Žádné rubly, žádný plyn. Kreml odmítá posílat Evropě plyn za eura, ta zas odmítá jej platit v rublech

Analýza
Moskevská burza minulý týden otevřela akciové obchodování jedenáctiprocentním vzestupem, nejvýraznějším za posledních devět let. Přes den pak sice svůj počáteční zisk umazala, ale i tak skončila v plusu o takřka pět procent.
Ruský prezident Putin svůj požadavek prodeje ropy a plynu v rublech zdůvodňuje tím, že západní měny jako euro či dolar přestaly být v důsledku sankcí důvěryhodné. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jde jen o další ilustraci toho, jak krátkozraké je čekat, že Rusko ekonomicky vykrvácí během pár dní. Přece jenom má páky, jak alespoň po nějaký čas dopad těžkých západních sankcí tlumit. A nejen to. Sem tam se odhodlá vyjít i do protiútoku. Ale nakonec se hospodářsky stejně položí.

Protiútokem je třeba požadavek ruského prezidenta Vladimira Putina, ať „nepřátelské země“ platí za ruský plyn a ropu v rublech. Pokud by zejména země EU, klíčoví odběratelé ruských surovin, na platbu v rublech přistoupily, pomohou Putinovi podpírat nejen ruskou ekonomiku, ale navíc i ruskou měnu. Pro Putinův režim se přitom nic nezmění. Jak to?

V současnosti Rusko inkasuje devizy z prodeje surovin přímo. Jestliže by ale EU platila v rublech, bude si je pochopitelně muset nejprve obstarat. Od koho jiného než od Ruska. Rusko tedy bude své devizy, nejčastěji eura, získávat jako dosud, akorát ne prodejem surovin, nýbrž prodejem rublů. EU si bude muset nejprve od Ruska koupit rubly, aby pak za ně pořídila ruské suroviny.

Tím, že EU bude nakupovat dále ruský plyn a ropu, bude podporovat Putinovu ekonomiku. Tím, že si za tím účelem bude muset nejdříve pořídit rubly, bude podporovat nejen ruskou ekonomiku jako nyní, ale navíc právě ještě i ruskou měnu.

PSALI JSME:
Putin bude chtít za plyn či ropu rubly. To řadovým Čechům zdraží plyn, elektřinu nebo pohonné hmoty

Navíc, jestliže evropští odběratelé ruských surovin budou muset alespoň přechodně držet rubly, aby si plyn a ropu mohli pořídit, nebudou mít zájem na tom, aby rubl příliš kmital nebo se hluboce propadal. Oslabí tedy jejich zájem na dalších sankcích proti Rusku, neboť ty právě mají potenciál rubl citelně rozkmitat a prudce oslabit.

Budou se proti tomuto kmitání a padání ruské měny muset pojistit. Za pojištění zaplatí nemalý peníz, neboť pojišťovat kurs měny ekonomiky zatížené tolika sankcemi jako žádná jiná v dějinách, nebude nic levného. Náklady tohoto pojištění pak přenesou na své odběratele.

Pokud například německý odběratel nakoupí v rublech ruský plyn, českému zákazníkovi – některému z tuzemských dodavatelů plynu – jej prodá sice v eurech, ale s příplatkem za to, že se musel pojistit proti výkyvům kursu rublu k euru. O tento příplatek, či jeho část, se tak zdraží plyn i českým domácnostem nebo firmám. S růstem cen plynu nebo ropy pochopitelně zdraží také elektřina, teplo, benzín či nafta.

Putin svůj požadavek prodeje v rublech zdůvodňuje nikoli tím, že chce zemím EU znepříjemnit a dále zdražit život, ale tím, že západní měny jako euro či dolar přestaly být v důsledku sankcí důvěryhodné. A proč by měl prodávat plyn a ropu za nedůvěryhodnou měnu?

PSALI JSME:
Rusko by si prodejem plynu a ropy za bitcoiny nepomohlo

Tím ruský prezident vysílá vzkaz také domácí, ruské veřejnosti, případné rovněž čínskému nebo indickému publiku. Vždyť přece západní měna je nedůvěryhodná, zkažená, jako je nedůvěryhodný a zkažený celý Západ – současnou dikcí Kremlu, „impérium lží“.

I když je Kreml schopen dokonce protiútoku, nemělo by to zastřít fakt, že převážně je ekonomicky v těžké defenzívě, již ani nebude s to udržovat kdovíjak dlouho. Pravděpodobnost bankrotu Ruska během následujících dvanácti měsíců minulý týden opat vyskočila na zhruba 75 procent. Právě v důsledku Putinova požadavku na platbu v rublech.

Obchodníci s pojištěním proti bankrotu států totiž předpokládají, že Kremlu požadavek neprojde jen tak. Ostatně země skupiny G7 včera jednotně uvedly, že nejsou ochotné kupovat ruský plyn v ruské měně a že takový požadavek je porušením smluv ze strany Ruska.

Aby k platbě v rublech mohlo dojít, musely by být evropští odběratelé ruských surovin nejprve svolní k přejednání smluv, které nyní zní na jinou měnu, zpravidla na euro. K přejednání zatím svolní zjevně nejsou a lze čekat, že místo toho kontrakty vypoví. Ačkoli Kreml ještě čeká na konečné vyjádření EU.

PSALI JSME:
Cesta Evropy k nezávislosti na ruských energiích bude dlouhá a strastiplná

Každopádně Kreml v noci na dnešek varoval, že bez rublů nebude plyn. To by ale fakticky znamenalo, že Rusko ztratí zcela klíčový zdroj svého příjmu. A to právě zvedá pravděpodobnost jeho bankrotu. Uvažme, že za plyn a ropu inkasuje Rusko od EU denně částku odpovídající jedné miliardě dolarů.

Shodou okolností, lehce přes jednu miliardu dolarů denně přitom Rusko stojí válčení na Ukrajině. Pokud by tedy příjmy za prodej plynu a ropy Evropské unii vyschly, časem to pochopitelně ochromí možnosti Ruska válku dále financovat.

Pochopitelně, část ropy nebo plynu, jež by Rusko „neudalo“ Evropě, může prodat třeba Číně nebo Indii. Ostatně, některé čínské firmy kradmo skupují levnou ruskou ropu už nyní. Ruská ropa je kvůli sankcím ve slevě, čehož využívají nejen čínští, ale též indičtí nákupčí.

Oběma velkým asijským ekonomikám zatím dvojí hra vychází. Sankce Západu na ně nedopadají, přitom se jim daří prohlubovat obchodní vztah s Ruskem, nakupovat ve slevě, jež je výsledkem sankcí, a na sankcích tedy dokonce ještě vydělávat.

PSALI JSME:
Rusko stojí válka 25 miliard denně, spočítal profesor válečných studií

Čína dokonce ještě nabádá čínské podnikatele a menší firmy v Moskvě, aby nemeškali a hned rozjeli další byznys s ruskými firmami, které v důsledku sankcí tak krvácejí. Sup se slétá na kořist. Peking to hodlá hrát následovně: velké čínské firmy nepůjdou proti sankcím Západu, rizikovou hru rozjedou ty malé, jež lze obětovat.

Jinými slovy, ani Čína, ani Indie se Rusku úplně do náruče nevrhnou, jen tak „napůl“. Západ je pro ně ekonomicky také podstatný, často podstatnější než Rusko. Což je jen o důvod více, proč nelze čekat, že by Rusko Evropu coby stěžejní odbytiště svých surovin nahradilo kýmkoli jiným.

Letos se tak ruská ekonomika v důsledku války a sankcí propadne minimálně o patnáct procent a do konce příštího roku ztratí výsledek ekonomického růstu uplynulých patnácti let. Z ekonomického hlediska je Putinova válka katastrofou už teď.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v Rusku poletí nahoru. Kde se zastaví?

Zavřít reklamu ×
 1. Rusko má a je ochotno se s tím podělit s Evropou a Evropa nemá skoro nic a dělá na Rusko ramena. A není moc kde brát a pokud ano, tak za daleko vyšší ceny. Rusko vždycky kupce pro své suroviny po světě najde. Navíc už hezkých pár let pracuje na ekonomické soběstačnosti, takž je nějaké sankce nepoloží. Pokud se Evropa s Ruskem neudobří, půjde přímým směrem do kopru. Ten směr do kopru je už dobře znát a to ještě Evropa není úplně odstřihnuta od ruských zdrojů. A to všechno je k vůli geopolitickým zájmům USA, pro které je noční můrou spojení Evropy a hlavně technologického lídra Německa s Ruskem a jeho neomezenými přírodními zdroji.

  • Máte naprostou pravdu. Ale chce to jistý čas, který tu pravdu ukáže v plné nahotě a to všem. To potom vyvolá velké pozdvižení a protesty ve společnosti. Vládě to ale jakoby zatím nevadí. Lidem ale zaručeně ano. Nemám rád pitomce a politiky přímo nesnáším. Mám proč.

  • Naprostý souhlas.Jen nechápu,že si EU podřezává sama pod sebou větev.Zabouchnutí dveří za Ruskem,znamená bankrot EU během pár měsíců.Bez ruských nerostných surovin jsme vyřízení.A Rusko bude žít dál.Tohle si ty naše chytré bílé límečky,které jsou díky svým luxusním platům,kanceláří,už dávno održení od reálného světa.

 2. To není pravda… Ruský plyn je díky cíleně menším dodávkám a teď i nestabilitě už dávno dražší než ten dovezený (ruský 100 eur, výkyvy od 60 do 300 od října). Ten dovezený zkapalněný je tak na 35 – 40 eurech.

  Jen Evropa nemá dost terminálů a nemá to nasmlouvané. Ruské ceny plynu už jsou mimo realitu a je to udělané cíleně, aby Evropa platila.

  • Nesmysl.Cena plynu je nasmlouvána na dlouho dopředu.Cenu zvyšují překupníci v EU.A hlavně,nejde jen o plyn a ropu,ale o důležité nerostné suroviny,bez kterých se zhroutí veškerý průmysl a naše zemědělství.Zeptejte se sedláků o kolik jim vzrostly ceny hnojiv a o naftě,elektřině,plynu nemluvím.To že si někdo myslí,že položí Putina tím,že začne chodit pěšky a sníží si v bytě
   teplotu o dva stupně,tak ten by zasloužil svěrací kazajku

 3. Také si myslím,že Rus tahá za delší kus provazu. Globalizace zničila lokální průmysl a dnes je závislá na Rusku a jeho nerostném bohatství. Musíme si uvědomit že dnešní válka je o Dombasu a jeho nerostném bohatství. A Rus se dnes s tím ani netají .Má pod kontrolou i elektrárny ,tak veškerá snaha západu příjde v niveč. Před 100 lety jsme to zažili ve Slezku.

 4. Smlouvy které byly udělány, jsou na nic, když je strany nechtějí dodržovat. I my máme smlouvy ohledně plynu s Německem, které se budou muset zrevidovat. Otázkou je zda se našim pohlavárům do toho bude chtít.Ale našinec již našim pohlavárům ne….í.

 5. Tohle od Putina ďábelský tah. Navíc tvrdá měna nepůjde Gazpromu ale přímo do ruské státní kasy. A hle – petrorubl získá respekt. A zatracený – nemáš, dětma nezatopíš..

 6. USA spolu s EU jsou proti Rusku jen ubozí chudáci….Putin tohle vidí a dál bude bojovat. Ruské nerostné bohatství koupí Čína,Indie a Japonsko. Celá EU klesne na úroveň Afriky. A bude to brzo!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB