Žádné vlajky, ani národnostní projevy, žádají na Děvíně

Obrazem
S neobvyklou žádostí se setkají návštěvníci hradní zříceniny Děvín nedaleko Bratislavy, nad soutokem Moravy a Dunaje. „Prosím vás, nahoru raději žádné vlajky, a už vůbec ne se s nimi fotografovat nebo mávat. A žádné, jakékoliv, národní projevy,“ žádá muž z pokladny Děvínského hradu návštěvníka z Čech, jemuž bezděčně čouhá slovenská vlajka z kapsy.
Zřícenina hradu Děvín nedaleko Bratislavy, nad soutokem Moravy a Dunaje. Foto: FAEI.cz/autor

Proč? „Máme příkaz z vedení, abychom to hlídali. Zkrátka žádné vlajky, protože se to tady co se týče slovensko-maďarských vztahů, respektive výkladů historie občas ostře střetávalo,“ vysvětluje diskrétně muž z pokladny hradu.

A pak se rozpovídá. Má pocit, že vztahy s Maďary se zhoršují. Další Slovák se přidává do diskuse: „V Maďarsku nám už nechtěli ani prodat zboží, že prý ať si táhneme na Slovensko.“ To je překvapení, co dokáže obnažit vlaječka koupená v Bratislavě za euro a bezelstně zastrčená v kapse…

Dvoubarevný soutok Dunaje a Moravy při pohledu z Děvína: Dunaj má vodu zelenomodrou, zatímco Morava až odpudivě hnědočernou. Foto: FAEI.cz/autor

Čech s německým jménem a slovensko-maďarskou babičkou

I Čech se rozpovídá: „Je to těžké, tyhle půtky. Já jsem Čech, mám přitom typicky německé jméno, dědeček z tátovy strany byl Čech, babička napůl Slovenka a napůl Maďarka, přičemž ale táta vzpomínal, jak jeho rodiče byli vyhnáni coby Slováci maďarskými nacionalisty z jižního Slovenska… a jak se za druhé světové války projevovali zase slovenští fašisté.

Překvapivě si k věci přihazuje dokonalou češtinou také zhruba další padesátník: „Žiju už léta nedaleko Prahy, ale původem jsem Maďar. Asi vás naštvu, ale v pradávné historii to tady bylo maďarské. Nicméně je fakt, že tyhle vody by se už neměly čeřit, a mělo by to zůstat tak, jak je.“

Zřícenina hradu Děvín. Foto: FAEI.cz/autor

Pradávná nevraživost doutná

Smutné, že právě u Děvína, kde je Rakousko na dohled a pod námi řeka Morava, „někde uprostřed Evropy,“ je stále patrná doutnající pradávná nevraživost národů. A do toho přicházejí zprávy, že maďarský premiér koketuje s myšlenkou opustit EU…

Přitom právě zde, pod Děvínem, stojí památník pádu Železné opony – železné Srdce Evropy Daniela Brunovského k fenomenální události: 10. prosince 1989 odhadem sto tisíc Slováků přešlo bez pasů a víz z Bratislavy do rakouského Hainburgu. Pro akci se vžil název „Ahoj, Evropo!“

Památník pádu Železné opony od Daniela Brunovského. Foto: FAEI.cz/autor

To, co se odehrává v posledních měsících, ale naznačuje, že síly volající po „sbohem, Evropo“ by mohly mít v následujících letech ve střední a východní Evropě najednou navrch.

Košile je vždy bližší než kabát

Událostí, které tomu nahrávají, je vícero: Na jednu stranu se hovoří o jednotném trhu, který ale ve skutečnosti až tak jednotný není (třeba v kvalitě potravin, nákupech energií, zemědělských regulacích, pozn. aut.) a přibývá samoúčelných bruselských nařízení.

Zřícenina hradu Děvín. Foto: FAEI.cz/autor

Stejně tak o pevnosti Evropy, jako celku, ledasco vypovídá nepříliš jednotně zvládaná covidová krize a nepřesvědčivá, často si protiřečící vystoupení bruselské reprezentace, a rovněž rozkoly týkající se energetické nouze vyvolané válkou na Ukrajině. Ty obzvlášť ukazují, že košile je vždy bližší než kabát.

Z nutnosti preventivních zákazů vlaječek za euro ve svobodné Evropě mrazí. Ukazuje se totiž, že staré kořeny, pravdy, mýty, křivdy a nároky ani „federace evropských národů“ zřejmě jen tak nevymýtí.

PSALI JSME:
„Nebýt českého národa, nebylo by ani českého státu,“ říká ústavní právník Aleš Gerloch

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Co všechno zapomínají lidé v taxících?

Jistě všichni dobře znáte ten pocit hrůzy, když někde zapomenete mobil, oblíbenou kabelku, nebo jiné životně důležité předměty. Stejnou situaci zažívají každý den tisíce uživatelů Uberu a některé nálezy řidičů …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.