Zahraniční dluh ČR v loňském roce vzrostl na téměř 4,5 bilionu korun

Názor
Zahraniční dluh ČR na konci loňského roku dosáhl téměř 4,5 bilionu korun a odpovídal tak 73 procentům hrubého domácího produktu (HDP). Ve srovnání s koncem roku 2020 se tak vnější zadlužení ČR – konkrétně státu, centrální banky, obchodních bank a firem zvýšilo o 150 mld. korun. V přepočtu na eura šlo o navýšení o 15 miliard., mj. v důsledku přepočtu silnějším kurzem na konci loňského roku.
Zahraniční dluh ČR v roce 2021 vzrostl na téměř 4,5 bilionu korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zvýšila se přitom krátkodobá zadluženost ČR, která nyní představuje 59 procent celkového dluhu, nicméně stále je výrazně nižší než třeba devizové rezervy České národní banky (ČNB). Navíc tento krátký dluh představují především závazky bankovního sektoru, který je atraktivní pro zahraniční investory z pohledu nabízených úrokových sazeb.

Pokleslo naproti tomu zahraniční zadlužení vlády, a to v důsledku tentokrát menšího zájmu nerezidentů o české státní dluhopisy. Byť nesou podstatně více než papíry třeba německé vlády, zájem o ně ze strany cizinců přece jen ochladl.

Velikost zahraničního dluhu ČR může v někom vyvolávat obavy, ale je třeba mít vždy na paměti, jak takový dluh vlastně vzniká, respektive co je za ním ve skutečnosti. ČR si nepůjčuje na to, aby mohla dovážet spotřební zboží nebo aby třeba zajistila směnitelnost české měny – jako tomu bylo kdysi v 90. letech.

PSALI JSME:
Český veřejný dluh loni rostl nejdramatičtěji v historii země

Velká část dluhu vznikla už třeba tím, jak si zahraniční investoři ukládaly peníze do tuzemských bank ještě v době kurzového závazku. Tyto peníze pak nakonec obvykle skončily v repo operacích ČNB, která je úročí repo sazbou, jež navíc od loňského června výrazně vzrostla.

Nebo dluh vzniká třeba tím, že si zahraniční banka koupí český korunový státní dluhopis, kterých nerezidenti drželi v lednu asi 28 procent v hodnotě 659 miliardkorun.

Dluh jako takový je vlastně jen sumou závazků vůči nerezidentům, nic víc, nic méně. Pokud jsou v ČR úrokové sazby vyšší než v zahraničí, má tendenci v čase růst, protože pro nerezidenty je příjemné ukládat jejich peníze do českých aktiv. A pro tuzemské firmy zase zajímavé půjčovat si na investice levněji v zahraničí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dluh Česka stále dramaticky roste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.