Zahraniční vlastníci si rozdělili na dividendách 204 miliardy korun

Názor
Důležité části našeho hospodářství vlastní cizinci, což vede k výraznému odlivu kapitálu z České republiky do ciziny. To bohužel v konečném důsledku zpomaluje rozvoj naší země. 
Na dividendách za loňský rok si zahraniční vlastníci rozdělili 204 miliard korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

V loňském roce dosáhly zisky zahraničních vlastníků korporací na úroveň 6,1 procenta hrubého domácího produktu. Na dividendách si zahraniční vlastníci rozdělili 204 miliardy korun, přičemž bylo reinvestováno 168 miliard korun. Z těchto dat vyplývá, že zahraniční investice v České republice jsou vysoce ziskové a investorům se vyplácí.

Podniky v naší zemi stále dosahují nadstandardních zisků ve srovnání s průměrem Evropské unie. V loňském roce dosáhla míra zisku nefinančních podniků na úroveň 45,4 procenta. Tomuto výsledku nezabránil ani svižný růst mzdových nákladů. Bohužel však došlo ke snížení míry investic, což může zpomalovat rozvoj podniků.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
O tom, jaký zahraniční investor smí vstoupit do české firmy, bude nově rozhodovat stát

Zavřít reklamu ×
  1. Víme,kdo rozprodal státní majetek.Hlupáci a zločinci.Udělali z nás žebráky Evropy.Je mi stydno.

    • Za co je vám stydno? Že nikdo v Česku ty podniky nechtěl a neměl peníze na jejich rozvoj? Ano, to může, ale byl to volný prodej a kupoval, kdo dal nejlepší nabídku. Tak to v obchodě bývá a díky tomu většina z podniků alespoň funguje. a čechy zaměstnává. Výdělek vždy půjde majiteli a to není stát. Jediný problém je, že firmy nedaní zisky v zemi, kde vznikly, ale to platí por celé civilizovaný svět. Brečíte na špatném hrobě.

  2. Pan Klaus se jenom směje za okny svého zámečku za miliardu korun…..Naštěstí nemá žádné svědomí a tak ho to,že ekonomicky zničil tento stát vůbec netrápí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Padá bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejichž největším a nejznámějším zástupcem – bitcoinem – v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože nejde o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.