Zaměstnanci státu si vloni polepšili

Lidé, které zaměstnává stát, si vloni v průměru polepšili o více než tisícovku měsíčně. Měsíčně si vydělali téměř 27 tisíc korun. Vyplývá to z údajů ve státním závěrečném účtu za loňský rok, které byly zveřejněny. Podle návrhu státního rozpočtu na letošní rok by se průměrný plat zaměstnance státu měl zvednout i letos, v průměru o zhruba další stokorunu.

Budoucí ministr financí bude mít o něco těžší práci. Foto: Mfcr.cz

Zatímco průměrný státní zaměstnanec si vloni měsíčně přišel 26.892 korun, průměrný plat v celé ekonomice byl o více než 400 korun nižší (26.467 Kč). Ještě méně (26.369 Kč) pak brali v průměru lidé zaměstnaní v podnikatelské sféře.

VIDEO AD HERE

Nejvíce vloni vzrostly platy státním zástupcům a s nimi souvisejícími profesemi. Toto navýšení má souvislost s rozsudkem Nejvyššího soudu z prosince 2014, podle kterého byly jejich platové základny pro výpočet mzdy stanoveny chybně. Státním zástupcům proto platy vyskočily více než o třetinu na průměrných 112.064 Kč měsíčně.

Podle dubnové prognózy ministerstva financí se v letošním roce očekává nárůst průměrných mezd o 4,3 procenta, v příštím roce pak o další 4,5 procenta. Na růst mezd by podle prognózy měla mít vliv jak zlepšující se situace soukromého sektoru, tak i nižší nezaměstnanost.

Zvýšil se a bude se zvyšovat počet zaměstnanců státu. Vloni to bylo o 5800 na 422.445 lidí, letos by měl stát zřídit dalších více než 13 tisíc nových míst. Výdaje na platy zaměstnanců státní sféry vzrostly meziročně o 8,6 miliardy korun na 147,1 miliardy.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Zřejmě nejhůře placená práce? Matka na plný úvazek

Ženy na mateřské pracují, a dokonce přesčas. Z lásky a za mizerný plat. Matka je totiž nejen oporou, ale zároveň také uklízečkou, kuchařkou, nákupčí, zahradnicí, psycholožkou či pracovnicí prádelny a taxikářkou. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru