Budoucí ministr financí bude mít o něco těžší prácizdroj: Mfcr.cz

Zaměstnanci státu si vloni polepšili

Lidé, které zaměstnává stát, si vloni v průměru polepšili o více než tisícovku měsíčně. Měsíčně si vydělali téměř 27 tisíc korun. Vyplývá to z údajů ve státním závěrečném účtu za loňský rok, které byly zveřejněny. Podle návrhu státního rozpočtu na letošní rok by se průměrný plat zaměstnance státu měl zvednout i letos, v průměru o zhruba další stokorunu.

Zatímco průměrný státní zaměstnanec si vloni měsíčně přišel 26.892 korun, průměrný plat v celé ekonomice byl o více než 400 korun nižší (26.467 Kč). Ještě méně (26.369 Kč) pak brali v průměru lidé zaměstnaní v podnikatelské sféře.

Nejvíce vloni vzrostly platy státním zástupcům a s nimi souvisejícími profesemi. Toto navýšení má souvislost s rozsudkem Nejvyššího soudu z prosince 2014, podle kterého byly jejich platové základny pro výpočet mzdy stanoveny chybně. Státním zástupcům proto platy vyskočily více než o třetinu na průměrných 112.064 Kč měsíčně.

Podle dubnové prognózy ministerstva financí se v letošním roce očekává nárůst průměrných mezd o 4,3 procenta, v příštím roce pak o další 4,5 procenta. Na růst mezd by podle prognózy měla mít vliv jak zlepšující se situace soukromého sektoru, tak i nižší nezaměstnanost.

Zvýšil se a bude se zvyšovat počet zaměstnanců státu. Vloni to bylo o 5800 na 422.445 lidí, letos by měl stát zřídit dalších více než 13 tisíc nových míst. Výdaje na platy zaměstnanců státní sféry vzrostly meziročně o 8,6 miliardy korun na 147,1 miliardy.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *