bool(false)

Zaměstnanci státu si vloni polepšili

Lidé, které zaměstnává stát, si vloni v průměru polepšili o více než tisícovku měsíčně. Měsíčně si vydělali téměř 27 tisíc korun. Vyplývá to z údajů ve státním závěrečném účtu za loňský rok, které byly zveřejněny. Podle návrhu státního rozpočtu na letošní rok by se průměrný plat zaměstnance státu měl zvednout i letos, v průměru o zhruba další stokorunu.

Budoucí ministr financí bude mít o něco těžší práci. Foto: Mfcr.cz

Zatímco průměrný státní zaměstnanec si vloni měsíčně přišel 26.892 korun, průměrný plat v celé ekonomice byl o více než 400 korun nižší (26.467 Kč). Ještě méně (26.369 Kč) pak brali v průměru lidé zaměstnaní v podnikatelské sféře.

Nejvíce vloni vzrostly platy státním zástupcům a s nimi souvisejícími profesemi. Toto navýšení má souvislost s rozsudkem Nejvyššího soudu z prosince 2014, podle kterého byly jejich platové základny pro výpočet mzdy stanoveny chybně. Státním zástupcům proto platy vyskočily více než o třetinu na průměrných 112.064 Kč měsíčně.

Podle dubnové prognózy ministerstva financí se v letošním roce očekává nárůst průměrných mezd o 4,3 procenta, v příštím roce pak o další 4,5 procenta. Na růst mezd by podle prognózy měla mít vliv jak zlepšující se situace soukromého sektoru, tak i nižší nezaměstnanost.

Zvýšil se a bude se zvyšovat počet zaměstnanců státu. Vloni to bylo o 5800 na 422.445 lidí, letos by měl stát zřídit dalších více než 13 tisíc nových míst. Výdaje na platy zaměstnanců státní sféry vzrostly meziročně o 8,6 miliardy korun na 147,1 miliardy.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Chybí koncepce a stavebnictví netáhne

Současnou bariérou ve stavebnictví je právě nedostatek kvalifikované pracovní síly, říká Ing. Pavel Křeček, předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Jsme nejžádanější! chlubí se ČEZ. Opravdu?

Elektrárenská Skupina ČEZ se ráda chlubí. Třeba kolik elektřiny vyrobila. Nebo jaké výhody získaly domácnosti, které odebírají její proud. Nově se ČEZ pochlubil tím, jak si mladí lidé přejí pracovat právě …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru