Závěr obchodního týdne přinesl zpevnění dolaru i koruny

Analýza
Dolar ve čtvrtek podpořily jestřábí výroky Christophera Wallera z americké centrální banky, Fedu. Ten uvedl, že si před snížením sazeb chce počkat na další data, která by potvrdila ústup inflačních tlaků a zmírňování napětí na trhu práce.
Dolar ve čtvrtek podpořily jestřábí výroky Christophera Wallera z americké centrální banky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pozitivní vyznění z pohledu zelených bankovek mělo i třetí čtení hrubého domácího produktu (HDP) v USA za čtvrté čtvrtletí loňského roku, kde došlo – stejně jako v případě České republiky – k vzestupné revizi. Namísto původních 3,2 procenta mezičtvrtletně anualizovaně nakonec americká ekonomika vzrostla o 3,4 procenta.

Revize struktury růstu navíc ukázala na silnější poptávkové tlaky, když byla zvýšena dynamika osobní spotřeby, a naopak snížen příspěvek zásob. V páru s eurem se odpoledne dolar obchodoval silnější o 0,2 procenta v blízkosti 1,08 USD/EUR.

Indikátory sentimentu v tomto týdnu ukázaly na mírné zlepšování nálady. Patrné to bylo nejen u tuzemského konjunkturálního průzkumu za březen, ale i dubnové spotřebitelské důvěry GfK v Německu nebo březnového průzkumu ekonomického sentimentu v eurozóně z dílny Evropské komise.

To nejhorší tak snad má ekonomika eurozóny již za sebou. Její oživení však podle nás bude v letošním roce pouze pozvolné. V celoročním vyjádření očekáváme růst HDP eurozóny o 0,6 procenta.

PSALI JSME:
HDP eurozóny v na konci roku 2023 stagnoval navzdory růstu průmyslu

Tuzemská ekonomika v závěru loňského roku solidně rostla. Konečný odhad tuzemského HDP za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 procenta, zatímco podle předchozího odhadu Českého statistického úřadu ze začátku března se ve stejném rozsahu snížila.

Oživení zaznamenala jak spotřeba domácností, tak fixní investice. Kladný příspěvek čistého vývozu, který patrně odrážel vývoz dříve rozpracované produkce, však byl kompenzován záporným příspěvkem zásob.

Reálné spotřebitelské výdaje zůstaly přes robustní mezičtvrtletní růst o 0,5 procenta nízko, když dále vzrostla již tak výrazná míra úspor. Nadprůměrná zůstala i míra zisků nefinančních podniků.

Koruna patrně i s podporou těchto dat ve čtvrtek odolávala posilujícímu dolaru a zpevněním o 0,1 procenta se vrátila k 25,30 CZK/EUR, což byla oproti pondělku o zhruba pět haléřů silnější úroveň.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB