HDP eurozóny v na konci roku 2023 stagnoval navzdory růstu průmyslu

Názor
Zpřesněný odhad hrubého domácího produktu (HDP) potvrdil mezičtvrtletní stagnaci ekonomiky eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí 2023, a tedy i její jen nepatrný meziroční nárůst o 0,1 procenta. Slabý výkon ekonomiky byl patrný v celém loňském roce, když ta ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně klesla o 0,1 procenta, zatímco v prvních dvou čtvrtletích naopak ve stejném rozsahu rostla.
Zpřesněný odhad hrubého domácího produktu eurozóny potvrdil mezičtvrtletní stagnaci její ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za celý rok 2023 pak vykázala růst o 0,5 procenta a výrazně tak zpomalila z 3,4 procenta v roce 2022. Z velkých evropských ekonomik se v posledním loňském čtvrtletí nedařilo Německu, jehož ekonomika klesla o 0,3 procenta mezikvartálně, a Francii, kde mezičtvrtletně stagnovala. Naopak Itálie vykázala růst o 0,2 procenta mezikvartálně a Španělsko dokonce o 0,6 procenta mezikvartálně.

Evropský průmysl v prosinci rostl rychlým tempem. Meziměsíčně se průmyslová produkce v eurozóně zvýšila o výrazných 2,6 procenta oproti trhem očekávanému snížení o 0,2 procenta. Meziročně byla vyšší o 1,2 procenta po poklesu o 5,4 procenta v listopadu.

Důvodem byl ale zejména silný nárůst průmyslové produkce v Irsku meziměsíčně o 23 procent, kde jsou běžně data velmi volatilní. Předstihové indikátory přicházející z evropského průmyslu na silné oživení rozhodně neukazují.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hospodářský růst v ekonomice eurozóny se téměř zastavil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB