Zdražování ani letos nekončí, inflace vyskočila na 17,5 procenta

Názor
Zdražování zboží a služeb v Česku neskončilo ani na začátku letošního roku, inflace v lednu vzrostla meziměsíčně o 1,7 procentního bodu na 17,5 procenta. Ceny zboží úhrnem v lednu meziročně vzrostly o 20,8 procenta a ceny služeb o 12,2 procenta, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Kvůli ukončení Úsporného tarifu statistici zaznamenali velký růst hlavně v oblasti bydlení.
Jednou z mála možností, jak své finance ochránit před znehodnocením, je investovat je do nemovitostí. Jejich zhodnocení totiž v dlouhodobém horizontu inflaci překonává, tvrdí Evžen Korec. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským lednem o 9,1 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebního materiálu a prací. Rostou i ceny nájemného z bytu (meziročně o 6,1 %), výrazně zrychlilo zdražování vodného (+ 16,3 %), stočného (+ 30,3 %) a tepla a teplé vody (meziročně o 44,7 %).

Náklady na bydlení nejvíce ovlivnila cena elektřiny, která z prosincového poklesu o 21,2 procenta přešla v lednu v meziroční nárůst o 36,4 procenta. Naopak ceny zemního plynu zmírnily svůj růst na 87 procent z prosincového růstu o 140,2 procenta. Za energie tak lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

PSALI JSME:
Inflace: Elektřina zdražila z měsíce na měsíc o 140 procent

Rozpočty domácnosti však velmi zatěžuje i zdražování základních potravin, bez kterých se neobejdou. Většina z nich je až o desítky procent dražší než loni. Rýže v lednu oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 35,1 procenta, mouka o 44,2 procenta, vepřové maso o 36,8 procenta, drůbeží maso o 32,4 procenta, vejce jsou dražší o 85 procent a cukr o 84,7 procenta.

Lidé budou muset oželet také stravování v restauracích, které je letos dražší o 23,8 procenta. Také ubytování zdražilo o pětinu (19,9 %). Za dovolenou s komplexními službami letos zájemci podle ČSÚ zaplatí o 19,1 procenta více než v loňském lednu. Je tak jisté, že se letos mnoho rodin bude muset bez dovolené obejít, na což doplatí hlavně provozovatelé hotelů a restaurací.

PSALI JSME:
Lednový inflační skok

Vysoká inflace ale také znehodnocuje úspory, které lidi mají na běžných účtech. Že nejde o žádné drobné, ukazují data České národní banky (ČNB). Podle nich překonal objem vkladů obyvatel v říjnu 2021 hranici tří bilionů korun, přičemž na běžných účtech měli ke konci roku 2021 vysokých 1,8 bilionu korun.

Vzhledem k tomu, že i pro letošní rok ČNB očekává, že celoroční inflace přesáhne deset procent, znamená to, že Češi letos přijdou minimálně o 180 miliard korun. Loni jim přitom inflace 15,1 procenta z úspor na běžných účtech „ukradla“ 271,8 miliardy korun.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Leden přinesl prudký růst inflace. Následující měsíce by již měly být lepší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.