Růst cen pohonných hmot pokračuje. Benzín zdražuje citelněji než ropa

Analýza
Cena benzínu u českých čerpacích stanic v uplynulém týdnu opět citelně vzrostla, ačkoli jen polovičním tempem v porovnání s vývojem o týden dříve. Litr benzínu Natural 95 podražil za sedm dní o 31 haléřů, zatímco v týdnu předtím to bylo o 62 haléřů. Naproti tomu cena nafty stoupla v uplynulém týdnu jen o patnáct haléřů na litr (v týdnu předtím o dvanáct haléřů).
Zdražování pohonných hmot u nás můžeme očekávat i v nadcházejícím týdnu. Foto: Pixabay

Nyní se litr benzínu u českých čerpacích stanic prodává průměrně za 32,55 koruny za litr, zatímco nafta stojí 31,85 koruny za litr. Benzín je nyní nejdražší od loňského prosince, nafta od začátku letošního roku.

Již třetí týden po sobě vykázal benzín zdražení v řádu několika desetníků na litr, byť tempo nárůstu klesá. Zdražování benzínu totiž překonává tempo zdražování ropy. V posledních deseti dnech cena ropy vzrostla jen velmi mírně, včera se jeden barel ropy typu Brent prodával za více než 72 dolarů, nejdráže od loňského listopadu.

Cena severomořské ropy Brent roste od začátku letošního roku. Od té doby přidala v dolarovém i korunovém vyjádření zhruba třetinu. Stále je však výrazně vzdálena své cenové úrovni ze začátku loňského října, kdy dosáhla několikaletého cenového maxima ve výši přesahující 86 dolarů za barel.

PSALI JSME:
Benzín i nafta zase zdražily a zdraží ještě víc. Může za to Washington, Rijád a Moskva

Tři důvodu pro růst

Cena ropy na světových trzích roste ze tří základních příčin. Zaprvé, klíčoví světoví těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem se už koncem loňského roku dohodli na omezení těžby ropy a dohodu zatím víceméně dodržují. Zůstává však otázkou, zda se dohoda prodlouží za letošní červen. Rusko signalizuje, že už by se k redukci těžby zavázat nemuselo.

Druhým důvodem růstů cen ropy jsou sankce Spojených států namířené proti těžařským zemím Íránu a Venezuele. Washington signalizuje, že bude od května nekompromisní vůči odběratelům íránské ropy z řad třetích zemí, kterým zatím umožňuje dovážet íránskou ropu bez sankcí. Další přitvrzení podmínek znamená impuls pro zdražení ropy, neboť akutněji hrozí citelnější výpadek dodávek íránské produkce na světové trhy. Navíc dochází k výpadkům dodávek nejen venezuelské, ale například také libyjské ropy, což k růstu cen přispívá.

V neposlední řadě ropa zdražuje kvůli sílící naději, že Washington a Peking dosáhnou smíru ve své obchodní válce. Pozorovatelé soudí, že už by to mohla být vlastně jen otázka času, než dvě nejsilnější ekonomiky světa dohodu o smíru uzavřou. Dohoda by podle kuloárových informací mohla být uzavřena už letos v květnu, byť otazníky nad jejím zněním stále panují. Smír v obchodní válce by byl pochopitelně impulsem pro globální ekonomický růst, a tedy i pro růst cen ropy.

Benzín i nafta ještě podraží

V nadcházejícím týdnu tedy lze očekávat další zdražování pohonných hmot v ČR. Cena benzínu poroste rychleji než cena nafty. Pohonné hmoty v příštím týdnu zdraží v případě benzínu o zhruba dvacet haléřů na litr, v případě nafty pak bude cenový růst kolem deseti haléřů na litr.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena benzínu vystoupala na letošní maximum a dál roste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Řídit můžete i opilí, ale…

Svorně nadáváme, ale výhodu to má. Zavřené restaurace a bary znamenají menší riziko pro všechny řidiče, jimž nějaké to pivko po obědě nebo promile zbytkového alkoholu po ránu prý za volantem neškodí, naopak si …

Řidiči si mohou na chvíli oddechnout

Ceny pohonných hmot se v posledních týdnech měnily jen o haléře za litr. Řidiči si mohou oddechnout, skokové zdražování na čerpacích stanicích skončilo. Do léta lze však očekávat, že benzín i nafta ještě zdraží. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Většina Čechů by chtěla na střechu solární panely

Průzkum
Úspora peněz a energetická soběstačnost. To jsou hlavní důvody toho, proč více než polovina Čechů zvažuje pořízení malých fotovoltaických elektráren na střechu svých domů. Přesto má solární panely jen pět procent populace. Překážkou je vstupní investice, administrativní náročnost, ale třeba také nedostatek informací.
Rolovat nahoru