Zisk podniků se výrazně zvýšil, míra úspor domácností jen mírně klesla

Názor
Ve čtvrtek zveřejněný konečný odhad českého hrubého domácího produktu (HDP) potvrdil svižný mezičtvrtletní růst ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku o 0,9 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zároveň zveřejnil revize vývoje ekonomiky v letech 2018 až 2021.
Zatímco ve druhém loňském pololetí se podniky pravděpodobně ještě ostýchaly výrazněji přenášet zvýšené náklady na spotřebitele, v letošním prvním čtvrtletí již toto neplatilo. Ilustrační foto: Pixabay.com

K významnějším změnám však došlo pouze v letech 2020 a 2021, v obou případech mírně směrem k lepšímu. Zatímco podle přechozích dat ekonomika vlivem pandemie v roce 2020 klesla o 5,8 procenta, revidované údaje hovoří o mírnějším poklesu o 5,5 procenta.

V loňském roce pak HDP rostl o něco rychleji, místo původních 3,3 procenta to bylo 3,5 procenta. Z hlediska struktury byla v obou zmíněných letech slabší především spotřeba domácností, což však bylo v roce 2020 kompenzováno mírnějším poklesem fixních investic a v roce 2021 pak vyšší tvorbou zásob.

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemské ekonomice klesá napříč všemi sektory

Mezičtvrtletní růst fixních investic v letošním prvním čtvrtletí byl revidován ze 4,5 procenta na 2,2 procenta. Podle revidovaných dat však investice rostly svižným tempem již čtvrtý kvartál v řadě. Důvodem byl především pozitivní vývoj soukromých investic. Ty veřejné v prvním čtvrtletí výrazně mezičtvrtletně klesly.

Míra úspor domácností se v prvním čtvrtletní po sezonním očištění snížila z 20,3 procenta na 16,2 procenta. Mírný pokles lze přisoudit vysoké inflaci, která stále více ukusuje z příjmů domácností a těm pak zbývá méně prostředků na úspory. Na druhou stranu je však míra úspor stále vysoká, když před pandemií se tento ukazatel pohyboval mírně nad deseti procenty.

PSALI JSME:
Tuzemská poptávka slábne pod tlakem vysoké inflace

Hrubý provozní přebytek nefinančních podniků v prvním čtvrtletí výrazně vzrostl, mezičtvrtletně o 4,8 procenta. S ohledem na mezičtvrtletní poklesy z druhé poloviny loňského roku rostl provozní zisk v nefinančním sektoru v prvním čtvrtletí meziročně o 0,8 procenta.

Zatímco ve druhém loňském pololetí se podniky pravděpodobně ještě ostýchaly výrazněji přenášet zvýšené náklady na spotřebitele, v letošním prvním čtvrtletí již toto neplatilo. Přispělo k tomu široce vnímané vysoce proinflační prostředí a zvýšená inflační očekávání. Přenos vyšších nákladů do cen umožnila i stále relativně vysoká poptávka.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,9 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Češi se bojí utrácet. Ale ne až tak, jak se čekalo

Český statistický úřad v pátek zpřesnil svůj předběžný odhad výkonu české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí. Ta podle něj meziročně rostla o 1,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně ztratila 0,2 procenta. Jde tedy o …

Tuzemská ekonomika v útlumu

Podle výsledků statistického úřadu zveřejněných v pátek česká ekonomika ve třetím kvartále poklesla o 0,2 procenta, což je lepší výsledek oproti předběžnému odhadu. Asi nepřekvapí další pokles spotřeby domácností, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …