Změnou času letos Česko ušetří 80 milionů korun, kvůli energetické drahotě

Názor
O tomto víkendu se opět odehraje změna času, která už vůbec neměla být. Evropští poslanci už před čtyřmi lety podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času. Ke zrušení mělo dojít předloni. Jenže kvůli covidové pandemii se rušení střídání času odložilo.
Přechodem na letní čas se před pandemií a válkou v Česku ušetřilo elektřiny zhruba za 50 milionů korun ročně. Dnes to bude kvůli růstu cen energií, který od té doby nastal, zhruba 80 milionů. Ilustrační foto: Pixabay.com

V noci ze soboty na neděli přetočíme v digitálním věku často už jen pomyslnou ručičku o hodinu dozadu, takže víkend bude o 60 minut delší. Umělé prodlužování víkendu (a jeho umělé zkracování na jaře, pozn. aut.) zatím nekončí.

Ale mělo by. Domněnka, že střídání času šetří energii, je v 21. století už mylná. Desítky vědeckých článků na dané téma se shodují na jednom: Průměrné úspory energie jsou prakticky nulové.

Ovšem v době současné energetické drahoty příznivci ponechání střídaná času získávají do rukou mocný argument. Je přece třeba úspor, abychom začínající topnou sezónu – jež opět nemusí být prosta výzev pro evropskou energetickou soustavu – zvládli.  Takže se střídaní času hodí.

PSALI JSME:
Víkend bude o hodinu kratší, přichází letní čas

Přechodem na letní čas se před pandemií a válkou v Česku ušetřilo elektřiny zhruba za 50 milionů korun ročně. Dnes to bude kvůli růstu cen energií, který od té doby nastal, zhruba 80 milionů. To je ovšem údaj, jenž platí za celý rok a za celou republiku. Z hlediska jednotlivce je to velká suma, z hlediska státu „plivnutí do moře“.

Ta suma je totiž významná zhruba tak, jako je významná jedna koruna pro člověka s měsíčním příjmem 100 tisíc korun. Změní se nějak jeho život, když bude mít v daném měsíci o korunu více nebo méně, pokud jeho příjem bude oněch 100 tisíc? Nezmění. Ani si toho nevšimne.

Naopak se ukazuje, že v některých zemích umělé posouvání času spotřebu elektřiny jasně zvyšuje. Nehledě na to, že jarní změna času způsobuje řadě lidí nejen nepohodlí, ale i zdravotní problémy.

PSALI JSME:
Střídání času je zabijácké

Ty vedou jak k nižší pracovní produktivitě, tak k častějším infarktům a dopravním nehodám. Je prokázáno, že střídání času tímto způsobem každý rok zabije desítky lidí. Letní čas má víc obětí než třeba klíšťová encefalitida.

Opravdu úspora „1 koruna při příjmu 100 tisíc korun“ stojí za to? Kvůli takové úspoře by přece nevraždil snad ani ten nejotrlejší a nejnechutnější vrah, co kdy světem kráčel. Střídání času takovým „vrahem“ je. Pomyslně. Má na svědomí nikoli jednu „vraždu“, ale desítky.

Je tedy opravdu nejvyšší čas s umělým střídáním času v Evropě přestat, stejně jako to v posledních desetiletích udělaly desítky zemí po celém světě. Samozřejmě se všichni neshodnou, jestli po celý rok ponechat současný čas zimní, nebo letní.

PSALI JSME:
Přichází letní čas. Zabije více lidí než klíšťata, úspory žádné nepřináší

Někdo bude chtít, aby bylo večer déle světlo, jiný zase, aby se dřív rozednívalo. Ano, není dobrý signál rušit střídání času v době, kdy politici kvůli energetické drahotě apelují na úsporné nakládání s energiemi a stále ještě zastropovávají lidem i firmám jejich cenu. Nicméně, až se energetická drahota definitivně „přežene“, ke zrušení střídání času by dojít co nejdříve mělo.

I proto, že náš „zimní“ (tedy pravý středoevropský) čas je nastaven ideálně pro člověka, který chodí spát v osm večer a budí se ve čtyři ráno. Půlnoc našeho pravého času je střed období tmy, a člověk se spánkem centrovaným na půlnoc tedy nejlépe využije denní světlo. Ale ruku na srdce, kdo z nás chodí pravidelně spát v osm hodin?

Pokud jde typický Čech do postele v deset a budí se v šest pravého času, byl by pro něj dokonce ideální dvojitý letní čas, se kterým už také některé země experimentovaly. Samozřejmě by to znamenalo, že v zimě bude dopoledne tma, ale v průměru za celý rok by bylo využití denního světla nejlepší. Každopádně současný systém umělého střídání je nejhorší možný a měli bychom se ho co nejrychleji zbavit.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dva ze tří Čechů už něchtějí střídání času

Zavřít reklamu ×
 1. Hlavně už to konečně zrušte, na normální, tj „zimní“.
  Všude studie, jak se stejně mozek před devátou ráno nesoustředí, hlavně u dětí, a tak jim ještě na část školního roku šoupneme výuku ne od osmi, ale od sedmi, aby z ní měli ještě o něco méně, že ano.
  A přeorientovat postižené dítě kvůli vstávání do školky, to je operace na měsíc, kdy to jak osel posouváte po pěti minutách.
  Už kvůli dětem je letní čas nesmysl.
  Mimochodem, milí skřivani, co byste nejraději měli letní čas pořád, uvědomte si, že fyziologicky a biologicky není problém trávit odpoledne za tmy, ale je mnohem větší problém do tmy vstávat. Bez ohledu na to, že zrovna Vy to zvládáte nebo si dokážete zvyknout.
  Nedělávalo se to historicky nikdy, to přišlo až s hlídáním času v minutách všude a plošně. Vstávalo se prostě dle denního světla. Jo, v zimě klidně později. Miliony let vývoje člověka jako druhu. A teď se to mermomocí snažíme překopat a divíme se, že narůstají některé nemoci a problémy s psychikou.
  Jinak dvojitý letní.. letní znamená, že vlastně jdete do práce už v šest. Kdybyste to chtěli, aby polovina noci byla v polovině spánku, tak to není o změně času jako je teď, ale o posunu označení času. Protože teď se prostě posouvá začátek práce a školy s časem a ty by se hnout nesměly.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.