Zrušení spojení Monety a Air Bank není překvapivé. Může za to inflace a válka na Ukrajině

Názor
Zrušení spojení Monety Money Bank a Air Bank není vzhledem k ekonomickým podmínkám v Česku i v zahraničí, ale také vzhledem k podmínkám geopolitickým, nijak překvapivé.
Inflace a makroekonomické důsledky války na Ukrajině jsou důvodem, proč skupina PPF, jež ovládá Air Bank, iniciovala zrušení spojení s Monetou. Ilustrační foto: PPF

Skupina PPF, jež ovládá Air Bank a která zrušení spojení iniciovala, tak učinila zejména s ohledem na makroekonomické důsledky války na Ukrajině, které společně s dopady pandemie uplynulých dvou let historicky zcela bezprecedentně poznamenávají tuzemský bankovní trh. Ten tak nyní čelí jednomu z nejdramatičtějších růstů základní úrokové sazby ve světě vůbec.

Česká národní banka (ČNB) se tímto způsobem snaží bojovat s prudkou inflací. Ta zejména právě kvůli souběhu efektů pandemie a války, ale také z důvodu faktorů specifických pro ČR, nabývá míry, kterou ještě začátkem letošního roku prakticky žádný expert nečekal, tím méně v době vyhodnocování přínosnosti akvizice dvou zmíněných bank.

ČNB v rámci boje s dopady inflace a rizikového geopolitického vývoje, zejména v podobě války na Ukrajině, letos v březnu rozhodla o dalším citelném navýšení sazby proticyklické kapitálové rezervy. Od 1. dubna příštího roku tak budou muset banky v ČR počítat s tím, že tato sazba bude 2,5 procenta.

PSALI JSME:
ČNB zvedá úrok více, než se čekalo

Budou tak muset na poskytnuté úvěry držet citelně více kapitálu, než nyní, kdy daná sazba činí 0,5 procenta. Tím pádem se bankám úvěrování notně prodraží. Prodražení úvěrování je nečekaně silné, takže dává ekonomické opodstatnění zrušení spojení obou zmíněných bank.

Dalším opodstatněním je samotný vývoj na Ukrajině, který nepříznivě doléhá na českou ekonomiku, už jen z titulu její relativní geografické blízkosti k oblasti válečných bojů.

Pravděpodobná recese, do níž Česko míří, ve spojení s popsaným dramatickým prodražováním úvěrů představuje krajně nepříznivý děj, jenž fatálně snižuje přínosnost uvažovaného spojení bank, zejména vzhledem k rizikům, která by bylo nutné podstoupit.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Moneta Air Bank nezíská, PPF ze spojení bank vycouvala

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Za trestný čin lze „zavřít“ i firmu

Za porušení zákona hrozí postih. Pokud jde o některý z paragrafů trestního zákoníku, dostane věc do rukou policie a pachatel může skončit u soudu. Pod pojmem „pachatel“ si ale obvykle představíme konkrétního …

Skupina Moore Czech Republic skokově roste

Poradenská, auditorská a technologická skupina Moore Czech Republic, která je součástí jedné z největších mezinárodních sítí auditorských a poradenských společností s více než 30 000 pracovníky ve více než 260 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.