Česká ekonomika se přibližuje předpandemické úrovni

Analýza
Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) v letošním prvním čtvrtletí vzrostl mezičtvrtletně o 0,5 procenta. To bylo v souladu s naší prognózou, avšak lehce nad tržním konsensem (0,4 % mezikvartálně). Po růstu o 0,4 procenta mezikvartálně v závěru loňského roku se tedy dynamika domácí ekonomické aktivity mírně zvýšila.
Předpandemické úrovně by podle prognózy Komerční banky měla tuzemská ekonomika dosáhnout již ve druhém čtvrtletí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K mezičtvrtletnímu růstu podle komentáře Českého statistického úřadu (ČSÚ), struktura bude zveřejněna až na konci května, přispěla hlavně domácí poptávka, a to prostřednictvím zvyšující se spotřeby domácností i investic. Slabá zahraničí poptávka naopak růst tuzemské ekonomiky brzdila.

Část růstu tuzemské ekonomiky souvisí i s relativně nízkou výchozí pozicí, když český HDP v letošním prvním čtvrtletí na základně předběžného odhadu zaostával o 0,5 procenta za svou předpandemickou úrovní.

Té by podle naší prognózy měla ekonomika dosáhnout již v tomto čtvrtletí. Předběžný odhad ČSÚ celkově potvrzuje vyznění prognózy z našich posledních Ekonomických výhledů, kde očekáváme růst tuzemské ekonomiky za celý letošní rok ve výši 1,4 procenta.

Ekonomický výkon v letošním prvním čtvrtletí vzrostl i v Německu a eurozóně. Zatímco eurozóna překvapila lehce vyšší dynamikou (+0,3 q/q vs. konsenzus +0,1 % q/q), německá ekonomika dále pokračuje v útlumu.

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika postupně zrychluje díky spotřebě

Z mezičtvrtletního pohledu byl sice vykázaný růst o 0,2 procenta mezikvartálně o 0,1 procentního bodu nad mediánem odhadů, revize předchozích údajů však způsobily, že meziroční dynamika (NSA) ve výši -0,9 procenta byla naopak o 0,1 procentního bodu pod tržním očekáváním.

Přestože se předstihové indikátory v Německu v posledních měsících již začaly zlepšovat, oživení tamní ekonomiky bude podle nás velmi pozvolné. V celoročním vyjádření by letos měla německá ekonomika zhruba stagnovat.

Inflace v eurozóně v dubnu podle očekávání setrvala na 2,4 procenta meziročně. Lehce vyšším údajem překvapila jádrová inflace, která se z březnových 2,9 snížila na 2,7 procenta meziročně, přičemž medián tržních odhadů předpokládal ještě o 0,1 procentního bodu nižší údaj.

V rámci jádrové složky je z pohledu Evropské centrální banky (ECB) dobrou zprávou, že dynamika cen služeb poklesla na 3,7 procenta, poté co se několik měsíců držela na čtyřech procentech meziročně.

PSALI JSME:
MMF aktualizoval výhled. Německo bude těsně nad nulou. Rusko naopak poroste, sankce selhaly

Na podzim by se celková inflace v eurozóně mohla podle našeho odhadu s přispěním vysoké srovnávací základny a pokračujícího poklesu cen na velkoobchodních trzích s energiemi dostat pod dvě procenta meziročně. Jádrová inflace však pravděpodobně do konce roku zůstane nad 2,5 procenta meziročně, což by mělo souviset hlavně se stále svižným růstem jednotkových mzdových nákladů.

Svižný růst nákladů práce v USA podpořil americký dolar. Přestože po zveřejnění vyšší než očekávané jádrové inflace v eurozóně dolar k euru nejprve oslaboval, vše se obrátilo po statistikách nákladů práce ve Spojených státech za první kvartál, které růstem o 1,2 procenta mezičtvrtletně překonaly tržní konsenzus o 0,2 procentního bodu.

Jde o další potvrzení odolnosti amerického trhu práce, a tím i setrvačnosti tamních inflačních tlaků. Celkově dolar k euru odpoledne posílil o 0,1 procenta na 1,071 USD/EUR. Jak s posledními proinflačními daty hodlá do budoucna naložit americká centrální banka, Fed, se (možná) dozvíme již dnes.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Mezinárodní měnový fond varuje před dopady „vývozu“ amerického dluhu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na novou práci máme mizivou naději, myslí si většina Čechů 55+

Průzkum
Jaké šance mají Češi starší 55 let při hledání nového zaměstnání? Většina z nich se domnívá, že mizivé. A na nejrůznějších diskusních fórech se předhánějí v líčení, jak stereotypní jsou odpovědi personalistů, když zareagují na pracovní inzerát: Dali jsme přednost uchazečům, jejichž profil lépe odpovídá našim požadavkům…