MMF aktualizoval výhled. Německo bude těsně nad nulou. Rusko naopak poroste, sankce selhaly

Analýza
Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnu aktualizoval svoji prognózu a řekl nám, jaký očekává vývoj hlavních ekonomik světa. Nabídl obrázek, který ovšem není pěkný. Data ukazují, že Evropa se stává skanzenem. Budeme mít další slabý rok, kdy se budeme pohybovat těsně nad nulou, zatímco jiným se bude dařit lépe. Nůžky mezi námi a Ruskem se podle dat přivřou. Tak to ale přece být nemělo.
České ministerstvo financí očekává letos růst tuzemské ekonomiky o 1,4 procenta a následující rok rostla o 2,6 procenta. MMF nyní přichází s predikovaným růstem o 0,7 procenta. To je divné. Tak velký rozdíl mezi institucemi obvykle není. Ilustrační foto: Ministerstvo financí

Začněme hezky od České republiky. Ta je pro nás nejdůležitější. MMF opět zhoršil výhled Česka.  Zatímco ještě v říjnu čekal růst o 2,3 procenta, už v listopadu čekal jen 1,2 procenta a nyní přichází s růstem o 0,7 procenta.

Někdo bude říkat, že i tak je to hezký obrázek, protože, když si uvědomíme, že v roce 2023 jsme klesali o 0,4 procenta, tak jde o zlepšení. Jenže toto mi přijde chvála za každou cenu.

Zajímavé je, že české ministerstvo financí očekává letos růst o 1,4 procenta, aby následující rok rostla o 2,6 procenta. To je divné. Tak velký rozdíl mezi institucemi obvykle není. Zcela se nabízí otázka, jestli to není tím, že se blíží volby a je třeba prezentovat ekonomiku v lepším světle. Dnes na tuto otázku neumíme odpovědět, ale za pár měsíců se uvidí. Já osobně čekám nižší růst.

V každém případě dobrá čísla nahrávají politikům. Pokud by ekonomika rostla rychleji, budeme plnit řadu parametrů, jako třeba tzv. Maastrichtská kritéria, která umožní přijetí eura, po kterém volá řada vládních stran.

PSALI JSME:
Během tří let bude Česko ekonomicky výkonnější než Japonsko, prognózuje MMF

V každém případě z celé skupiny zemí V4 máme mít podle odhadu nejslabší růst. Fond předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska se letos zvýší o 2,1 procenta. V Maďarsku by měl růst činit 2,2 procenta a v Polsku dokonce 3,1 procenta. To signalizuje, že v ČR zažijeme další promarněný rok. My se snad ani letos nedostaneme na výsledek před covidem.

Německo a Francie ztrácejí dech

MMF odhaduje, že se situace největší evropské ekonomiky zhorší. Německo prý poroste ze všech vyspělých ekonomik nejméně. I zde je vidět postupné zhoršování prognózy. V lednu tvrdili, že ekonomika poroste o 0,5 procenta, nyní očekávají jen o 0,2 procenta.

Problémy jsou přitom jasné. Ekonomika trpí kvůli demografickým důvodům. Má nedostatek pracovních sil, a navíc má problémy s transformací na zelený průmysl. Tyto problémy jsou i jinde, a tak Francie proti původní prognóze zpomalí z jednoho procenta na 0,7 procenta.

MMF by přitom mohl opět snížit odhad, protože už nyní varuje Evropu před potenciálním rozpadem dodavatelských řetězců. Toto vždy vede k nižší výrobě a vyšší ceně.

PSALI JSME:
Ruská ekonomika svým růstem překonává všechna expertní očekávání

Sankce na Rusko evidentně nefungují

MMF zveřejnil i očekávání vývoje Ruské ekonomiky. Tady asi většina lidí čeká propad, protože si pamatují, jak nám před dvěma lety tvrdili, že v Rusku po opuštění SWIFTu, nastane katastrofa. Nic takového se ale nestalo. Mimochodem i proto, že SWIFT Rusko nikdy plně neopustilo.

Rusko má podle dat růst nejrychleji z ekonomik označovaných v MMF jako vyspělé ekonomiky. Na rozdíl od střední Evropy, tady MMF postupně výhled zlepšuje. V lednu čekal růst Ruska o 2,6 procenta, aby v dubnu čekal růst už na 3,2 procenta. V roce 2025 se čeká zpomalení na 1,8 procenta. Jenže to je stále tak vysoký růst, že ho my možná ani nedáme.

Ukazuje se, že se ekonomika Rudka rychle a efektivně změnila na válečnou ekonomiku. Dokáže sankce snadno zvládat. Je najednou více soběstačná. Domácí spotřeba se přitom moc nezměnila stejně jako domácí investice. Evidentně je se sankcemi něco špatně. Buď je nutné je přitvrdit, nebo opustit. Stávající stav je kočkopes.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sankce vůči Moskvě jsou „dramaticky neefektivní“

Zavřít reklamu ×
  1. Pan Pikora nemá pravdu.Sankce neselhaly.Například odstřižení od swift Rusku pomohlo takže až ten západní dolarový „dluhystán“ půjde ke dnu tak přežije.Rusové by západu za sankce měli poděkovat.

  2. Evropský trh je velmi malý a Rusko se přeorientovalo na trhy v Číně a Indi což je 10x víc obyvatel než celá Evropa. Sankce z Bruselu poškodily pouze Evropu a pomohly Číně a Indii k levnému zemnímu plynu z kontraktem na 25 let. O ropě ani nemluvím…

  3. USA má splněno . Rozbitý východ Ukrajiny , co zustane evropě na krku (vylidněná a zbankrotovaná země) .
    No a USA si otestovali zbraně , taktiku a vyprázdnily staré sklady. Zbraně jsou výrobky s vysokou přidanou hodnotou . Evropa teď bude zbrojit a nakupovat suroviny a zbraně z USA .

  4. Bohužel ten, kdo přemýšlí, viděl tenhle trend už dlouho. Ale fialová soldateska bude neustále realisticky přemýšlející lidi označovat za dezoláty, šváby a podobně 🙂

  5. Myslím , dost dobrej článek – jakékoli sankce, velké dluhy a dotace škodí… patrně na tom vydělá nejvíc USA, Čína a Indie… éééůůů – naduté a arogantní, přebyrokratizované a potomci kolonizátorů ve světě, jde do propadliště dějin.., význam mělo dříve pouze EHS, které soudruzi v Bruselu a Štrasburgu poslali do kopru…Noo a pokud někdo chce opravit neopravitelné, tak ať se podívá co za nesmysly jde z éééůůů mezi lidi v Evropě…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Finanční pecka roku ještě neuzrála

Poradna
Měla to být finanční pecka roku, ale zatím to tak nevypadá. Plod totiž ještě neuzrál. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který má od letošního roku sloužit jako finanční nástroj k zajištění úspor na stáří i možnost atraktivního daňového odpočtu, zůstává stranou pozornosti.