2157 miliard korun. Dluh státu je historicky suverénně nejvyšší

Názor
Za první letošní pololetí stoupla úroveň státního dluhu o bezmála 517 miliard korun. Výsledkem je tak suverénně nejvyšší veřejný dluh v historii, dosahující bezmála 2157 miliard korun.
Dluh státu je historicky suverénně nejvyšší. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na první pohled může zarážet fakt, že v už za prvních šest měsíců roku se úroveň dluhu zvýšila výrazněji, než jaká je letošní maximální celoroční úroveň možného schodku, čili 500 miliard korun. Je však třeba brát na zřetel konkrétní časování splátek státního dluhu, které jsou většinově načasovány na druhé pololetí.

Pokud by vláda kryla letošní schodek státního rozpočtu a zbývající letošní splátky státního dluhu z prostředků, jež má již nyní napůjčovány ve státní pokladně, státní dluh ke konci roku bude činit zhruba dva biliony korun. Bude tedy o přibližně 157 miliard nižší, než pololetní úroveň státního dluhu. V porovnání s koncem loňského roku by se v takovém případě státní dluh meziročně navýšil o zhruba 360 miliard korun.

Při zohlednění možného až 500miliardového letošního schodku narůstá letošní celková potřeba financování na zhruba 690 miliard korun.

PSALI JSME:
Ministerstvo financí si zajistilo téměř 90 % letošních výpůjčních potřeb

Více než tři čtvrtiny této sumy, 533 miliard korun, ale má ministerstvo financí pokryto vydáváním a prodejem dluhopisů se splatností po konci letošního roku. Takto si přitom napůjčovalo při průměrném úroku 1,15 procenta.

Mezinárodní investoři jsou tedy navzdory růstu dluhu stále velmi ochotní půjčovat českému státu za relativně nízký úrok. To svědčí o tom, že obecně nepanuje obava z destabilizace tuzemských veřejných financí, které stále – i v letošním pololetí – vykazuje jeden z nejlepších stavů v rámci EU.

Nelze tedy ani čekat, že svůj rating České republice a jejímu dluhu budou významnější zhoršovat světové ratingové agentury. Vláda by se ale tím neměla nechat ukolébat a do konce letošního roku předložit konkrétnější plán konsolidace veřejných financí v době zotavování se z koronavirové krize, tedy plán na léta po roce 2020, resp. 2021.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ministerstvo financí si díky nízkým sazbám ČNB půjčilo téměř zadarmo

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky trhají rekordy

Podmínky pro pořízení vlastní nemovitosti jsou stále příznivější. Průměrná úroková sazba hypoték klesla pátý měsíc v řadě, a tak byl zájem o financování bydlení úvěrem v srpnu rekordní.

Regionální měny neměly svůj týden

Regionálním měnám se tento týden nedařilo. Česká koruna ztratila 0,7 % a v pátek v odpoledních hodinách se obchodovala za 26,73 CZK/EUR. V průběhu týdne se propadla dokonce až na 26,85 CZK/EUR, což byla nejslabší …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru