Akciím roste konkurence v podobě dluhopisů

Názor
Hlavní světové trhy po většinu února utěšeně rostly, byť poslední dny začínají lehce přešlapovat na místě. Optimismu nahrává klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění covid-19 v USA rychle postupující očkování. Roste šance na dřívější návrat k běžnému životu a zdá se, že koronavirus přestává být trhy vnímán jako překážka. Akciím ale roste konkurence v podobě vyšší výnosnosti dluhopisů.
Mantra, kterou investory už dlouho zasypává Wall Street, tedy, že k akciím neexistuje žádná alternativa, bude postupně ztrácet na významu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Počty nově nakažených ve světě podle Světové zdravotnické organizace (WHO) klesají už pátý týden v řadě. V mnoha státech už plošně očkují. Nově například v Japonsku, pokroky hlásí Velká Británie. Investory pak v tomto ohledu těší hlavně dobré zprávy z USA.

Připočteme-li k tomu tamní plánovaný mimořádný stimulační balík, pak před sebou máme solidní „vitamínový koktejl“ pomáhající trhům rychle zapomenout na paniku, kterou loni vyvolal nástup koronaviru.

Stále jsme také svědky bezprecedentní podpory ekonomiky ze strany centrálních bank, které udržují nízké úrokové sazby a tisknou peníze ve velkém. A do toho americké firmy ohlašují ve většině případů lepší výsledky za poslední čtvrtletí, než analytici předpokládali.

Je tak těžké si krátko až střednědobě představit nějakou závažnou pohromu, kterou by mohly akciové trhy projít. A tak někdy i den co den pozorujeme, jak jsou překonávána nová a nová maxima.

Bublina? Asi ano

Vytvořila se na trzích bublina? Se vší pravděpodobností ano, otázkou je, zda je tento vývoj plně iracionální, a tady mám dojem (s ohledem na množství peněz, kterými jsou trhy zaplaveny – pozn. aut.), že se vývoj prozatím iracionálním nazvat nedá.

PSALI JSME:
Kvůli toxickému světovému dluhu a covidu přijde krize. Dolar a zlato budou letos posilovat

Lidé se mě často ptají, jestli není čas vše prodat a akciový trh opustit. To si nemyslím. Sám jsem jen vybral zisky z pravidelných investic za posledních sedm let a pokračuji se stejnou částkou a stejnými fondy opět od nuly.

A také jsem mírně snížil zastoupení akcií ve svých portfoliích. Namísto odchodu z trhů radím spíše zaměřit se na jiné typy akcií, které jsou obchodovány na dobrých poměrových ukazatelích a odpovídají cyklu, v němž se právě nacházíme.

Staronová konkurence

Akciím ale roste konkurence v podobě dluhopisů. Nemoc ustupuje, zisky korporátní sféry rychle rostou, makroekonomická data ukazují sílu a do toho se chystá biliónový balík plošné podpory v USA.

Právě díky souběhu výše popsaného lze zřejmě očekávat zvyšující se míru inflace. A tomu také odpovídá situace na dluhopisovém trhu, kde v únoru ceny dluhopisů klesají a zvyšují se výnosy jak desetiletých, tak dvacetiletých dluhopisů.

To je samo o sobě dobrým znamením. Dochází k růstu výnosové křivky, který svědčí o zdravé ekonomice. Co se ale bude dít, až výnosy dluhopisů začnou konkurovat očekávání akciových investorů?

PSALI JSME:
Svět se bojí krize. Výnosy z vládních dluhopisů padají

„S elektrickým proudem to máte tak, jako se studenty této školy. Jde vždy cestou nejmenšího odporu,“ říkal nám vysokoškolský profesor v hodinách věnovaných elektrickým zařízením. A stejně tak je to s investory.

Hledají pro své peníze vždy takové místo, kde se nejméně nadřou a získají maximální bezpečné zhodnocení. A to nemusí být při aktuálním nadhodnocení akciových indexů (nejen) v USA zase tak daleko.

Dividendové výnosy akcií se v průměru pohybují okolo 1,5 procenta, což už dnes převyšuje výnosy korporátních dluhopisů s nejvyšším ratingem a roste i atraktivita bezpečného, dvacetiletého amerického státního dluhopisu.

Neříkám, že k masivnímu odlivu investorů z akciových trhů dojde nějak překotně rychle a že je třeba se mu už bránit. Nejspíše je času ještě skutečně dost. Jen bude postupně ztrácet na významu mantra, kterou investory už dlouho zasypává Wall Street. Vžila se pro ni zkratka TINA (There Is No Alternative – pozn. aut.), tedy, že k akciím neexistuje žádná alternativa.

Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investiční thriller. Co si odnést z raketového růstu i pádu akcií

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato je nejdražší v dějinách

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.