Albert navýšil potravinou pomoc na 2 800 tun a je opět největším dárcem jídla

V roce 2022 pomohl Albert darem 2 800 tun potravin, což představuje 5,6 milionů standardizovaných porcí jídla. (Jedna porce jídla se podle standardizované metodiky počítá jako 0,5 kg potravin, pozn. red.).
Albert je opět největším dárcem potravinových bank. Ilustrační foto: Albert

Jde se o meziroční nárůst darů o polovinu a překročení veřejného závazku o 20 procent. Albert se stal podruhé v řadě největším firemním dárcem České federace potravinových bank. Pro rok 2023 se Albert veřejně zavazuje darovat tři tisíce tun potravin, tedy přes šest milionů porcí jídla pro potřebné. Pro lepší svoz a distribuci čerstvých potravin Albert daroval potravinovým bankám už deset chladicích dodávek a loni přispěl na jejich provoz částkou 1,2 milionu korun.

Aktivity na zaměřené na omezování plýtvání jídlem patří v Albertu dlouhodobě mezi pilíře strategie udržitelnosti. Podíl neprodaných potravin se v prodejnách obchodníka pohybuje již několik let kolem jednoho procenta z celkového objemu, a i pro toto množství potravinových přebytků hledá Albert co nejsmysluplnější uplatnění. Nejlépe v podobě darů pro lidskou spotřebu a pomoci potřebným.

„Každé jídlo by mělo najít využití. Není to jen otázka udržitelnosti, ale také odpovědného chování. A právě darování potravin dává společenský smysl. Každým rokem zlepšujeme systém darování z našich obchodů a rozvíjíme spolupráci s potravinovými bankami, aby se k potřebným dostalo co nejvíce jídla,“ vysvětluje Jiří Mareček, ředitel pro udržitelnost a komunikaci obchodů Albert.

„Děkujeme České federaci potravinových bank za partnerství v uplynulém roce. Těší nás, že jsme mohli společně přispět ke zkvalitnění každodenního života seniorů, rodičů samoživitelů či stovek sociálních organizací.“

Je třeba neplýtvat a darovat

Stoupající potřebu materiální pomoci v podobě jídla či drogerie vyzdvihují také samotné potravinové banky, které v tomto směru hrají významnou roli, ať už jde o distribuci darů k potřebným či organizaci sbírek.

„S ohledem na společenskou situaci jsme během loňského roku zaznamenali intenzivnější poptávku po potravinové pomoci. O to více si vážíme přístupu maloobchodníků, jako je Albert, který je ochotný po celém Česku pracovat na navyšování darů a pomáhat také koncepčně materiální a finanční formou,“ říká Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

S rozvozem čerstvých potravin pomáhají bankám také chladicí vozy z Alberta. Loni se jejich počet rozrostl ze tří na deset.

„Je to obrovské posílení svozové a rozvozové kapacity v regionech. V mnohých místech nám tato auta doslova vytrhla trn z paty a umožňují lepší distribuci. Je to neocenitelná pomoc. Zároveň je pro nás moc důležité, že Albert nezapomíná, že auta musí někdo řídit a potřebují palivo, a proto každoročně přispívá i na jejich provoz,“ doplňuje Veronika Láchová.

Jak Albert pomáhal komunitám v roce 2022

  • Potravinové bance Albert daroval sedm dodávek s chladící vestavbou pro rozvoz čerstvých potravin. Společně se třemi vozidly darovanými v uplynulých letech tak už pomáhá s rozvozem deseti dodávek od Alberta.
  • Na pomoc Ukrajině Albert vyčlenil hned v začátcích konfliktu deset milionů korun. Potravinová pomoc směřovala k potřebným přes Člověka v tísni, potravinové banky, Kongresové centrum v Praze a také ukrajinskou ambasádu. V následujících týdnech Albert daruje Velvyslanectví Ukrajiny v ČR elektrické ohřívače v hodnotě dva miliony korun.
  • Albert pomáhá i zvířatům: Celkově do 24 organizací, jako jsou záchranné stanice, myslivecké spolky, ale i hmyzí farma, loni zamířilo více než 165 tun ovoce, zeleniny nebo pečiva, které už nejsou vhodné k lidské konzumaci a nemohou být darované potravinovým bankám.
  • Pomoc komunitám zastřešuje Nadační fond Albert, který podporuje vzdělávání a rozvoj děti ze sociálně ohroženého prostředí. V loňském roce se jeho podpora vyšplhala na více než 20 milionů korun.
  • Občerstvení zaslal Albert také hasičům, kteří loni v létě pomáhali likvidovat požár v Českém Švýcarsku.
  • Albert se od počátku zapojuje do pravidelných Sbírek potravin. Loni v jejich rámci zákazníci Albertu darovali 152 tun potravin.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Na trh míří nová česká whisky Prádlo

Všechno má svůj čas a ty nejlepší věci musí pořádně dozrát. Ten správný čas právě nadešel pro novou českou whisky. Jmenuje se Prádlo a STOCK Plzeň – Božkov ji nově zařazuje vedle svých prémiových distribučních …

Hledání práce online: Tipy pro úspěch

Vítejte v digitálním věku, kde hledání práce online se stalo nejen běžnou praxí, ale i klíčem k úspěchu v kariéře. V tomto článku vám poskytneme užitečné tipy a triky, jak si zvýšit šance na úspěch při hledání práce …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).