Americké elity připravují Ukrajinu na jednání a ukončení bojů

Názor
Elity amerického establishmentu pomalu připravují Ukrajinu na to, že může být nevyhnutelné nakonec zasednout k jednacímu stolu a ukončit boje.
Pokud Ukrajina opravdu dramaticky nezíská na bojišti navrch, nezbytně vyvstane otázka, zda nastal čas k jednáním o zastavení bojů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Pokud Ukrajina opravdu dramaticky nezíská na bojišti navrch, nezbytně vyvstane otázka, zda nastal čas k jednáním o zastavení bojů,“ cituje server Politico Richarda Haasse, po dvě desetiletí prezidenta velmi vlivného Výboru pro zahraniční vztahy. „Jsou nákladné, dochází nám munice a musíme být připraveni na jiné eventuality jinde ve světě.“

Ve vedení Výboru pro zahraniční vztahy, založeného roku 1921, dlouhá léta stál David Rockefeller, neoficiální emisar hned několika amerických prezidentů. Nyní v něm působí třeba Timothy Geithner, bývalý ministr financí USA, Fareed Zakaria, prominentní novinář CNN a Washington Post, či Larry Fink, šéf společnosti BlackRock.

Ta představuje největšího správce investic na světě; obhospodařuje mj. také investice České národní banky za stovky miliard korun.

PSALI JSME:
České vládě teď nepůjčujte, varuje BlackRock

To, že elity amerického establishmentu, včetně právě Výboru pro zahraniční vztahy, s rostoucí intenzitou připravují Ukrajinu na potřebu usednout k jednacímu stolu a ukončit boje, se může zejména ze středoevropského pohledu zdát nečekané.

Ostatně právě středoevropští premiéři – polský, český a slovenský – se předevčírem v magazínu amerických elit, Foreign Affairs, vydávaným právě Výborem pro zahraniční vztahy, nikoli náhodou snažili společným článkem zvrátit tento stále hmatatelnější posun nálad amerického establishmentu.

Jenže podobně nečekané se zase může jevit třeba nedávné polské (a následně i slovenské, pozn. aut.) rozhodnutí pozastavit či zásadně omezit dovoz ukrajinského obilí a zemědělské produkce.

PSALI JSME:
Pozastavení dovozu ukrajinského obilí do Polska bude tlačit cenu obilí a pečiva nahoru také v Česku

Varšava přitom představuje dosavadního celkem jednoznačného a rozhodného spojence Ukrajiny, a to třeba i ve vztahu k budování plynovodu Nord Stream 2. Proti němu se společně s Kyjevem stavěla už v době před ruskou invazí, kdy Německo a další západoevropské státy, resp. jejich energetické firmy, počítaly s jeho spuštěním.

Jestliže tedy nyní Varšava či i Bratislava celkem již bez mrknutí oka staví zájmy svých zemědělců před zájem válkou zmítané Ukrajiny, nelze posun nálad amerického establishmentu vidět jako až tak nečekaný. I ve Spojených státech se totiž blíží volby – jako třeba v Polsku. A zatímco vládní politici ve Varšavě prioritizují své zemědělce před zájmy Ukrajiny, také Spojené státy musí prioritizovat.

A podstatné části jejich elit se zkrátka dlouhodobé angažmá na Ukrajině jeví být nebezpečným tříštěním sil, finančních i vojenských, tváří v tvář skutečně fatální výzvě, Haassovými slovy „eventualitě“ – tedy zachování stávajícího postavení Tchaj-wanu vzdor stále asertivnější Číně.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Lidovci a zelení ve Švýcarsku blokují podporu Ukrajině

Zavřít reklamu ×
 1. Kovanda šíří dezinfo a konspirační teorie dlouhodobě. Chudáci klienti Trinity.
  Vytvořit tenhle narativ Vám pane Kovanda nevyjde. Vyřiďte Putinovi, že je lhář a vrah.

 2. To bude těžko. Je to kdo z koho. Ve válce budou pokračovat a nepadnou si kolem krku. Amerika nechce ztratit své možnosti a Rusko také ne, Čína také nechce být zničena Tahle naděje je dost pravděpodobně marná a budou chtít po nás velké oběti. Oni , co rozhodují, umírat nebudou.

 3. Okamžitě ukončit bojové operace a zasednout k jednacímu stolu je jediné správné řešení. Jinak současná válka buď skončí patem, nebo se přemění na třetí světovou. Všem co chtějí pokračovat ve válčení je zřejmě jedno, že zbytečně zemřou desetitisíce či statisíce lidí na obou stranách fronty, stejně tak vzniknou tisíce válečných invalidů, ať už postižených tělesně či duševně, o nesmírných metriálních škodách na Ukrajině nemluvě. U jednacího stolu (bez ztrát na živitech) ať diplomaté ukážou, že skutečně umí dojednat přijatelné ukončení bojů, nejen vyhlašovat sankce (někdy nepřílš úspěšné).

 4. Američané se v tom vyznají, prohráli všechny války,
  Korea, Vietnam, Afganistán, Irák, tak mohou Ukrajincům
  poradit jak na to.

 5. američani budou okrajince učit jak na střeše vlézt do vrtulníku . jiné konce válek neznají . no jo Hirošima

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).