Trh s půjčkami se pročišťuje, ale obrovské rozdíly v sazbách zůstávají

Analýza

Třicet tisíc korun si můžete půjčit za roční procentní sazbu nákladů (RPSN) něco přes sedm procent, nebo také za 560 procent. Takové je aktuální zjištění organizace Člověk v tísni, která porovnala podmínky 42 společností na českém trhu.

Dluhy českých domácností rostou od února 2016, oznámila Česká národní banka (ČNB). Oproti loňskému říjnu lidé dlužili o 106,8 miliardy víc. Dluh domácností tak dosáhl 1,516 bilionu korun. Informoval o tom server České noviny. Dluhy považované za rozumné, tedy půjčky na bydlení představují z této částky tři čtvrtiny. Zbývajících 227 miliard tvoří spotřebitelské úvěry. Příznivou zprávou je, že podle odhadů představují nelegální úvěry z této skupiny jen deset miliard.

Na jednoho Čecha tak připadá spotřebitelský úvěr 22 700 korun. V souvislosti s tím, že se stále zvyšuje zadlužení domácností touto formou, je pro každého zájemce o půjčku důležité sledovat podmínky půjček u bankovních i nebankovních institucí. Vodítkem v tom může být Index odpovědného úvěrování, který sestavila organizace Člověk v tísni.

Ten nabízí řadu zajímavých pohledů na úvěry od sledovaných firem. Organizace přitom upozorňuje na to, že s férovým zveřejněním potřebných informací mají stále potíže i leckteré bankovní domy. Neznamená tedy, že půjčit si od banky bude vždy výhodnější, než od nebankovní instituce. Vždy je však nezbytné porovnat více nabídek a to pouze od oficiálních poskytovatelů úvěrů.

CO SLEDOVAT

Doporučení pro výběr úvěru na svých stránkách stručně a srozumitelně shrnuje například společnost EEIP, vedená ekonomem Michalem Mejstříkem. Ta zásadní doporučení shrnuje do následujících pěti bodů:

  1. Půjčujte si jen u značkových společností: Oslovte co nejvíce kvalitních úvěrových společností a srovnejte nejen finanční kritérium (tedy o kolik celkem půjčku přeplatíte), ale také nefinanční kritéria, tedy podmínky ve smlouvě, které se týkají především sankcí v případě včasného nesplácení a podobně. A jak poznáte kvalitní úvěrovou společnost? Obecně se to dá specifikovat jako banky a společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, tedy instituce určitým způsobem kontrolované.
  2. Než cokoli podepíšete, přečtěte si to.Pokud smlouvám či jiným závazkům nerozumíte, nepodepisujte je na místě. Vždy máte možnost vzít si takový materiál domů a tam jej v klidu a po poradě s dalšími lidmi, prostudovat.
  3. Pokud vám značkové společnosti půjčku nedají, je to znamení, že pravděpodobně nebudete schopni ji splácet.Nabídka od lichvářů vám nepomůže, ale naopak ještě více ublíží.
  4. Když se dostanete do problémů se splácením, obraťte se v první řadě na společnost, od které úvěr máte, a pokuste se s ní dohodnout na změně výše splátek či odkladu. Nepůjčujte si jen proto, abyste splatili dluh. V takovém případě se dostanete do spirály a nedopadne to dobře. Dříve nebo později skončíte u lichváře, který vás připraví o vše. Právě ty takzvané značkové společnosti mají nástroje, jak vám jako klientovi v těchto situacích pomoci a mají společný zájem na tom, aby klient takovéto tíživé období přečkal.
  5. Pokud máte problém, řešte jej a pomoc hledejte u odborníků.V České republice již působí několik neziskových organizací, které se věnují poradenství a řešení finančních problémů rodin.

CO MŮŽETE ČEKAT

Důležitost uvedených doporučení vynikne při nahlédnutí do zmíněného Indexu odpovědného úvěrování. Ten porovnával podmínky u 42 bankovních a nebankovních institucí. Rozpětí klíčového údaje RPSN, tedy roční procentní sazby nákladů, je v něm obrovské: od třicetitisícového úvěru s RPSN přes sedm procent až po stejnou částku s RPSN 560 procent.

Nejčastější je sice přeplacení úvěru o méně než pět tisíc korun, ale můžete také celkem vrátit o více než 40 tisíc korun vyšší částku, než jste si půjčili.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Bezkontaktní výběry také už i u České spořitelny

Bezkontaktní bankomaty spustily dvě české banky – Air Bank a ČSOB už v září před dvěma lety. Nyní je následuje i největší tuzemský finanční dům, Česká spořitelna. Dnes oznámila, že bezkontaktní výběry nově umožňuje …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru