Banky musí tyhle hypoteční paniky milovat

Názor
Objemy prodejů hypotečních úvěrů v říjnu letošního roku byly zase jednou rekordní – s více než 25 miliardami korun jde o druhý nejsilnější měsíc v historii Hypoindexu. Ten úplně nejrekordnější byl listopad 2016, kdy objem prodaných úvěrů dosáhl 29,7 mld. Kč.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Bylo to těsně před tím, než vstoupil v platnost Zákon o spotřebitelském úvěru. Lidé měli strach, který vydatně živila média, že podle nových podmínek nemusí na „svou“ hypotéku dosáhnout, a tak se předzásobili. Banky musí tyhle nákupní paniky milovat… Zajímavé přitom je, že hypoteční trh i po tomto předzásobení pokračoval v boomu.

Takže tady máme paniku? Vypadá to, že ano. Ceny nemovitostí oproti očekávání řady odborníků a „čekatelů“ na koupi prostě neklesly a neklesají. Spíše naopak. Kromě toho se staví méně bytů, což trh vnímá tak, že ceny půjdou nahoru.

Je opravdu až s podivem, jak vlastně nedostupné ceny neodrazují lidi od nákupu. Jenže to bylo za posledních třicet let vždycky tak.

V momentě nákupu se cena bytu nebo domu zdá naprosto nesmyslně drahá. A za pár let už je vidět, že to byla dobrá investice.

Vedle stoupajících cen nemovitostí (i když naštěstí se jejich růst hodně zpomalil) motivuje kupující bezpochyby nízká úroková sazba. Očekával jsem, že v říjnu bude už pod dvě procenta p.a. Spletl jsem se. Průměrná sazba, přestože už sedm měsíců za sebou klesá, se „zastavila“ na 2,02 %.

Mám však za to, že dvě procenta mohou být v příštích měsících prolomena. Jsem si ovšem jist, že v příštím roce po odeznění koronaviru se trend v důsledku inflačních očekávání a tlaků obrátí.

Přijde příští rok ochlazení a objemy prodejů se vrátí k „normálu“? Ano. Nemovitosti se stávají stále nedostupnější. Úrokové sazby půjdou nahoru. A věřím tomu, že na trhu bude větší nabídka.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky: Hranice dvou procent i 200 miliard se otřásá

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB ponechala sazby beze změny, jak se čekalo

Česká národní banka (ČNB) podle očekávání na dnešním měnově politickém zasedání úrokové sazby neměnila. Základní repo sazba tak zůstává 0,25 procenta a změn nedoznala ani diskontní a lombardní sazba (0,05 % a 1,00 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Poradna
O výši starobního důchodu si můžeme myslet, co chceme, ale nějaké přilepšení od státu to je. Někdo to má vypočítáno přesně, jiný spíše tuší, že k odchodu do starobního důvodu je nutné splnit dvě základní podmínky – věk a počet odpracovaných let. Ta první se dá uspíšit předčasným odchodem do penze, obejít druhou je však mnohem složitější.
Rolovat nahoru