Blíží se USA do nemovitostní krize?

Analýza
Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům nemovitostí.
Začínající krize v sektoru nemovitostí může americkou centrální banku donutit k prudké otočce ve snaze o hladké přistání tamní ekonomiky a pokusu o vyhnutí se situaci, jako v případě finanční krize z let 2007 až 2009. Ilustrační foto: Depositphotos.com

S prudkým nárůstem úrokových sazeb má mnoho firem problémy s refinancováním svých dluhů, což některé banky nutí zvyšovat rezervy na opravné položky plynoucí ze ztrát v tomto segmentu.

Studie, kterou vydala NBER (National Bureau of Economic Research, Národní úřad pro ekonomický výzkum Spojených států amerických, pozn. red.) jež je přední ekonomickou výzkumnou společností, ukazuje na více než 2,7 bilionu dolaru aktiv spojených s úvěry do nemovitostí.

Zároveň dle výzkumu NBER se zdá, že přibližně 14 procent všech úvěrů na komerční nemovitosti a 44 procent úvěrů na kancelářské budovy je v záporném vlastním kapitálu. V praxi to znamená, že dluh je vyšší než hodnota nemovitosti.

To, že to může být skutečně doutnající bomba, potvrdila v posledních týdnech americká banka New York Community Bancorp, která pod tíhou ztrát z úvěrů z komerčních nemovitostí odevzdala na burze během několika málo týdnů více než 70 procent své hodnoty.

PSALI JSME:
V USA může být pádem ohroženo až takřka 190 bank

Podle údajů společnosti Trepp hrozí americkým bankám do konce příštího roku splatnost úvěrů pro komerční nemovitosti ve výši 560 miliard dolarů.

Za veškeré problémy v daném sektoru může dosavadní boj proti vysoké inflaci z posledních let a menší využití kanceláří kvůli fenoménu „remote office“ v pracovním životě po pandemii covidu 19. Úvěry s pohyblivou sazbou (tzv. floatery, pozn. aut.) se po razantním růstu úrokových sazeb dostaly na nejvyšší úrovně za více než 15 let.

Začínající krize v sektoru nemovitostí nakonec může americkou centrální banku (Fed) donutit k prudké otočce ve snaze o hladké přistání ekonomiky a pokusu o vyhnutí se podobné tíživé situaci, jako v případě finanční krize z let 2007 až 2009. Dosavadní vývoj bych rozhodně nepodceňoval, ostatně současné dění v Číně je podobného rázu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Historický vztah mezi nezaměstnaností, sazbami a výkonností amerických akcií

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Saxo: Nálada investorů ladí s nejistotou na trhu

Saxo, globální lídr v oblasti on-line obchodování a investic, zveřejnil tento týden výsledky svého průzkumu mezi klienty, který osvětluje očekávání investorů a náladu na finančních trzích pro letošní druhé čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím …