Britské úřady zahajují vyšetřování majitele ostravských hutí

Názor
Britské úřady zahajují vyšetřování majitele hutí Liberty Ostrava. Společnost GFG Alliance podezřívají ze závažné finanční kriminality a z praní špinavých peněz. Majiteli Sandžívu Guptovi se tak dále ztíží přístup k financování, což může být poslední hřebík do rakve jeho byznysu.
V případě kolapsu skupiny GFG Alliance by byly ohroženy tisíce pracovních míst v ostravských hutích. Foto: Nová huť

Guptovo podnikání, soustředící se v oblasti ocelářství a energetiky, se otřásá v základech od začátku letošního roku, kdy se v insolvenci ocitl jeho klíčový financiér, fond Greensill Capital. Právě vazby GFG Alliance na fond Greensill jsou součástí zmíněného vyšetřování.

GFG Alliance se již řadu týdnů ocitá ve vážné finanční tísni, balancuje na hraně insolvence. Činí tak nestandardní kroky, včetně nedávného prodeje emisních povolenek z majetku Liberty Ostrava sesterské společnosti v Rumunsku.

Prodej emisních povolenek proběhl pod tlakem, o čemž svědčí i to, že nastal v době, kdy trh v konsensu očekával další citelný nárůst jejich ceny. To se potvrzuje, neboť v posledních dnech se povolenky prodávají nejdráže v historii, za cenu kolem 55 eur za tunu ekvivalentu oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší.

Povolenky se celosvětově stávají „vysoce ceněným zbožím“, a to kvůli tlaku zejména západních vlád na rychlejší přechod k širokému využívání obnovitelných zdrojů energie. V USA povolenkový program nyní rozšiřuje Bidenova administrativa.

PSALI JSME:
Emisní povolenky EU jsou rekordně drahé, poprvé v historii stojí skoro 50 eur

Například automobilka Tesla by do něj ráda vstoupila, pročež se její šéf Elon Musk dopustil „úlitby úřadům“, když rozhodl, že Tesla nebude již dále přijímat jako platební prostředek kryptoměnu bitcoin, kritizovanou pro enormní energetickou náročnost.

Guptova GFG Alliance navíc povolenky z majetku ostravské huti prodala navzdory slibu, který podle jejich vlastního vyjádření dala českým vládním představitelům, v čele s premiérem Andrejem Babišem.

Ty měla ujišťovat, že povolenky ostravské huti neprodá. Jak známo, „tonoucí se stébla chytá“. Guptovi přitom „utonutí“ v insolvenci hrozí nyní, po zahájení vyšetřování britských úřadů, více než kdykoli v dosavadní historii jeho skupiny.

Vyšetřování totiž dále znejistí potenciální Guptovy financiéry. Budou nyní kvůli probíhajícímu vyšetřování požadovat vyšší rizikovou přirážku za potenciální úvěr. Společnosti GFG Alliance se tak dále ztíží přístup k financování, což opravdu může být poslední kapkou, která způsobí, že se nad ní „zavře hladina“ a nastane bankrotové „utonutí“.

PSALI JSME:
Britská vláda dává ruce pryč od záchrany majitele ostravských hutí

Bankrot GFG Alliance by znamenal patrně i to, že by ostravské hutě musel nakonec převzít český stát, alespoň na přechodnou dobu. Otázkou však je, zda by pak našel nového kupce. Ocelářství se celosvětově vede nyní během postpandemického ekonomického rozjezdu poměrně dobře, což by zvýšilo šanci na nalezení zájemce.

Na druhou stranu celý sektor je značně rizikový kvůli řadě environmentálních výzev, jimž bude kvůli tlaku vlád na zelenání ekonomiky v příštích letech čelit.

Potenciálně jsou tak ohrožena pracovní místa v samotném ostravském podniku, kterých je zhruba šest tisíc, ale také místa v dodavatelských firmách, jichž jsou tisíce. Situace tak může přerůst v závažný socioekonomický problém celého Moravskoslezského kraje.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Majitel ostravských hutí je na pokraji krachu

Zavřít reklamu ×
    • Trefil jste to, cokoliv organického co vzniklo spěje od toho momentu ke svému zániku.). V ekonomice o to silněji a nevypočitatelněji neb nejde o evoluci ale řízený chaos za účelem kumulace statků…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru