Byznys s předzaloženými firmami klesá

V loňském roce bylo v České republice založeno celkem 28 837 nových firem. „Byznys s předzaloženými firmami v posledních třech letech klesá. Snižuje se počet ready-made společností, které změní majitele v prvním roce své existence, stejně jako jejich podíl z celkového počtu nově registrovaných subjektů,“ říká k tomu analytička Petra Štěpánová ze společnosti Bisnode.

Předzaložené firmy aktuálně kupují hlavně ti, kdo potřebují začít podnikat hned. Foto: Pixabay.com

V prvním roce své existence změnilo vloni svého majitele 14 procent firem (4 038). Ve většině případů šlo o ready-made společnosti, tedy firmy, které nikdy nepodnikaly a které byly založeny za účelem následného prodeje.

Zatímco v roce 2014 byla v prvním roce od založení prodána pětina, tedy necelých 5 000 společností, v roce 2016 už to bylo jen 14 procent firem, přibližně o tisícovku méně než v roce 2014.

„Zájem podnikatelů o koupi předzaložených firem klesá poslední tři roky,“ konstatuje Štěpánová a dodává, že to souvisí s novelou Obchodního zákoníku, která zakládání nových firem zjednodušila, zrychlila a zlevnila.

„Předpokládáme, že předzaložené firmy aktuálně kupují hlavně podnikatelé, kteří potřebují začít podnikat prostřednictvím nového subjektu obratem, nebo se zakládáním firmy skutečně nechtějí zabývat, případně podnikatelé, kteří od registrátora využívají další služby za zvýhodněných podmínek, jako je například virtuální sídlo,“ uvedla analytička.

Podle odhadů Bisnode ready-made společnosti v České republice v současné době nabízí zhruba 150 podnikatelských subjektů, včetně fyzických osob a advokátů.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: K Jadranu letos nepřijede ani polovina Čechů

Rozhovor
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží.
Rolovat nahoru