bool(false)

Byznys s předzaloženými firmami klesá

V loňském roce bylo v České republice založeno celkem 28 837 nových firem. „Byznys s předzaloženými firmami v posledních třech letech klesá. Snižuje se počet ready-made společností, které změní majitele v prvním roce své existence, stejně jako jejich podíl z celkového počtu nově registrovaných subjektů,“ říká k tomu analytička Petra Štěpánová ze společnosti Bisnode.

Předzaložené firmy aktuálně kupují hlavně ti, kdo potřebují začít podnikat hned. Foto: Pixabay.com

V prvním roce své existence změnilo vloni svého majitele 14 procent firem (4 038). Ve většině případů šlo o ready-made společnosti, tedy firmy, které nikdy nepodnikaly a které byly založeny za účelem následného prodeje.

Zatímco v roce 2014 byla v prvním roce od založení prodána pětina, tedy necelých 5 000 společností, v roce 2016 už to bylo jen 14 procent firem, přibližně o tisícovku méně než v roce 2014.

„Zájem podnikatelů o koupi předzaložených firem klesá poslední tři roky,“ konstatuje Štěpánová a dodává, že to souvisí s novelou Obchodního zákoníku, která zakládání nových firem zjednodušila, zrychlila a zlevnila.

„Předpokládáme, že předzaložené firmy aktuálně kupují hlavně podnikatelé, kteří potřebují začít podnikat prostřednictvím nového subjektu obratem, nebo se zakládáním firmy skutečně nechtějí zabývat, případně podnikatelé, kteří od registrátora využívají další služby za zvýhodněných podmínek, jako je například virtuální sídlo,“ uvedla analytička.

Podle odhadů Bisnode ready-made společnosti v České republice v současné době nabízí zhruba 150 podnikatelských subjektů, včetně fyzických osob a advokátů.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Zamést si před vlastním dispečinkem

Zavolal jsem si před půlnocí taxi. Prostřednictvím dispečinku zónové služby, která nahrává rozhovory v zájmu zvýšení kvality služeb. Přišla mi sms s cenou, trasou, identifikací vozu i stanovený čas jeho přistavení. …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru