Část seniorů si půjčuje na splacení jiného dluhu. Nebo pro příbuzného

Nějakou půjčku nebo úvěr má v současnosti více než třetina Čechů. Nemalá skupina si dokonce půjčuje proto, aby splatilo jiný dluh. A jsou mezi nimi i senioři. Ukázal to průzkum společnosti KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Jeho výsledky poskytla firma také redakci FAEI.cz.
Přibývá důchodců, kteří se kvůli půjčkám mohou dostat do finančních potíží. Ilustrační foto: Pixabay.com

Oproti obdobnému průzkumu z roku 2021 Čechů s půjčkami a úvěry mírně přibylo – před dvěma lety šlo o necelých 33 procent lidí, nyní to je 35 procent. Češi si půjčují peníze především v produktivním věku, ale například ve věkové kategorii 55 až 64 let má úvěr mezi 100 tisíci a milionem korun více než 53 procent dotázaných.

Úvěry přesahující milion korun mají zejména lidé ve věku 25 až 44 let, ale půjčky do 100 tisíc korun má i bezmála 38 procent seniorů ve věku 65 a více let, přičemž před dvěma lety to bylo necelých 28 procent. Dobrou zprávou aspoň je, že se snížil podíl lidí seniorského věku, kteří mají půjčku mezi 100 tisíci a milionem – z necelých 43 procent v roce 2021 na současných 22 procent.

Nejzadluženější Karlovaráci

Podíl zadlužených Čechů se příliš nemění s dosaženou úrovní vzdělání, ale poměrně výrazný je rozdíl mezi jednotlivými kraji. Nejvýrazněji zadlužení jsou obyvatelé Karlovarského kraje (52 % dotázaných), následovaní lidmi ze Zlínska (43 %). Nejméně lidí s úvěry žije na Vysočině (25 %).

„Podíl lidí s půjčkami a úvěry rychle roste s výší osobního příjmu, respektive příjmu domácnosti. Výrazně častěji se zadlužují lidé pracující v sektoru finančních a pojišťovacích služeb a v oboru informačních technologií a telekomunikací. To pravděpodobně souvisí s větší ochotou a možností lidí s nadprůměrnými příjmy investovat například do vlastního bydlení,“ řekla Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Češi si zdaleka nejčastěji půjčují na bydlení – zejména na stavbu či pořízení domu či bytu, ale také na rekonstrukci. Následuje nákup automobilu, přičemž půjčku si berou především muži a mladí lidé. Ženy si zase často půjčují na nákup domácích spotřebičů a dalšího vybavení.

Zadlužení senioři

Průzkum také ukázal, že až 43 procent lidí s půjčkami má zároveň i nějaké závazky po splatnosti. „Nemalou část úvěrů, skoro devět procent, si navíc Češi berou na splacení jiných dluhů. Činí tak výrazně častěji muži než ženy a bohužel i lidé ve vyšším až důchodovém věku, kteří mají obecně problémy se splácením svých závazků,“ upozornila Palendalová.

Lidé, kterým je více než 65 let, si také ze všech nejčastěji půjčují peníze na pokrytí potřeb svého příbuzného. „Je to velmi riskantní krok, často se setkáváme s případy, kdy tito členové rodiny nesplní své sliby, neplatí své závazky a senioři se ocitají v existenčních problémech,“ dodala Jaroslava Palendalová.

Podíl osob s půjčkami a současně i závazky po splatnosti se ale oproti roku 2021 zvýšil jen mírně – z necelých 41 na 43 procent. Snížil se ale podíl úvěrů na splátky jiných dluhů – z více než 11 na necelých devět procent. Naopak se zvýšil podíl seniorů, kteří se zadlužili kvůli potřebám jiného člena rodiny – z necelých osmi na 11 procent.

Přibylo osobních bankrotů

Se zadlužením souvisí osobní bankroty. V květnu jich podle statistik společnosti CRIF – Czech Credit Bureau oproti dubnu přibylo. V letošním pátém měsíci jich bylo 1 215, což bylo o 184 více než v dubnu.

„Po březnu jde o druhou nejvyšší hodnotu v letošním roce, a to jak u bankrotů, tak u insolvenčních návrhů. Při porovnání například s rokem 2021 ale jde o podprůměrné hodnoty, takže lze říci, že osobních bankrotů i nadále ubývá,“ konstatovala analytička CRIF Věra Kameníčková.

Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 12 417 osobních bankrotů, což je o 16 procent méně než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 13 111 návrhů na osobní bankrot, o 13 procent méně než o rok dříve. Nejvíce osobních bankrotů bylo v květnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji, a to 183. Nejméně naopak na Vysočině, kde jich bylo třiačtyřicet.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ol Oldřich

    Marka Porcia Catona se zeptali, jaká lidská činnost je nejvýnosnější. „Dobrý chov dobytka“, pravil. „A jaká druhá?“, zeptali se. „Dosti dobrý chov dobytka“, pravil Cato. „A jaká třetí?“, opět se zeptali. „Špatný chov dobytka“, odvětil Cato. „A jaká čtvrtá?“, zeptali se tazatelé. „Orba“, odpověděl Cato. „A co půjčování peněz na úrok?“ zeptali se tazatelé. „A proč rovnou neřeknete vražda?!“ odpověděl Cato.
    Zkuste si v nějakém knihkupectví koupit Plútarchovu úvahu „O dlužnictví“. Tato téměř 2000 let stará kniha patrně stále patří mezi knihy zakázané.

  2. Zd Zdeněk

    Zneužívání důchodců rodinou je silný kalibr, rozmáhá se čím dál víc! Mladí si chtějí žít nad poměry za jakoukoliv cenu!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB