Centrální banka zpřísnila podmínky pro hypotéky

Na základě nově získaných zákonných pravomocí rozhodla bankovní rada České národní banky (ČNB) o nastavení limitů úvěrových ukazatelů při poskytování hypotečních úvěrů. Od 1. dubna 2022 budou poskytovatelé hypotečních úvěrů opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI. Centrální banka o tom včera informovala v tiskové zprávě.
Podle guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka je cílem nejnovějších opatření ČNB bránit nárůstu zranitelnosti bankovního sektoru. Foto: ČNB

Bankovní rada ČNB rozhodla o znovuzavedení horních hranic ukazatelů DTI a DSTI u hypotečních úvěrů. Tyto limity platily do jara 2020, než ekonomiku zasáhla protiepidemická opatření. Bankovní rada zároveň upravila limit ukazatele LTV. Limit ukazatele DTI (celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu, pozn. red.) bude činit 8,5, pro žadatele mladší 36 let bude o procento vyšší.

Limit ukazatele DSTI (poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem) bude 45 procent, pro lidi mladší 36 let bude o pět procent vyšší. Sníží se také horní limit ukazatele LTV (poměr úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti) na 80 procent, ale ne pro žadatele mladší 36 let, ti musejí počítat s 90 procenty.

Opatření podle centrální banky zohledňují plošné uvolňování úvěrových standardů bankami a zvyšující se nadhodnocení cen bytů v ČR, které podle odhadu ČNB činilo ve druhém čtvrtletí letošního roku téměř 25 procent a u investičních bytů dokonce více než 30 procent.

„Hranice pro žadatele do 36 let se vztahují pouze na úvěry, které slouží k nákupu jejich vlastního bydlení. Všechny limity jsou nastaveny v souladu s novelou zákona o ČNB, která od srpna 2021 dává centrální bance pravomoc stanovovat závazné hranice těchto tří ukazatelů,“ informovala ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

„S ohledem na přetrvávající nadhodnocení cen bydlení považujeme za nezbytné nastavit přísnější parametry pro poskytování hypoték na obdobných úrovních, jako před počátkem pandemie. Cílem je bránit nárůstu zranitelnosti bankovního sektoru,“ uvedl guvernér centrální banky Jiří Rusnok.

PSALI JSME:
Ceny nemovitostí mohou spadnout až o 25 procent, signalizuje ČNB

„Poskytování úvěrů s velmi vysokými hodnotami DTI a DSTI jsme nepozorovali u všech bank. Hrozilo však, že dosud opatrnější banky budou na možnou ztrátu svého tržního podílu reagovat uvolněním standardů podobných těm u jejich agresivnějších konkurentů,“ upřesnil ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait.

„Zatímco oznámení nových limitů v roce 2018 vyvolalo mezi žadateli zájem získat hypotéku bez omezení, dnes tento efekt kvůli vyšším úvěrovým sazbám i vysokým cenám nemovitostí neočekáváme,“ informoval redakci FAEI.cz Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

„Centrální banka přistupuje k novým nařízením v době, kdy již hypoteční trh začal kvůli rostoucím úvěrovým sazbám zpomalovat. Tomu pomáhají i vysoké ceny nemovitostí a jejich malá nabídka. Otázkou proto zůstává, jaký podíl na zpomalení trhu budou mít nové limity, které ČNB poprvé zavádí díky své zákonné pravomoci,“ uvedl.

PSALI JSME:
Na konci roku budou sazby hypoték přes 3,5 %. ČNB pravděpodobně sazby ještě zvýší

Nová zákonná úprava připouští, že pět procent všech nově poskytnutých hypoték nemusí doporučované limity ukazatelů DTI a DSTI splňovat, pokud je poskytovatel hypotéky přesvědčen, že žadatel daný úvěr v budoucnu bez problémů splatí.

Centrální banka od roku 2015 používala k omezení rizik spojených s poskytováním hypotečních úvěrů sadu pravidel souhrnně označovaných jako „Doporučení“. Nejviditelnější částí těchto pravidel jsou hypoteční ukazatele LTV, DSTI a DTI.

ČNB informovala, že i nadále bude prostřednictvím tzv. doporučení upravovat vybrané podmínky související s poskytováním hypotečních úvěrů, které nejsou upraveny zákonem o ČNB, jako např. maximální délka splatnosti úvěrů nebo testování schopnosti žadatelů o úvěr ustát zdražení hypoték, resp. nárůst úrokových sazeb o dva procentní body.

PSALI JSME:
Ve čtvrtek nejspíš přijde přiškrcení hypoték

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.