Ceny potravin dále klesají

Názor
Ceny zemědělské produkce meziročně klesají již pátý měsíc v řadě, z toho v září byly meziročně nižší o 13,4 procenta. Nižší ceny, za které zemědělci prodávají svou produkci, se už projevují i na cenách v obchodech, což pozitivně ovlivňuje i inflaci.
Nižší ceny, za které zemědělci prodávají svou produkci, se už projevují i na cenách v obchodech, což pozitivně ovlivňuje i inflaci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Odeznívání potravinové inflace se do značné míry odrazilo i v dalším poklesu tempa růstu spotřebitelských cen, které v září meziročně vzrostly „už jen“ o 6,9 procenta. Inflace tak osmý měsíc za sebou pokračovala v sestupném trendu a v září byla nejnižší od prosince 2021.

Ceny průmyslových výrobců se na rozdíl od zemědělství v září zvýšily meziročně o 0,8 procenta. Ve srovnání se srpnovým růstem o 1,8 procenta však i zde zvyšování ubralo na dynamice.

PSALI JSME:
Potraviny rychle zlevňují, inflace je ale stále vysoká. Jak to?

Očekává se, že v dalších měsících budou ceny průmyslových výrobců spíše klesat a neměly by výrazněji ohrozit klesající inflaci. Relativně příznivý vývoj cen výrobců se alespoň zatím vyvíjí do jisté míry podle předpokladů.

Odeznívání potravinové a výrobní inflace je jedním z faktorů, proč se v souvislosti s listopadovým nebo prosincovým zasedání bankovní rady Česká národní banka začíná pozvolna spekulovat, že by centrální banka mohla po velmi dlouhé době jednat o poklesu úrokových sazeb, které se nezměnily od loňského června.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.