Ceny potravin dále klesají

Názor
Ceny zemědělské produkce meziročně klesají již pátý měsíc v řadě, z toho v září byly meziročně nižší o 13,4 procenta. Nižší ceny, za které zemědělci prodávají svou produkci, se už projevují i na cenách v obchodech, což pozitivně ovlivňuje i inflaci.
Nižší ceny, za které zemědělci prodávají svou produkci, se už projevují i na cenách v obchodech, což pozitivně ovlivňuje i inflaci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Odeznívání potravinové inflace se do značné míry odrazilo i v dalším poklesu tempa růstu spotřebitelských cen, které v září meziročně vzrostly „už jen“ o 6,9 procenta. Inflace tak osmý měsíc za sebou pokračovala v sestupném trendu a v září byla nejnižší od prosince 2021.

Ceny průmyslových výrobců se na rozdíl od zemědělství v září zvýšily meziročně o 0,8 procenta. Ve srovnání se srpnovým růstem o 1,8 procenta však i zde zvyšování ubralo na dynamice.

PSALI JSME:
Potraviny rychle zlevňují, inflace je ale stále vysoká. Jak to?

Očekává se, že v dalších měsících budou ceny průmyslových výrobců spíše klesat a neměly by výrazněji ohrozit klesající inflaci. Relativně příznivý vývoj cen výrobců se alespoň zatím vyvíjí do jisté míry podle předpokladů.

Odeznívání potravinové a výrobní inflace je jedním z faktorů, proč se v souvislosti s listopadovým nebo prosincovým zasedání bankovní rady Česká národní banka začíná pozvolna spekulovat, že by centrální banka mohla po velmi dlouhé době jednat o poklesu úrokových sazeb, které se nezměnily od loňského června.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB