Ceny většiny tuzemských výrobců dále rostou, ve službách ale stagnují

Názor
V zemědělství, průmyslu i stavebnictví pokračoval během června cenový vzestup. Ten je v těchto sektorech primárně důsledkem nákladových faktorů. Naproti tomu ve službách již ceny meziměsíčně nerostly, stagnovaly. To může být signálem slábnoucí poptávky.
Obiloviny vévodí cenovému nárůstu ve výši 68,5 procenta meziročně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ceny zemědělských producentů se během června zvedly o silná 4,4 procenta. Z meziročního pohledu to znamenalo akceleraci cenového vzestupu z květnových 39,2 procenta na 42,5 procenta. Tahounem meziročního cenového růst je rostlinná výroba. Tam byly v červnu ceny vyšší o 58,2 procenta.

Na tom se podepisuje zejména válka na Ukrajině. Ukrajina je významným producentem obilovin. Ty cenovému nárůstu vévodí výší +68,5 procenta meziročně. Ceny živočišné produkce byly v červnu proti loňskému červnu vyšší o 23,5 procenta.

Ceny průmyslových výrobců se během června zvýšily o 1,4 procenta. To sice překonalo náš odhad (0,9 %), ve srovnání s tržním konsensem byla ale cenová dynamika nižší (1,6 %). Opět bylo patné zvýšení cen odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Vzhledem k již zmíněnému růstu cen zemědělců nepřekvapí další cenový růst v potravinářském průmyslu.

PSALI JSME:
V Česku se letos urodí dost obilí, cena mouky i pečiva přesto dále citelně poroste

Z meziročního pohledu cenová dynamika zrychlila z květnových 27,9 procenta na červnových 28,5 procenta. Za vysokými cenami v průmyslu stojí zejména energie. Ty jsou meziročně vyšší o 56,5 procenta, ceny meziproduktů pak o 29,3 procenta. Pokud ceny průmyslových výrobců očistíme o energie, byly v červnu meziročně vyšší o 19,7 procenta.

Cenový nárůst pokračuje i ve stavebnictví, cenová dynamika ale začíná zpomalovat. Ceny stavebních prací se meziměsíčně zvýšily o jedno procento, ceny materiálů vzrostly o 0,9 procenta. Při meziročním pohledu se ceny prací zvedly o 12,8 procenta po květnových 13,5 procenta. Ceny materiálů byly vyšší o 25,9 procenta, když v květnu činil cenový nárůst 26,5 procenta.

Ve službách ceny v červnu stagnovaly. Pokles byl zaznamenán u poradenství v oblasti řízení a za reklamní služby a průzkumy trhu. To by mohly být první indikátory slábnoucí poptávky. Ceny dále rostly u pronájmu, operativního leasingu či informačních služeb. Z meziročního pohledu dynamika ještě rostla z květnových 5,8 procenta na červnových 6,2 procenta.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst německého průmyslu výrazně zpomalil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Týden ve znamení předstihových indikátorů

Ve světě bylo klíčovou událostí týdne zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 procenta, zatímco trh očekával …

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.