Češi i v době vysoké inflace věří koruně

V loňském roce stoupla hodnota bankovek a mincí rotujících mezi veřejností, obchodníky a poskytovateli služeb o 19 miliard korun. Celkem tak mezi Čechy podle výroční zprávy České národní banky (ČNB) kolovalo na konci roku neuvěřitelných 731 miliard korun. Je to v době převažujících digitálních plateb málo nebo hodně?
Každý občan včetně např. kojenců by měl mít v hotovosti 69 118 korun a nějaké drobné. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vydělením této sumy aktuálním počtem obyvatel (10 576 070) vychází, že každý občan včetně např. kojenců by měl mít v hotovosti 69 118 korun a nějaké drobné. V peněžence, pod polštářem nebo ve firemní kase.

Jak si tuzemská centrální banka vysvětluje nepřetržitý nárůst oběživa i v době, kdy se masivně a zřejmě stále víc platí digitálně pomocí převodů a karet?

„Neustálý nárůst oběživa obecně souvisí s růstem ekonomiky. Ačkoli veřejnost využívá bezhotovostní platby, hotovost má v české ekonomice stále všeobecně silné zastoupení a její význam vždy ještě naroste v době krizí a nejistot, jako byl loňský jarní lockdown způsobený pandemií koronaviru,“ vysvětluje Petra Vodstrčilová z odboru komunikace ČNB.

PSALI JSME:
Úspory Čechů dál rostou

„Mimochodem, růst hodnoty oběživa za rok 2021 o 19 miliard korun je z dlouhodobého pohledu spíše podprůměrný,“ dodává Vodstrčilová.

Podle centrální banky plní hotovost dvě základní funkce. Kromě toho, že je u nás stále ještě běžným platebním prostředkem, je také uchovatelem hodnoty. V době jedenáctiprocentní inflace to zní jako špatný vtip, ale zjevně řada obyvatel ne vždy věří bankám.

„Za zboží a služby se sice platí čím dál více digitálně, ale podíl hotovosti je stále nezanedbatelný. Jako uchovatel hodnoty je hotovost vyhledávána především v krizových situacích. To lze dobře doložit na vývoji v říjnu 2008 (světová finanční krize) a v letech 2020 a 2021 (pandemie nemoci covid-19),“ sdělila našemu serveru Petra Vodstrčilová.

PSALI JSME:
Petr Stuchlík: Vysokou inflaci tady budeme mít minimálně dva roky

A je tu ještě třetí důvod obliby peněz v hotovosti, o kterém centrální banka nikdy nemluví. Je to šedá ekonomika. Její reálný obrat a tudíž spotřeba peněz v hotovosti zřejmě také stoupá, bylo by však jen čirou spekulací odhadovat jakákoli čísla.

Na množství bankovek a mincí v oběhu a jejich digitální sestřičky lze však pohlížet ještě z jednoho úhlu. Banky v Česku evidovaly k poslednímu únoru úvěry ve výši 3,9 bilionu digitálních korun, z toho bezmála 2,1 bilionu u domácností.

Dalších 3,2 bilionu digitálních korun mají Češi (po Rakušanech druhý nejspořivější národ v Evropě, pozn. aut.) uloženo na bankovních účtech. Stovky miliard jsou vloženy do dluhopisů (přes půl bilionu korun), akcií a dalších cenných papírů. Z tohoto pohledu 0,7 bilionu korun obíhajících v hotovosti nevypadá tak hrozivě.

PSALI JSME:
Nemáte pod matrací neplatné bankovky?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.