
Podle průzkumu ČAP jsou pro většinu klientů pojistné podvody neospravedlnitelné. Vnímají je stejně jako úplatky nebo ponechání si nalezených cizích peněz. I tak ale pokusů o podvodné jednání i jejich celková hodnota rok od roku roste.
Vloni bylo odhaleno více než 6,2 tisíce pojistných podvodů, přičemž průměrná výše dosáhla 267 tisíc korun, což je o 16 procent více než o rok dříve. Téměř dvě třetiny (65 %) připadly na pojištění majetku a odpovědnosti.
„Dalších pětadvacet procent z celého objemu patřilo do kategorie pojištění vozidel. Zbylých deset procent celkové částky odhalených pojistných podvodů nastalo v pojištění osob,“ řekl Petr Jedlička, hlavní analytik ČAP.
Objem odhalených pojistných podvodů dle údajů asociace výrazně narostl v pojištění majetku (meziročně o 46 %) i odpovědnosti (o 24 %). V případě pojištění vozidel naopak poklesl o šest procent.
Vysoký počet i objem odhalených případů ukazuje podle Jedličky na to, že pojišťovny mají k dispozici vhodné nástroje k efektivnímu odhalování podezřelých událostí včetně rozvíjející se výměny dat mezi jednotlivými společnostmi.
Riziko dalšího nárůstu
Loňské výsledky každopádně neukazují, že by počet šetřených odhalených podvodů klesal. Trend je spíše opačný, přičemž podle pojišťovacích expertů existuje riziko, že podvodů bude přibývat kvůli zhoršující se ekonomické a finanční situace rodin.
V průzkumu z roku 2023 ovšem Češi deklarovali, že se pojistný podvod nedá jakkoli ospravedlnit. Na stupnici 0 až 10, kdy nula značila naprostou nepřijatelnost, dosáhl tento čin 2,7 bodu. „Pojistný podvod, ať už ve formě uvedení nepravdivých informací ve smlouvě, nebo při pojistné události, je v principu vnímán obdobně jako ponechání si nalezených peněz.
„A to je něco, k čemu se česká populace staví opravdu velmi negativně,“ konstatovala Jana Hamanová z agentury SC&C, která průzkum pro ČAP uskutečnila. Tolerance nejen vůči pojistným podvodům, ale i dalším obohacujícím se praktikám podle výzkumu klesá s narůstajícím věkem.
(Ne)ukradený bicykl
Se vzrůstajícím počtem odhalených pojistných podvodů souvisí také stíhání podezřelých osob z tohoto trestného činu. Vloni v létě například policisté sdělili podezření z podvodu šestadvacetiletému muži z Plzně. Ten na policejní stanici oznámil, že se mu někdo vloupal do auta a ukradl z něj pánské horské jízdní kolo.
O dva týdny později požádal od jedné pojišťovny o pojistné plnění ve výši padesáti tisíc korun. Policisté však od počátku zjistili hrubé rozpory celého případu. Muž se nakonec vyšetřovatelům přiznal, že si vloupání do vozidla vymyslel. Kolo mu opravdu někdo odcizil, ale jindy a na jiném místě – v průchodu jednoho plzeňského domu.
Jenže aby splnil podmínky pojišťovny, vymyslel si právě vloupání do vozidla. Přesto, že mu pojišťovna žádné peníze nevyplatila, mladý muž se ze svého jednání bude zodpovídat před soudem.
To je hloupé chtít ošidit pojištovny. Ty už ze zásady nechtějí platit!
Vy už nejste Petr?
Redakce
Ne,Petr tu nebyl oblíbený.Možná spojitost s Petrem Fialou?Kdo,ví?