Pojistných podvodů přibývá, loni překročily 1,6 miliardy korun

Průzkum
Pojišťovny loni prověřily zhruba 15,5 tisíce podezřelých pojistných událostí a odhalily podvody v celkové hodnotě bezmála 1,7 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 17 procent. Redakci FAEI.cz o tom informovala Česká asociace pojišťoven (ČAP). Pojistný podvod je trestný čin, za který hrozí až deset let vězení, zákaz činnosti, propadnutí věci nebo peněžitý trest.
Loni mladý muž z Plzně na policejní stanici oznámil, že se mu někdo vloupal do auta a ukradl z něj pánské horské jízdní kolo. Aby splnil podmínky pojišťovny, vymyslel si vloupání do vozidla. Kolo mu opravdu někdo odcizil, ale jindy a na jiném místě, než uvedl. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle průzkumu ČAP jsou pro většinu klientů pojistné podvody neospravedlnitelné. Vnímají je stejně jako úplatky nebo ponechání si nalezených cizích peněz. I tak ale pokusů o podvodné jednání i jejich celková hodnota rok od roku roste.

Vloni bylo odhaleno více než 6,2 tisíce pojistných podvodů, přičemž průměrná výše dosáhla 267 tisíc korun, což je o 16 procent více než o rok dříve. Téměř dvě třetiny (65 %) připadly na pojištění majetku a odpovědnosti.

„Dalších pětadvacet procent z celého objemu patřilo do kategorie pojištění vozidel. Zbylých deset procent celkové částky odhalených pojistných podvodů nastalo v pojištění osob,“ řekl Petr Jedlička, hlavní analytik ČAP.

Objem odhalených pojistných podvodů dle údajů asociace výrazně narostl v pojištění majetku (meziročně o 46 %) i odpovědnosti (o 24 %). V případě pojištění vozidel naopak poklesl o šest procent.

PSALI JSME:
Uděláme levou a šábnem se? Riziko odhalení ale roste

Vysoký počet i objem odhalených případů ukazuje podle Jedličky na to, že pojišťovny mají k dispozici vhodné nástroje k efektivnímu odhalování podezřelých událostí včetně rozvíjející se výměny dat mezi jednotlivými společnostmi.

Riziko dalšího nárůstu

Loňské výsledky každopádně neukazují, že by počet šetřených odhalených podvodů klesal. Trend je spíše opačný, přičemž podle pojišťovacích expertů existuje riziko, že podvodů bude přibývat kvůli zhoršující se ekonomické a finanční situace rodin.

V průzkumu z roku 2023 ovšem Češi deklarovali, že se pojistný podvod nedá jakkoli ospravedlnit. Na stupnici 0 až 10, kdy nula značila naprostou nepřijatelnost, dosáhl tento čin 2,7 bodu. „Pojistný podvod, ať už ve formě uvedení nepravdivých informací ve smlouvě, nebo při pojistné události, je v principu vnímán obdobně jako ponechání si nalezených peněz.

„A to je něco, k čemu se česká populace staví opravdu velmi negativně,“ konstatovala Jana Hamanová z agentury SC&C, která průzkum pro ČAP uskutečnila. Tolerance nejen vůči pojistným podvodům, ale i dalším obohacujícím se praktikám podle výzkumu klesá s narůstajícím věkem.

PSALI JSME:
Detektivové pojišťovny loni odhalili podvody v rekordní výši

(Ne)ukradený bicykl

Se vzrůstajícím počtem odhalených pojistných podvodů souvisí také stíhání podezřelých osob z tohoto trestného činu. Vloni v létě například policisté sdělili podezření z podvodu šestadvacetiletému muži z Plzně. Ten na policejní stanici oznámil, že se mu někdo vloupal do auta a ukradl z něj pánské horské jízdní kolo.

O dva týdny později požádal od jedné pojišťovny o pojistné plnění ve výši padesáti tisíc korun. Policisté však od počátku zjistili hrubé rozpory celého případu. Muž se nakonec vyšetřovatelům přiznal, že si vloupání do vozidla vymyslel. Kolo mu opravdu někdo odcizil, ale jindy a na jiném místě – v průchodu jednoho plzeňského domu.

Jenže aby splnil podmínky pojišťovny, vymyslel si právě vloupání do vozidla. Přesto, že mu pojišťovna žádné peníze nevyplatila, mladý muž se ze svého jednání bude zodpovídat před soudem.

PSALI JSME:
Ukradli vám kolo? Tipy, jak si usnadnit jednání s pojišťovnou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB