Češi letos vymírají nebývale soustavným tempem

V letošním roce Češi vymírají nebývale soustavným tempem, ukazují nová data Českého statistického úřadu. V každém z uplynulých tří čtvrtletí roku byl totiž počet zemřelých Čechů vyšší, než ten živě narozených. To je nebývalé.
V letošním roce Češi vymírají nebývale soustavným tempem, ukazují nová data Českého statistického úřadu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dohromady, od ledna do konce září, počet zemřelých převyšuje počet živě narozených o 11,2 tisíce. To je sice nižší údaj, než ten za stejné období loňska, kdy se kvůli covidovým úmrtím zejména z první poloviny roku jednalo o údaj 17,9 tisíce.

Jenže loni už ve třetím čtvrtletí byl počet živě narozených vyšší, než počet zemřelých. V letech 2014 až 2020 byl počet živě narozených vyšší, než počet zemřelých vždy ve druhém a třetím čtvrtletí roku.

Letos je to tedy jiné. Letos Češi vymírají soustavněji, než v uplynulém desetiletí, neboť v žádném z letošních uplynulých čtvrtletí nepřekonává počet živě narozených počet zemřelých.

Covidová pandemie se tedy nestala výraznějším impulsem pro zvýšení porodnosti Čechů.

Obyvatel České republiky však letos i tak přibývá, a to o 10,2 tisíce. Celkově počet obyvatel země tak ke konci září činil 10,527 milionu. Tento nárůst je však dán výhradně tím, že počet přistěhovalých z jiných zemí dostatečně překonává počet vystěhovalých do zahraničí.

Letos to je o 21,4 tisíce osob. Takže i když od této hodnoty odečteme počet Čechů letos „ztracený“ vymíráním, zmíněných 11,2 tisíce osob, stále setrváváme v kladném pásmu – přírůstek činí oněch 10,2 tisíce.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 11
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. FN Filip Navrátil

  Což je ovšem naprosto divné. Neboť byt pro mladou rodinu lze dnes pořídit za pakatel, pouhých zhruba tak nějakých 5 milionů, na hypotéku dnes už taky kdekdo z mladých dosáhne, a rodiny jsou na tom dokonce tak dobře, že se uvažuje o omezení rodičovské dovolené. Mateřských školek je taky všude dost…
  A podívejme se, oni se za těchto podmínek ti líní, zhýčkaní Češi nechtějí množit.
  Tak mne napadá… jestli třeba nejde o nějakou prokremelskou propagandu která ty mladé dezinformuje, a plete jim hlavy. A oni pak moc přemýšlí místo toho aby se množili.

  • Zu Zuzana

   Lidí je v Česku pořád asi tak stejně. Kde tedy bydleli dřív? Není to náhodou tím, že bydlí v bytě, místo rodiny, třeba jen jeden člověk? A že takových lidí je stále víc a víc? Nechápejte mě špatně, já nikomu byt nezávidím, mám kde bydlet, ale pokud bude každý člověk bydlet zvlášť nikdy nám byty nebudou stačit.

  • Ba Barbora

   Jj, přesně. Jsou děsně rozmazlený a nevědí co se životem, tak dáme důchodcům cenu za věrnos, že se brali v osmnácti a ne až ve čtyřiceti, ať mají ti hňupové pořádný vzor!
   …a hlavně budem o tom v senátu rok diskutovat, jak přesně to uděláme a kolik mega do toho vrazíme.

 2. Ja Jaroslav

  Co je překvapivého na vymírání , když roste počet starých lidí poválečné generace , kteří odchází a budou vymírat a rodí se minimum dětí – to je tak těžké udělat demografickou analýzu, která to ukáže ? Zachrání to jen přistěhovalci …nebo ubude počet obyvatel.

  • va vankr

   Kolik přistěhovalců zvýší počet Čechů? Spojením Čecha a cizince nebude ve výsledku nikdy Čech. Jako u anglického plnokrevníka.

 3. sk skimr

  Pořídili si čokly. Méně starostí, financí, pes poslechne na povel a zbavit se ho můžete kdy chcete. Nemusíte mít strach, že z něj vyroste vegetarián, změní si pohlaví nebo vám ho aktivisti nezblbnou.

 4. LS Ladislav Sedlák

  Zase Ti důchodci. Umírají si i když jim zvedají penze. Mnozí důchodci prost podporuji své děti a jedí téměř zbytky. Víte co stojí například kapky do nosu?

 5. Ma Marie

  No, jednou někdo napsal, že bude dobře, až vymře generace zatížená komunizmem. Tak jsme se do toho opřeli.

 6. Jo Josef

  Podporujeme tu nejbohatší část UA. Ti jejich chudáci zůstali doma ,nemají ani jídlo a topení. Místo zbraní jim dejme chleba. Jen Černochová a Fiala věří ,že by UA mohla vyhrát válku.

 7. Ma Martin

  Ještě mi v článku chybí o kolik soustavně zemřelí převyšují mrtvě narozené.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB