Češi se příštího roku nebojí. Prodeje zájezdů first minute jdou na dračku

Zájem Čechů o letní dovolenou v rámci first minute nabídek oproti loňsku výrazně narostl. Je to ukazatel také toho, že domácnosti nehledí na příští rok s takovými obavami jako na ten letošní. Vyplývá to z údajů, které redakci FAEI.cz poskytly RVE Evropská pojišťovna a Čedok.
Mezi oblíbená letoviska českých dovolenkářů patří i ta v Řecku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle aktuálního průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu si 20 procent Čechů plánuje pořídit letní dovolenou v rámci first minute nabídek, tedy nejpozději do konce února 2024. Meziročně jde o výrazný sedmiprocentní nárůst.

Desetina rodin chce mít zájezd koupený dokonce ještě před koncem roku. Lidé naopak mnohem méně spoléhají na nákup dovolené na poslední chvíli. Loni jich bylo 30 procent, letos už jen 22 procent. Třetina obyvatel pak dovolenou neplánuje.

Z průzkumu dále vyplynulo, že devět procent Čechů chce stihnout pořídit svoji letní dovolenou do konce dubna. Dalších devět procent pak do začátku letních prázdnin.

Jako před pandemií

„Z výsledků jasně vidíme další růst zájmu o first minute. Tomu odpovídá i skutečnost, že lidé mnohem méně spoléhají na nákup last minute,“ konstatoval Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Nákupním chováním se tak Češi vrací do stavu, který byl běžný před pandemií koronaviru. Využít včasný nákup plánují především ti, kteří byli v loni a letos na dovolené v zahraničí (26 %).

„Obrovský zájem vidíme ale i ze strany těch, kdo letos cestovali pouze po České republice. Dovolenou s předstihem si chce koupit 56 procent z nich, což je oproti minulému roku pětinový nárůst,“ řekl Divoký.

I když se Češi očividně dívají na vývoj příštího roku optimističtěji, i tak se s pořízením zájezdu s výrazným předstihem často pojí obava ve smyslu „nevíme, co se stane za půl roku“. Proto k first minute nabídkám neodmyslitelně patří i pojištění storna.

„Klienti ho nejčastěji uplatňují kvůli zdravotním potížím, které jim znemožní odjet. Lze ho ale využít například i v případě ztráty zaměstnání, rozvodu, předvolání k soudu, poškození bydliště nebo dopravní nehodě při cestě na letiště,“ dodává Vlastimil Divoký.

Další letecký spoj

Výrazný nárůst prodeje zájezdů v režimu first minut eviduje také cestovní kancelář Čedok. Zájem o příští letní sezonu překonává loňská rekordní čísla. Cestovní kancelář Čedok proto přidává další charterový let z Českých Budějovic do Turecka.

„Předprodeje na léto ve first minute v posledních týdnech raketově vyskočily, proto jsme se rozhodli přidat další odlet z Českých Budějovic. Po letošní úspěšné sezoně tak budeme příští rok z jihočeského letiště létat už do pěti destinací a do turecké Antalye nově už dvakrát týdně,“ sdělil Miroslav Kubáč, produktový ředitel Čedoku.

Největší poptávka u pobytů s odletem z Českých Budějovic je i v letošním roce po čtyřhvězdičkových a pětihvězdičkových hotelích s all inclusive napříč všemi destinacemi. Tradičně se nejvíce rezervují prázdninové termíny přes červencové státní svátky nebo odlety na přelomu července a srpna.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Češi mají uloženo 3,3 bilionu korun + další investice což dělá celkem cca. 5 bilionů korun. Nějaký zájezd moc z úspor neubere.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB