Češi se zlatým dolem v Arménii jsou na prestižní londýnské burze

Na hlavní trh Londýnské burzy cenných papírů (LSE, London Stock Exchange) vstoupila tento týden v pořadí již pátá česká firma, a to Mineral Ventures Invest (MVI) spadající do holdingu tuzemské akciové společnosti Zlato. Londýnská burza je v Evropě považována za nejvýznamnější a nejprestižnější.
Zlatý důl Karaberd v Arménii. Foto: Mineral Ventures Invest

MVI se stala majoritním vlastníkem (51 %) irské důlní a těžební společnosti IMC Exploration Group (IMC), která je jako jeden z více než dvou tisíc akciových titulů kotovaná na Londýnské burze cenných papírů (LSE). Po třech letech tak byla dokončena transakce, která je podle britského a irského práva definována jako „Reverse Takeover“ (RTO, zpětné převzetí, pozn. aut.).

„Irská IMC koupila od české MVI zlatý důl Karaberd v Arménii a zaplatila za to svými vlastními akciemi, které včerejškem nově emitovala,“ vysvětlil David Marášek, jednatel společnosti Mineral Ventures Invest, která patří do skupiny jednoho z největších tuzemských prodejců investičního zlata. Současně jde o první úspěšné zpětné převzetí, kterého česká společnost docílila na hlavním trhu londýnské burzy.

Licence ke dvěma nalezištím

Irská IMC se od roku 2011 zabývá průzkumem a těžbou drahých kovů a minerálů. Disponuje licencemi ke dvěma nalezištím zlata (a dalších drahých kovů) v jihovýchodním Irsku (důl Avoca a North Wexford Gold River) a na základě výše uvedené transakce získala zlatý důl Karaberd na severu Arménie, kde už čtvrtým rokem probíhá těžba zlata.

Hodnotící posudek mezinárodní oceňovací instituce Alvarez & Marsal – London letos na jaře ocenil společnost IMC na 42 milionů liber (aktuálně zhruba 1,1, mld. Kč), podle dalších tržních odhadů a expertíz by se tržní kapitalizace irské firmy měla pohybovat až k 52 milionům liber.

PSALI JSME:
Češi prodávají zlatý důl v Arménii Irům, dostanou se tak na londýnskou burzu

Eamon O’Brien, výkonný předseda IMC, uvedl, že „akvizice zlatého dolu Karaberd bude pro IMC transformační zejména tím, že přidává tým složený z Čechů a Arménů, lidí s bohatými zkušenostmi s těžbou“. Akvizice podle O’Briena také povede k tomu, že IMC bude mít k dispozici první svého druhu – ekologický čistý závod na zpracování kovových rud. „To pomůže podpořit růst IMC jako ekologicky šetrné těžařské společnosti,“ zdůraznil O´Brien.

Koncem letošního září transakci zpětného převzetí schválil britský regulátor (FCA, UK Financial Conduct Authority) a následně na začátku října vedení irské IMC informovalo o schválení a zveřejnění prospektu převzetí zlatého dolu Karaberd v Arménii. „V minulém týdnu se ještě uskutečnila valná hromada společnosti IMC, aby transakci formálně potvrdila,“ doplnil David Marášek ze společnosti Mineral Ventures Invest.

Přední prodejce zlata

Důl Karaberd byl až dosud ve vlastnictví arménské společnosti Assat, stoprocentně vlastněné tuzemskou společností MVI v holdingu Zlato a.s. Tato společnost, která má v Arménii licenci ještě k dalšímu nalezišti zlata, je většinově vlastněna akciovou společností Zlato, která patří k předním prodejcům investičního zlata v České republice a má ambici stát se lídrem na tuzemském trhu.

Společnost Zlato je jediným tuzemským prodejcem investičního zlata, který disponuje vlastním dolem. Podle geologické expertizy nadnárodní společnosti CSA Global má důl Karaberd v zásobách 6,92 tuny zlata, přičemž tuna rudy z tohoto dolu obsahuje v průměru 5,4 gramu zlata. „To z Karaberdu činí velmi atraktivní naleziště, pokud uvážíme, že většina světových nalezišť uvádí zhruba 1,5 gramu zlata na tunu,“ přiblížil David Marášek.

PSALI JSME:
Zlato bylo v roce 2022 jednou z nejstabilnějších investic. Letos může vzrůst o desetinu

Podle Davida Maráška se vstupem na londýnskou burzu završilo několikaleté úsilí čtyřicetičlenného týmu, který těžbu zlata v Arménii v roce 2018 rozjel. „S transakcí nám výrazně pomohla pražská pobočka advokátní kanceláře Kinstellar, která se mimo jiné před několika lety podílela na uvedení tuzemského Avastu na londýnskou burzu,“ dodal Maršek, podle něhož se první rozhovory s IMC uskutečnily v polovině roku 2019.

„Jsme velmi rádi, že jsme mohli asistovat společnosti MVI v jejích strategických krocích na mezinárodní scéně. Vstup na Londýnskou burzu cenných papírů je klíčový milník, který reflektuje růstový potenciál a ambice společnosti. Tato transakce byla velmi komplexní, zahrnovala koordinaci několika jurisdikcí a vyžadovala multidisciplinární právní znalosti a je podle našich vědomostí první úspěšný RTO, kterého česká společnost docílila na hlavním trhu LSE. Jsme hrdi, že jsme mohli být součástí tohoto úspěchu. Je to další důkaz síly a schopností českých firem na globálním trhu,“ uvedl Lukáš Ševčík, Managing Partner pražské pobočky advokátní kanceláře Kinstellar.

Trh ve středu na emisi 358 806 572 nových kmenových akcií na londýnské burze podle Maráška okamžitě zareagoval a cena jedné akcie během dne vzrostla v porovnání s úterkem o více než 20 procent. Akcie irské společnosti IMC Exploration Group na LSE je možné si pořídit i v České republice, a to prostřednictvím společností Interactive Brokers (Lynx), Patria Direct nebo Wood & Company.

PSALI JSME:
Češi si za poslední dva roky pořídili přes pět tun investičního zlata

Cena zlata stoupá

Investoři zlato často využívají jako bezpečné útočiště v dobách politické a ekonomické nejistoty. Po překvapivém útoku na Izrael, který 7. října napadlo militantní hnutí Hamás, jen za deset dní vzrostla cena zlata o zhruba 100 dolarů za trojskou unci.

Jejímu silnému růstu nezabránilo ani očekávání, že úrokové sazby ve Spojených státech zůstanou po delší dobu na vyšší úrovni. Vysoké úrokové sazby jsou pro cenu zlata nepříznivé, protože prohlubují jeho nevýhodu proti investicím přinášejícím úroky, jako jsou například dluhopisy.

Po výbuchu v nemocnici v Gaze se cena zlata zvýšila 18. října podle agentury Bloomberg až na zhruba 1 942 dolarů za unci, později o něco oslabila, ale trend z poslední doby je stále stoupající. K 3. listopadu se cena pohybovala okolo 1 989 dolarů za unci.

PSALI JSME:
Zlato je pro Čechy na „rekordu“. V korunách nikdy nebylo dražší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB