Česká kina přijdou kvůli zákazu hromadných akcí o 100 milionů měsíčně

Názor
Celosvětové tržby v oblasti pořádání hromadných akcí přesahují jeden bilion amerických dolarů. Odpovídají tak zhruba 23 bilionům korun. To je hodnota všeho zboží a služeb, které se v Česku vyprodukují za přibližně čtyři roky. Mezi časté hromadné akce patří konference, veletrhy, festivaly nebo sportovní klání.
Česká kina přijdou kvůli zákazu hromadných akcí o 100 milionů měsíčně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po dnešku začnou v rámci odvětví pořádání hromadných akcií výrazněji škody naskakovat také v Česku. A to až do odvolání. Vláda od dneška ruší všechny hromadné akce s účastí více než sta lidí. Právě proto, že je ruší do odvolání, je zřejmé, že je prakticky nemožné škody nyní vyčíslit.

Ztráty lze ovšem alespoň řádově přiblížit na příkladu kin. Právě rovněž tuzemské biografy kvůli koronaviru musí omezit svoji činnost. V roce 2018 zavítalo do českých kin dle ČSÚ celkem 16,3 milionu lidí. Loni přitom průměrná cena vstupenky do kina činila 143 korun. Z toho plyne, že průměrná měsíční ztráta kin, která by vznikla jejich úplným zavřením, konkrétně tedy neúčastí veškerých diváků, by se pohybovala kolem 200 milionů korun.

Některá kina však na zákaz reagují tak, že budou prodávat vstupenky do počtu 99 návštěvníků tak, aby se „vešla“ do vládního limitu. K omezení však dojde nejen na straně nabídky, ale také poptávky. Lidé budou do kina nyní po zákazu chodit sami od sebe méně, neboť jejich obava z nákazy právě i kvůli zákazu narůstá. Ztráta kin tak nebude dosahovat 200 milionů korun, ale zhruba „jen“ 100 milionů měsíčně, ovšem v závislosti na další intenzitě šíření nákazy. Může to být i více. Celá ekonomika – její segment pořádaní hromadných akcí – pak bude počítat ztráty v miliardách.

PSALI JSME:
Koronavirus je třikrát větší zabiják, než sezónní chřipka

Zákaz shromažďování od sta lidí výše je poměrně přísný. Například ve Francii nebo Švýcarsku se zákaz vztahuje na akce pro tisíc a více lidí. Německý ministr zdravotnictví také žádá zákaz akcí pro sto a více lidí. V těch zahraničních zemích, kde k podobnému zákazu již došlo, postupují pořádající společnosti tak, že se snaží akci nikoli rušit, nýbrž posouvat její termín konání. I posun termínu totiž může být pojištěn. Lze předpokládat, že podobný postup budou volit i tuzemští organizátoři. Pokud to tedy bude alespoň trochu možné.

Částečně je pro mezinárodní pořadatelské firmy štěstím v neštěstí, že koronavirus udeřil v první polovině roku. Převážná část hromadných akcí bývá totiž časově řazena do druhé poloviny roku. Pochopitelně se to netýká například utkání fotbalové ligy.

Ale největší světový pořadatel koncertů, společnost LiveNation, registruje 70 procent své celoroční návštěvnosti pravidelně ve druhé polovině roku. V Česku ovšem má LiveNation na letošek nyní v rozvrhu 28 koncertů – jde například o koncerty Avril Lavigne či kapel Aerosmith nebo Lucie. Z toho pouze přesně polovinu ve druhé části roku. Hned patnáct z těchto 28 akcí se má uskutečnit během měsíců června a července. Pokud by tedy dnešní zákaz platil až do té doby, bude pro firmu znamenat zásadní ztrátu.

PSALI JSME:
Trhy po celém světě mají depresivní náladu

Akcionáři se na takový černý scénář připravují. Od 19. února, kdy americké akcie dosáhly svého dějinného maxima, se jejich klíčový ukazatel, index Standard & Poor’s 500, propadl o bezmála 19 procent, avšak akcie společnosti LiveNation jednou tolik, o takřka 38 procent.

Ztráty organizátorů částečně pokryje pojištění, takzvané pojištění proti nekonání akce. Pojišťovny uhradí škodu, pokud je akce nejen zrušena, ale také omezena (třeba místo 150 lidí se jí kvůli zákazu české vlády bude účastnit jen 99 lidí), odložena na pozdější termín nebo i přemístěna. Lze se pojistit proti všem pojistným nebezpečím, která se nacházejí mimo kontrolu pořadatele. Problém spočívá v tom, že řada pořadatelů si své akce nepojišťuje, a pokud ano, pak zpravidla hlavně jen částečně – využívají jen pojištění proti nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemské cestovní kanceláře a agentury letos mohou přijít až o pět miliard korun

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru