Česko bez imigrantů vymírá

Počet obyvatel České republiky se nezadržitelně blíží k hodnotě jedenácti milionů. Ke konci letošního června mělo Česko přesně 10 873 553 obyvatele. To je meziročně o zhruba 114 tisíc osob více. Rozsah přírůstku obyvatelstva se však v letošním prvním pololetí citelně snížil. Zatímco loni v prvním pololetí Česku přibylo takřka 243 tisíc obyvatel, letos už to bylo jen přibližně 46 tisíc osob.
Loni v prvním pololetí Česko vykazovalo výrazný nárůst imigrantů kvůli válce na Ukrajině. Podstatná část ukrajinských imigrantů se v Česku zamýšlí usadit trvaleji. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za uplynulých deset let přibylo Česku zhruba 360 tisíc obyvatel. Bez imigrantů ze zahraničí, zejména z Ukrajiny, by ovšem Česko nadále vymíralo. Přirozený přírůstek byl totiž letos v prvním pololetí záporný, stejně jako vloni.

Loni v prvním pololetí Česko vykazovalo výrazný nárůst imigrantů z důvodu války na Ukrajině. Letošní meziroční pokles přistěhovalých o takřka 200 tisíc osob je projevem postupné stabilizace migračních toků souvisejících s válkou a také „zamrznutí“ tamní války s ruským agresorem.

Podstatná část ukrajinských imigrantů, zřejmě čtvrtina z nich, se v Česku zamýšlí usadit trvaleji, jak plyne z příslušných průzkumů mínění mezi nimi. Letos začátkem září ministerstvo vnitra evidovalo takřka 366 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, zejména jde o ženy a děti.

Sedm s deseti z nich se potýká s chudobou a pokud již Ukrajinci obsazují pracovní pozice v Česku, tak často neodpovídají jejich kvalifikaci. Ovšem například české stavebnictví je na ukrajinských pracovnících silně závislé, přičemž jak pandemie covidu, tak nynější válka, kdy se ukrajinští muži museli či musejí vracet do vlasti, představuje výzvu pro celou tuzemskou ekonomiku.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Kovando,půl milionu lidí z Ukrajiny ti tady nestačí a vymíráme? Máš slušnej materiál….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB