Česko mělo nejnižší nezaměstnanost v celé OECD, nechalo za sebou Island i Japonsko

Názor
Míra nezaměstnanosti ve sledování ČSÚ (Českého statistického úřadu) vykázala v prosinci zvýšení své úrovně, a to z listopadové rekordně nízké hodnoty 1,9 procenta na 2,2 procenta. Naposledy mezi listopadem a prosincem vzrostla v roce 2011. Jde tedy o neklamný znak toho, že nezaměstnanost našla své dno a dále již klesat nebude.
Nezaměstnanost v ČR našla své dno a dále již klesat nebude. Foto: Pixabay

Průměrná úroveň míry nezaměstnanosti dle ČSÚ činila v posledním loňském čtvrtletí 2,1 procenta. To je nejnižší kvartální úroveň míry nezaměstnanosti za všechna čtvrtletí od vzniku ČR v roce 1993. Navíc jde o nejnižší úroveň v rámci zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj – pozn. red.). Ve třetím čtvrtletí 2018 vykázala míra nezaměstnanosti dle ČSÚ úroveň 2,3 procenta, což už tehdy Česku přisoudilo prvenství v žebříčku zemí OECD dle níže míry nezaměstnanosti.

Harmonizovaná data za poslední čtvrtletí loňského roku ještě OECD nezveřejnila, ale z údajů za říjen a listopad lze usuzovat, že si ČR své prvenství udržela. Její konkurenti v boji o prvenství, Island a Japonsko, vykazují za říjen a listopad 2018 harmonizovanou úroveň míru nezaměstnanosti (srovnatelnou s mírou nezaměstnanosti v ČR dle ČSÚ) v pásmu od 2,4 do 2,6 procenta, a je prakticky vyloučené, že by se tam v prosinci míra nezaměstnanosti snížila natolik, aby hodnotu české míry nezaměstnanosti „dorovnali“, nebo dokonce „trumfli“.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost vs. volná místa: Chybí lidé s kvalifikací, o nabízená místa není zájem

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Mezi nezaměstnanými je více mužů

V zimních měsících končí sezónní práce, což vede k růstu nezaměstnanosti. Tento problém se z velké části týká fyzicky náročných povolání, ve kterých jsou více zaměstnáváni muži. Na základě tohoto vývoje vzrostl …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Milujeme hrady a zámky. Návštěvnost je famózní

Názor
Návštěvníci, ti z tuzemska i ze zahraničí, mají rádi naše hrady a zámky. Historie v nich zhmotněná je jako magnet. Návštěvnost je famózní. Hradní správci, většinou mladší a nadšení lidé, zároveň do středověkých ochozů a věží vnesli marketing. Rozdělí i zříceninu na okruhy, vyšperkují je projekcemi nebo divadlem a pak tam rodina za víkend nechá i tisíce korun.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru