Česko mělo nejnižší nezaměstnanost v celé OECD, nechalo za sebou Island i Japonsko

Názor
Míra nezaměstnanosti ve sledování ČSÚ (Českého statistického úřadu) vykázala v prosinci zvýšení své úrovně, a to z listopadové rekordně nízké hodnoty 1,9 procenta na 2,2 procenta. Naposledy mezi listopadem a prosincem vzrostla v roce 2011. Jde tedy o neklamný znak toho, že nezaměstnanost našla své dno a dále již klesat nebude.
Nezaměstnanost v ČR našla své dno a dále již klesat nebude. Foto: Pixabay

Průměrná úroveň míry nezaměstnanosti dle ČSÚ činila v posledním loňském čtvrtletí 2,1 procenta. To je nejnižší kvartální úroveň míry nezaměstnanosti za všechna čtvrtletí od vzniku ČR v roce 1993. Navíc jde o nejnižší úroveň v rámci zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj – pozn. red.). Ve třetím čtvrtletí 2018 vykázala míra nezaměstnanosti dle ČSÚ úroveň 2,3 procenta, což už tehdy Česku přisoudilo prvenství v žebříčku zemí OECD dle níže míry nezaměstnanosti.

Harmonizovaná data za poslední čtvrtletí loňského roku ještě OECD nezveřejnila, ale z údajů za říjen a listopad lze usuzovat, že si ČR své prvenství udržela. Její konkurenti v boji o prvenství, Island a Japonsko, vykazují za říjen a listopad 2018 harmonizovanou úroveň míru nezaměstnanosti (srovnatelnou s mírou nezaměstnanosti v ČR dle ČSÚ) v pásmu od 2,4 do 2,6 procenta, a je prakticky vyloučené, že by se tam v prosinci míra nezaměstnanosti snížila natolik, aby hodnotu české míry nezaměstnanosti „dorovnali“, nebo dokonce „trumfli“.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost vs. volná místa: Chybí lidé s kvalifikací, o nabízená místa není zájem

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak na dluhy? Ať si je lidé odpracují, míní Češi

Průzkum
Většina Čechů si myslí, že by dlužníci měli splatit aspoň 40 procent dluhu, aby jim mohl být zbytek odpuštěn. Pomoc ze strany státu by měli dostat jen ti, kteří se do dluhové pasti dostali kvůli dlouhodobé nemoci nebo ztrátě zaměstnání. Ostatní by si měli své závazky odpracovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Stem/Mark pro Českou asociaci věřitelů.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru