ČEZ po deseti růstových dnech ztratil a s ním i pražská burza

Makrodata dopadla ve středu smíšeně. Hlavní byly zřejmě údaje o maloobchodních tržbách v USA. Zveřejněná čísla dopadla lépe, než se čekalo, dokonce výrazně lépe. To může být pro americkou centrální banku, Fed, proinflační faktor a důvod pro přísnější měnovou politiku.
Důvodem poklesu pražské burzy, tak jako byly v minulých dnech důvodem růstu, jsou akcie ČEZu. Po deseti rostoucích dnech v řadě se ve středu tento řetěz přerušil. Ilustrační foto: ČEZ

Ve středu se pražské burze nevedlo tak jako v prvních dvou dnech tohoto týdne. Přestože hlavní index PX klesl o 0,23 procenta (1 407,12 b.), podařilo se mu udržet hranici 1 400 bodů. Důvodem poklesu, tak jako byly v minulých dnech důvodem růstu, jsou akcie ČEZu. Po deseti rostoucích dnech v řadě se ve středu tento řetěz přerušil.

ČEZ (-1,05 %, 1 036 Kč) ztratil asi procento, když pravděpodobně docházelo k vybírání zisků po prudkém růstu, který akcie předvedly od začátku roku. Mimochodem, ČEZ je stále od Nového roku silnější o 34,55 procenta. Tradičně se stal nejobchodovanější akcií s podílem téměř 80 procent na celkovém objemu burzy.

Přes procento oslabily i akcie pojišťovny VIG (-1,16 %, 598 Kč) a o necelé procento akcie Komerční banky (-0,87 %, 742 Kč). Proti většímu propadu burzy se ve středu postavily Moneta (+2,84 %, 87 Kč), Philip Morris ČR (+0,47 %, 17 280 Kč) a Kofola (+0,40 %, 253 Kč), která zveřejnila výsledky (tržby a EBITDA, pozn. aut.) za poslední kvartál minulého roku.

Index S&P 500 otevřel ve světle silných maloobchodních tržeb slabší o půl procenta. Evropský index STOXX Europe 600 ve středu sice otevřel slabší, ale pak se většinu dne obchodoval nad rovnovážnou úrovní. Krátce před koncem obchodování rostl o 0,4 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB