Chcete jet na hory do zahraničí?

Češi holdují lyžování a jejich vášeň je dokonce řadí na čtvrté místo na světě v přepočtu lyžařů na počet obyvatel. Nejčastějšími destinacemi, kam se za zasněženými kopci vydávají, jsou Rakousko, Itálie, Slovensko, Francie a Švýcarsko. V posledních letech se k nim přidávají také Bulharsko anebo Gruzie či Tádžikistán.
Mezi běžné zimní sporty pojišťovny obvykle zařazují nejtypičtější horské aktivity, jako je lyžování, snowboarding či běžecké lyžování na veřejných tratích. Foto: Depositphotos.com

„V tuto chvíli ještě není jasné, zda a kde bude možné v tradičních cílových střediscích českých turistů lyžovat. Pokud se situace okolo šíření koronavirové nákazy nezhorší, je ale pravděpodobné, že situace se uvolní nejpozději po Třech králích v lednu. Na hory do zahraničí si ale přibalte nejen zpravidla povinný negativní test na covid, ale určitě také cestovní pojištění,“ uvedla tisková mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová.

Pojišťovna, jak informovala, zavádí od půlky prosince nové pojistné podmínky pro individuální cesty i organizované zájezdy přes vybrané partnerské cestovní kanceláře: V těch je plně kryto případné onemocnění covidem-19 v jakékoli zemi (včetně tzv. červených na vládním semaforu – pozn. red.).

„Stále zůstává obecná výluka na země, kam je vstup zakázaný či explicitně nedoporučený dle webu ministerstva zahraničí, k nimž patří zejména státy nebezpečné z důvodu politické nestability a válečných událostí,“ dodala mluvčí.

PSALI JSME:
Zranění jiného lyžaře vás může přijít i na miliony

Znamená to, že v členění států podle vládního semaforu pojišťuje Uniqa v cestovním pojištění všechny, včetně těch označených červeně. „Turista ale samozřejmě musí splnit na své náklady všechny povinnosti a podmínky předepsané lokálně v cílové zemi, například testy na covid-19,“ doplnila Svobodová.

Eva Svobodová doporučuje, aby si český turista, pokud jede za sportem do ciziny, připojistil zimní sporty. K těm patří všechny běžné: Sjezdování, běh na lyžích, ale i pohyb na sněžnicích, sáňkování nebo bruslení.

„U většiny pojišťoven nemá připojištění běžných zimních sportů vliv na cenu a je již součástí základní nabídky cestovního pojištění. Mezi běžné zimní sporty pojišťovny obvykle zařazují nejtypičtější horské aktivity, jako je lyžování, snowboarding či běžecké lyžování na veřejných tratích,“ doplnil analytik ePojisteni.cz Ladislav Gruber.

PSALI JSME:
Pravidla bezpečnosti na sjezdovce nezná ani třetina vyznavačů zimních sportů

Lidé by se podle něj měli zajímat o to, co vše pojišťovna počítá mezi běžné zimní sporty. Seznam se totiž u jednotlivých pojišťoven mírně liší. „Jedna pojišťovna může například zahrnout jízdu na sněžném skútru do základního pojištění, ale jiná jej již bude počítat mezi rizikové sporty a bude vyžadovat samostatné připojištění,“ uvedl příklad.

„Pokud by někdo chtěl zkusit ještě něco adrenalinovějšího, jako jsou například skoky na lyžích, mountain boarding nebo lezení v ledových stěnách, musí přidat připojištění nebezpečných sportů,“ doporučila tisková mluvčí Uniqa a výslovně upozornila, že sjíždění hor ve volném terénu, tedy mimo vyznačené tratě, pojistit nelze.

Rizikové zimní sporty si navíc připojišťuje podle analytika Grubera jen zlomek Čechů. „V loňské zimní sezóně to byla přibližně tři procenta klientů a o rok dříve pouhé jedno procento. Nízkou propojištěnost si lze vysvětlit tak, že lidé mnohdy nepovažují například snowtubing za obzvláště rizikovou aktivitu,“ vysvětlil.

PSALI JSME:
Není lyžování jako lyžování. Na co pojišťovny pohlížejí jako na riziko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.