Cigarety opět výrazně podraží

Názor
V Poslanecké sněmovně je šest návrhů na změnu zdanění tabákových výrobků. Všechny návrhy v praxi povedou k výraznému zdražování. Vládní návrh připravený ministerstvem financí je navržen tak, že se od příštího roku zdraží krabička klasických cigaret o čtyři koruny, balení tabáku ke kouření o pět korun a krabička cigaret se zahřívaným tabákem o korunu.
Zdražením cigaret se zvětšuje prostor pro černý trh. Ten je navíc posílený současným propadem ekonomiky, který zákonitě vede kuřáky k hledání nejlevnějších alternativ. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Proti tomuto návrhu je podáno pět pozměňovacích návrhů. Zbyněk Stanjura z ODS chce oproti vládnímu návrhu dvojnásobné zdražení všech tabákových výrobků. Klasická krabička cigaret by tak v roce 2021 zdražila o osm korun. Přitom je třeba upozornit, že krabička klasických cigaret zdražila již v letošním roce o 13 korun.

Takto rychlé zdražování vede k takzvanému downtradingu, kdy kuřáci začínají preferovat levnější značky tabákových výrobků. Rovněž se tím zvětšuje prostor pro černý trh. Ten je navíc posílený současným propadem ekonomiky, který zákonitě vede kuřáky k hledání nejlevnějších alternativ.

Další pozměňovací návrh podal Jan Volný z ANO, který oproti vládnímu návrhu výrazně zdražuje balený tabák ke kouření. Jedno balení by podražilo zhruba o 82 korun a bylo by paradoxně dražší než v Německu. Oproti současným cenám by balený tabák zdražil zhruba o 60 procent. Pozměňovací návrh zároveň počítá se zvýšením daně na krabičku zahřívaného tabáku o 15 korun. Lze ho tedy označit za nepřátelský vůči kuřákům.

PSALI JSME:
Kuřáci se musí připravit na změny, cigarety zdraží a mentolky skončí. A pašeráci budou mít žně

Další pozměňovací návrh podal Marek Novák z ANO. Ten vychází z vládního návrhu, ale požaduje vyšší zdanění zahřívaného tabáku. V příštím roce by se tak daň na krabičku zahřívaného tabáku zvýšila o devět korun. Podobný je návrh Marka Bendy z ODS, který počítá s růstem daně na krabičku zahřívaného tabáku o 11 korun.

Bendův návrh chce však rovněž zdražit i tabák ke kouření. Jedno balení by podražilo zhruba o deset korun. Ještě o něco větší zdražení by pak přinesl návrh Ivany Nevludové, která byla zvolena za SPD, ale v současnosti je nezařazenou poslankyní. Všechny tyto tři pozměňovací návrhy, na rozdíl od návrhů Zbyňka Stanjury a Jana Volného, mají společné to, že rozkládají zvýšení daňové zátěže rovnoměrněji mezi různé typy tabákových výrobků.

Je-li deklarovaným cílem pozměňovacích návrhů zajistit dodatečné příjmy do státního rozpočtu, pak je třeba se na zdanění tabákových výrobků podívat ve větším detailu. Krabička cigaret se zahřívaným tabákem stojí v trafice zhruba stejně jako krabička klasických cigaret.

PSALI JSME:
Evropané kouří nelegální cigarety, každá desátá je pašovaná

Zdanění obou krabiček je však nesrovnatelné. Spotřební daň na zahřívané cigarety je méně než čtvrtinová oproti klasickým cigaretám. To nabízí široký prostor pro navýšení výběru spotřební daně z tohoto výrobku, aniž by se to výrazně dotklo spotřebitelů.

Některé z pozměňovacích návrhů se však spíše než na zdražování zahřívaného tabáku zaměřují na zdražování klasických cigaret či baleného tabáku určeného ke kouření. To přináší negativní dopady především na kuřáky z nejnižších příjmových skupin.

Jasně se přitom na příkladu z letošního roku ukazuje, že vyšší zdanění tabákových výrobků nemusí automaticky vést k vyšším příjmům státní pokladny. Poslanci by proto měli důkladně zvážit, jakou variantu zvýšení daní na tabákové výrobky nakonec vyberou.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Od zítřka v ČR zdraží cigarety, nejvýrazněji v historii

×
 1. Tak nějak s nostalgií vzpomínám na: čau lidi. Na zdraví svojich dětí prísahám, že naše vláda nebudě zvyšovat žádné stávající daně, a ani nebudězavádět iné.

  Ještě je libo koblihu?

  • Tak jelikož jsem nekuřák a alkohol skoro nepiji, tak si tu koblihu s radostí dám. Nesnáším když hlavně kuřáci hulí jednu za druhou a brečí, že nemají peníze. Na facku!!!

    • Já jsem dřív žil proto abych jako kuřák smrděl nekuřákům. A dusil svým kouřem okolí. Dnes žiju z radostí, že už nesmrdím a cítím vůně naprosto všeho. Za ty hory peněz co ušetřím si dělám radost téměř denně.

  • no jo, z čeho by rozdávali, že? musí sedřít z kuřáků kůži aby měli plnou kasu. a co pivo? také zdraží? ještě že už nekouřím a pivo mi nechutná.

 2. lidi uz nevi kam s penezi, kazdy ted ma nasetrene pod polstarem statisice, nekdo mene, nekdo miliony, 4 koruny je jako nic, zdrazuje vse

 3. Už rok kouřím alternativu,e-cigarety.Ale toto zdražování, ve jménu boje za zdraví, je blbost.Kouřil jsem tabák,teď ho chtějí zdražit o 60% a to jen proto,že k této variantě kouření přešlo dost lidí kvůli ceně cigaret.Až lidé s menšími příjmy přestanou opravdu hulit,protože na to nebudou mít,tak udělají díru do daní.A nebo bude čím dál víc kvést černota

  • El. cigarety jsou horší než klasické – žádná novinka. Nevím, kde jste získal informaci, že tabák se zdraží o 60%? V článku jasně píší, že od příštího roku o 5,-. Ale souhlasím s Vámi, že o to víc se bude pašovat. Lidé s nižšími příjmy budou mít dvě volby. Snížit spotřebu cigaret nebo na úkor hulení jíst co nejlevněji. Třetí varianta – nekouřit, zvládne pár procent lidí. Sama jsem kuřačka, cca 10 cig., balím si tabák, který vyjde o polovinu levněji a pokud nebude zbytí, tak to budu muset stáhnout.

 4. vždy si najdete jak vysosat víc peněz z lidí stejně nám to jen oznámíte jako ja moc demokracii nechápu kdyby jste si prostě řekli krabička cigaret 15 000 kč tak to tak bude a my si steně vybereme jen lidi co nám to oznámí a to ještě přes media.

 5. Málo. Buď dát krabičku za 400, nebo natvrdo zákaz prodeje kouření tabákových výrobků pod hrozbou kriminálu.

  • Jste k smíchu. A argumenty, které jistě vytasíte se budou týkat nemocí z kouření a léčbu platí zdravotnictví. V tomto případě ale buďme důslední. Vysoký cholesterol, tlak… Tučné potraviny, bůček, uzeniny aj. by se měly též zdražit.

  • No vy prostě nechápete jednu záklADNÍ VĚC: vÍte kolik lidí by přislo o práci / co pracují v tabákovém průmyslu/A o kolik mil. z daní by přišla vláda. A ne jen přišla už přichází a ve falešném dojmu že dosáhnou větší výběr opět zdražují a opět to bude mít opačný efekt. Lidi si prostě poradí a pašunk funguje skvěle.

  • Ti co určují ceny mají na cigára dost. Jim je jedno jestli bude stát krabička 50 Kč nebo 50 EUR. Kdo by z poslanců měl čas myslet na obyčejné podřadné dělníky co na ně makají. Ti myslí jen na svá koryta.

 6. Doktor na mě-kouříte?Já :Jo.On:škodí vám to..Já:A to že dvacet let svařuju je v pořádku? On:Hm,špatná otázka… To nedá jestli přestanu….

 7. Tak jo přestanu kouřit a nechám si vykouřit !! Jo a začnu pálit bude to lepší -čau lidi no kde jste-v pr..li !!!

 8. To je sice pěkné,ale kde mám ušetřit já bydlící a pracující v pohraničí se Slovenskem.Práce je tu málo a to ještě za almužnu.Cigarety a alkohol nekupuji,auto mám téměř 20 let na LPG,na poli za domem vypěstuji téměř vše…Bohužel je to stále nedostatečné….Inkaso+potraviny(prakticky kupujem jen pečivo)+provoz auta téměř spolkne celou výplatu!To nemluvím o zlodějských státních institucích jako je zbytečné STK kde kamarádi techniků mohou vše a člověk co nemá známosti je v (_!_).Na autě jsme tu závislí a tak pro případ poruchy nebo právě neprojítí STK musím živit dvě auta kvůli dojíždění do práce.Pro neznalé a Pražáky,tady metro nemáme!Nemohu kvůli poruše auta nebo neprojítí na STK zavolat do práce že týden nedojdu.To fakt nejde!

 9. M9ro to,že se zdražuji cigarety a tabá,nemá nic společného s nějakým čau lidi.Kdybyjsi četl článek pozorně tak opoblok by cigarety zraži vojnásobně to by ti asi nevadilo,nebo ti to nedošlo ty čau lidi.Babiš to má tak,že prosadili každoroční zdražování cigaret,aby se to vyrovnalo jako v EU,ale bohužel zapomínají všichni politici,že platy proti EU,nebo důchody máme žebrácké.Čau Míro!

 10. Když to vezmu kolem a kolem tak kuřáci jsou největšími plátci daní, tak co jim vyčítáte. Proč se nezdražuje v takové míře alkohol ten je taky škodlivý a ještě hůř, pod vlivem alkoholu je ohroženo víc lidí než od kuřáka, násilí, bouračky, krádeže, ničení majetku ostatních zatím co kuřáci jako takoví nikomu neubližují, možná někdo řekne kdo má čuchat ten smrad ale kdo má čuchat smrad z aut, kdo má čuchat smrad z továren kdy vypouštějí škodliviny do vzduchu a ted budu konkrétnější . Jsem z Rakovníka kde z Rakony vypouští smrad , někdo by řekl vůni ale je to smrad kdy to člověka dusí , nemůže otevřít okno to všechno je vpořádku se vás ptám a takových věcí kolem nás je ale kuřáci jsou na prvním místě které máte vždy na tácu a to kuřačka nejsem. A ještě jedno, kdyby nebyli kuřáci byla by díra ve státní kase,pak by se zvyšovaly navíc daně i nekuřákům a to by jste křičeli kdo by přišel na řadu potom .

 11. Píšete zdražení v příštím roce, Já už je kupoval včera 3.11.2020 o čtyři koruny dražší, ze 103,- kč na 107,- kč
  Teď tedy nevím, k čemu slouží tento článek.

 12. Kdysi jsem si říkal, že 100 za krabičku by byla pro kuřáky fajn. Jen jsem tomu nevěřil, že by někdy byli u nás tak drahé. Nyní si říkám, že 1 000 za krabičku by bylo ještě lepší. Tak jsem zvědav na kolik se to ještě za mého života vyšplhá. Já sám jsem s kouřením kvůli zdražování zcela skončil již před léty. Sice je fakt, že pokud přestane většina kouřit vláda bude ochuzena na daních zato zdravotnictví ušetří mnohem víc, a bude také čistější ovzduší. Já sám jako bývalý kuřák jsem pro aby se kouření zcela zakázalo. A to ZCELA. Dá se krásně žít i bez cigaret. Já jsem toho vzorným příkladem. Dříve jsem si nedokázal představit jeden den bez cigaret, ale věřte že po několika letech mně již vůbec neschází. Ba naopak. Jsou mě odporné a kuřáci hnusně smrdí. I když si to neuvědomují.

  • Ahoj Karle,já přestal dvakrát,kouřím,ale piju jen vzácně ,máš muj velký respekt a přeji ti at vydržíš-je to fakt hnus!!!Třeba až budem národ nekuřáku tak zavedou poplatek za čerstvý vzduch aby se dostalo na všechny…

 13. pane Benda a já jsem proto,aby se jídlo v poslanecké kantině zdražilo ason na úroven restaurací.

 14. Babise hodit za hranice ,tam ho hodi za dalsi hranice a bude doma na svoji Ukrajine . Nekteri poukazuji na prdchozi vlady ,ale kdepak byl Babis po 89 co delal 2001 .2002 atd …nikde jsem neslysel od neho ze se krade ,rozkrada ,prodava ze Babisiii ..proc asi lidi …jel v tom na Slovensku a presel pak do Cech …..pravy Cech mu nemuze ani slovo verit . Mejte se,

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Doba ultralevných hypoték končí

Od pondělí 8. března zdraží své hypotéky jejich největší poskytovatel v České republice, skupina ČSOB. Symbolicky tím končí takřka roční období zlevňování hypoték. Češi se teď musí připravit na jejich zdražování, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru