ČNB získala další nástroj pro zajištění stability finančního sektoru

Názor
Česká národní banka (ČNB) na včerejším měnově politickém zasedání snížila svou základní úrokovou sazbu o dalších 75 bb (bazických bodů, tedy 0,75 % - pozn. red.). To bylo v souladu s tržními očekáváními, avšak pod odhadem analytiků, kteří v průměru čekali snížení pouze o 50 bb. Hlavním důvodem pro další uvolnění měnové politiky byl i nadále se zhoršující výhled české ekonomiky v důsledku koronavirové nákazy.
ČNB získala další nástroj pro zajištění stability finančního sektoru. Ilustrační foto: FAEI.cz

S cílem podpořit stabilitu finančního sektoru, centrální banka snížila požadavek proticyklické kapitálové rezervy na 1 %, s účinností od 1. dubna. Uvedla také, že je připravena přistoupit ve větším rozsahu k nákupu státních dluhopisů. ČNB zopakovala svou připravenost zasáhnout proti silně oslabující koruně pomocí intervencí na devizovém trhu. Podle guvernéra Jiřího Rusnoka si banka již stanovila hladinu kurzu, při které by na devizový trh vstoupila, ta však zveřejněna nebyla. My očekáváme další pokles základní úrokové sazby o 50 bb v případě, že dojde k dalšímu zhoršení výhledu české ekonomiky.

Bankovní rada České národní banky na včerejším řádném měnově politickém zasedání jednomyslně schválila snížení dvoutýdenní repo sazby o 75bb. Sazbu přitom již jednou snížila, a to minulé pondělí o 50 bb. Hlavním důvodem je i nadále zhoršující se výhled české ekonomiky v důsledku zavedených preventivních opatření proti šíření koronavirové nákazy.

Od minulého měnově politického jednání se objevily další negativní zprávy, spočívající zejména v přerušení výroby v automobilovém průmyslu. Společně s uzavřením většiny provozoven v obchodu a službách, se tak preventivní opatření dotýkají téměř celé ekonomiky. To se podle ČNB projeví ve výrazném poklesu hospodářství v letošním roce. Významný vliv bude mít i obdobně negativní vývoj v zahraničí. Depresivní vyhlídky tak jen částečně tlumí slabší kurz koruny, nižší cena ropy a také expanzivní fiskální politika.

PSALI JSME:
Úrokové sazby padají ke dnu

V případě silnějších dopadů koronavirové pandemie na růst České ekonomiky, očekáváme další snížení základní úrokové sazby ČNB o 50 bb. Centrální banka na včerejší tiskové konferenci uvedla, že ke snížení úrokových sazeb může přistoupit, kdykoliv to uzná za vhodné. Bankovní rada se pravidelně schází každý čtvrtek, kdykoliv však může svolat mimořádné zasedání. Svědky jsme toho byli minulé pondělí.

Naše očekávání se tak v tuto chvíli vztahují spíše ke stavu české ekonomiky, než ke konkrétnímu jednání bankovní rady. Nejbližší řádné měnově politické jednání je totiž na programu až 7. května. Vývoj úrokových sazeb v nejbližším období bude záviset dvou faktorech.

Za prvé je to doba, kdy budou nadále platit aktuální striktní omezení zamezující šíření infekce. Stav nouze je v platnosti do 11. dubna, avšak v podstatě nic nebrání jeho prodloužení. Zde platí jednoduché pravidlo, čím déle aktuální situace bude trvat, tím horší ekonomické dopady lze očekávat.

Za druhé, otevřená česká ekonomika je silně závislá na výkonnosti svých obchodních partnerů. Vše tak bude záviset nejenom na tom, jak rychle se podaří aktuální krizi zvládnout doma, ale také na tom, jak úspěšné budou ostatní státy.

PSALI JSME:
ČNB snižuje úroky nejvýrazněji od krizového roku 2008, koruna mírně oslabuje

Centrální banka potvrdila svou odhodlanost intervenovat na devizovém trhu a také použít dostupné nástroje k zajištění stability finančního sektoru. Přes mírné posílení v průběhu včerejšího dne, zůstává koruna i nadále nad hranicí 27 CZK/EUR. ČNB tak zopakovala, že je připravena vstoupit na devizový trh a proti silně oslabující koruně zasáhnout.

Podle vyjádření guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka si již banka stanovila hladinu kurzu, při které by začala na devizovém trhu intervenovat, ta však zveřejněna nebyla. My stále předpokládáme, že touto hladinou by mohl být kurz 28 CZK/EUR.

ČNB zároveň oznámila další opatření na podporu stability finančního sektoru. Ty zahrnují snížení sazby proticyklické kapitálové rezervy ze současných 1,75 % na 1 %, s účinností od 1. dubna letošního roku. Centrální banka je také připravena ve větším rozsahu nakupovat státní dluhopisy. Bez omezení tak může v současnosti činit v případě nákupů od obchodních bank, nákupy od ostatních finančních institucí jsou však významně omezeny pouze na dluhopisy s krátkou dobou splatnosti.

V tomto ohledu by ruce ČNB měla rozvázat aktuálně projednávaná zákonná úprava. Ve výsledku by tak centrální banka získala další nástroj pro zajištění stability finančního sektoru. Neuvedla však, zdali plánuje tento nástroj v blízké budoucnosti reálně použít, což zklamalo trhy, které očekávaly jeho zavedení v nejbližším možném termínu. Podle nás by k takovému kroku přistoupila centrální banka v případě náhlého odlivu zahraničních investorů z důvodu dalšího zhoršení veřejných financí nebo zhoršení vývoje v zahraničí.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Začne ČNB odprodávat své devizové rezervy?

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zlevňování hypoték dochází dech

Několikaměsíčnímu zlevňování hypoték v ČR dochází dech. Letos v srpnu sice hypotéky nadále zlevňovaly, ale nejpomalejším tempem za posledního takřka půl roku. Znamená to, že prostor pro zlevňování, jejž vytvořila …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Povinným ručením automobilu chráníte především ostatní

Poradna
Platíte a vlastně ani nevíte proč? Řeč je o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které většina řidičů pokládá spíš za daň, než pojištění, a proto se zajímá spíše o jeho výši, než o to, co toto povinné ručení garantuje, co chrání a na co se nevztahuje, i čím se liší od havarijního pojištění. Což jsou však informace, o něž se nestará jen řidič bezmezně věřící, že právě jemu se na silnici nic stát nemůže.
Rolovat nahoru