Deutsche Bank: Rodinné stříbro bez lesku

Akcie Deutsche Bank po nečekaném oznámení o výměně v nejvyšším vedení vzrostly až o 8 %. Investoři tak dali najevo, že považují nově jmenovaného generálního ředitele Johna Cryana za způsobilejšího k uskutečnění revitalizace největší německé finanční instituce, než dosavadní dva šéfy Anshua Jaina a Jürgena Fitschena. 

Deutsche Bank. Foto: Pixabay

Brit Cryan převzal otěže zhruba měsíc poté, co Jain a Fitschen oznámili plán restrukturalizace. V jeho rámci má banka zrušit přes čtvrtinu poboček, opustit zhruba desetinu zemí a omezit aktivity v investičním bankovnictví. V číslech to znamená snížení ročních nákladů o 3,5 mld. eur, snížení aktiv investiční divize o 150 mld. eur a vylepšení ziskovosti nad hladinu 10 %. Součástí agendy nového šéfa bude i urovnání soudních sporů.

Banka je považována za rodinné stříbro Německa, a tak do jejího života občas promluví i kancléřka Angela Merkelová. Na druhé straně bankéři DB už několikrát rozpoutali kontroverzní debatu s představiteli vlády svými ostrými postoji k problému utečenců nebo řeckého dluhu.

INVESTOŘI PŘITLAČILI

Na plán oživení z dílny Jaina se investoři dívali skepticky. Banka jim neposkytla dostatek podrobností, jak cíle dosáhnout, a s dosavadní ziskovostí to bylo jako na houpačce. To spolu s neklidem mezi zaměstnanci kvůli propouštění vytvořilo na oba ředitele tlak a na valné hromadě hlasovali proti představenstvu držitelé 39 % hlasovacích práv. Někteří investoři přímo po Jainově a Fitschenově odchodu volali. Anshu Jain tak skončí po 3 letech ve funkci koncem června, jeho kolega příští rok.

Cryan má se záchrannými operacemi zkušenosti ze svého působení na pozici finančního ředitele UBS, do které byl dosazen v roce 2008. Investoři nyní doufají, že je uplatní i v DB. Finanční gigant totiž po krizi z roku 2008 poněkud zaspal vývoj a dlouho se držel nákladného modelu univerzálního bankovnictví. Nyní jen dohání konkurenty, kteří mezitím výrazně zeštíhleli, zbavili se neziskových aktivit a posílili si ziskovost a bilanci.

BANKA V PROBLÉMECH

Kdysi nedotknutelnou Deutsche Bank si již několikrát podali policisté a žalobci. Bance podle Financial Times hrozí vysoká pokuta kvůli její roli při údajné manipulaci s klíčovou mezibankovní úrokovou sazbou. Banka čelí i dalším vyšetřováním např. kvůli možnému porušování amerických sankcí vůči Iránu, kvůli daňovým únikům jejích klientů atd. Od roku 2012 se její náklady na urovnání právních sporů a pokuty vyšplhaly na zhruba 7 mld. eur. Naposledy ústředí DB prohledávali pracovníci prokuratury, kteří vyšetřují podezřelé transakce klientů před dvěma týdny.

Markantním příkladem nekompetentního řízení DB bylo například financování kasina Cosmopolitan v Las Vegas, které se stalo nejnákladnějším projektem ve Vegas, do něhož vložil peníze jediný investor. Stavba rozsáhlého komplexu na bulváru Strip stála skoro 4 mld. dolarů, ale od svého otevření v roce 2010 se kasino nikdy nedostalo do černých čísel. Každoročně prodělávalo 100 mil. dolarů.

Původní majitel, německý developer Eichner, zbankrotoval hned při prvním náznaku finanční krize v roce 2008 a noví investoři se do projektu nehrnuli.

Že nepůjde o důl na peníze, pochopili Němci velmi brzy. Už o rok později DB odepsala z hodnoty kasina první miliardu dolarů. Nakonec ho prodala za 1,7 mld. dolarů investiční skupině Blackstone.

RATING, AKCIE, RENTABILITA

Standard&Poor’s snížila úvěrový rating několika bank včetně Deutsche Bank. Agentura uvedla, že po zavedení unijní směrnice o řešení problémů bank v nouzi je nyní méně jisté, že by vlády poskytly v případě krize bankám mimořádnou pomoc. Úvěrová známka největší německé banky je nyní místo původní úrovně A na stupni BBB+, což je tři stupně nad spekulativním pásmem.

Akcie DB mají hodnotu poloviny účetní hodnoty banky, což naznačuje, že trh bance přiřazuje nižší hodnotu, než očekává management, že by dostal v případě likvidace firmy. Pikantní je, že nejlíp je na tom z hlediska poměru tržní a účetní hodnoty švýcarská UBS vyvedená z krize Cyanem. Její tržní hodnota naopak převyšuje účetní.

Z hlediska rentability, poměrem výsledku hospodaření banky a jejího vlastního kapitálu, je na tom v porovnání s předkrizovým stavem DB bídně. Výše její rentability vlastního kapitálu, která ukazuje, jak dobře investuje management peníze investorů, je na úrovni 2 %, což odpovídá zhruba desetině hodnoty tohoto ukazatele před krizí. Investoři do akcií Deutsche Bank dosáhli na velmi skromné výnosy.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Největší evropskou firmou se stal Novo Nordisk

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk se v pátek stala největší evropskou firmou podle tržní hodnoty. Její tržní hodnota v úvodu pítečního burzovního obchodování přesáhla úroveň v přepočtu 9 350 miliard …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?