Akcie Deutsche Bank po nečekaném oznámení o výměně v nejvyšším vedení vzrostly až o 8 %. Investoři tak dali najevo, že považují nově jmenovaného generálního ředitele Johna Cryana za způsobilejšího k uskutečnění revitalizace největší německé finanční instituce, než dosavadní dva šéfy Anshua Jaina a Jürgena Fitschena.
Brit Cryan převzal otěže zhruba měsíc poté, co Jain a Fitschen oznámili plán restrukturalizace. V jeho rámci má banka zrušit přes čtvrtinu poboček, opustit zhruba desetinu zemí a omezit aktivity v investičním bankovnictví. V číslech to znamená snížení ročních nákladů o 3,5 mld. eur, snížení aktiv investiční divize o 150 mld. eur a vylepšení ziskovosti nad hladinu 10 %. Součástí agendy nového šéfa bude i urovnání soudních sporů.
Banka je považována za rodinné stříbro Německa, a tak do jejího života občas promluví i kancléřka Angela Merkelová. Na druhé straně bankéři DB už několikrát rozpoutali kontroverzní debatu s představiteli vlády svými ostrými postoji k problému utečenců nebo řeckého dluhu.
INVESTOŘI PŘITLAČILI
Na plán oživení z dílny Jaina se investoři dívali skepticky. Banka jim neposkytla dostatek podrobností, jak cíle dosáhnout, a s dosavadní ziskovostí to bylo jako na houpačce. To spolu s neklidem mezi zaměstnanci kvůli propouštění vytvořilo na oba ředitele tlak a na valné hromadě hlasovali proti představenstvu držitelé 39 % hlasovacích práv. Někteří investoři přímo po Jainově a Fitschenově odchodu volali. Anshu Jain tak skončí po 3 letech ve funkci koncem června, jeho kolega příští rok.
Cryan má se záchrannými operacemi zkušenosti ze svého působení na pozici finančního ředitele UBS, do které byl dosazen v roce 2008. Investoři nyní doufají, že je uplatní i v DB. Finanční gigant totiž po krizi z roku 2008 poněkud zaspal vývoj a dlouho se držel nákladného modelu univerzálního bankovnictví. Nyní jen dohání konkurenty, kteří mezitím výrazně zeštíhleli, zbavili se neziskových aktivit a posílili si ziskovost a bilanci.
BANKA V PROBLÉMECH
Kdysi nedotknutelnou Deutsche Bank si již několikrát podali policisté a žalobci. Bance podle Financial Times hrozí vysoká pokuta kvůli její roli při údajné manipulaci s klíčovou mezibankovní úrokovou sazbou. Banka čelí i dalším vyšetřováním např. kvůli možnému porušování amerických sankcí vůči Iránu, kvůli daňovým únikům jejích klientů atd. Od roku 2012 se její náklady na urovnání právních sporů a pokuty vyšplhaly na zhruba 7 mld. eur. Naposledy ústředí DB prohledávali pracovníci prokuratury, kteří vyšetřují podezřelé transakce klientů před dvěma týdny.
Markantním příkladem nekompetentního řízení DB bylo například financování kasina Cosmopolitan v Las Vegas, které se stalo nejnákladnějším projektem ve Vegas, do něhož vložil peníze jediný investor. Stavba rozsáhlého komplexu na bulváru Strip stála skoro 4 mld. dolarů, ale od svého otevření v roce 2010 se kasino nikdy nedostalo do černých čísel. Každoročně prodělávalo 100 mil. dolarů.
Původní majitel, německý developer Eichner, zbankrotoval hned při prvním náznaku finanční krize v roce 2008 a noví investoři se do projektu nehrnuli.
Že nepůjde o důl na peníze, pochopili Němci velmi brzy. Už o rok později DB odepsala z hodnoty kasina první miliardu dolarů. Nakonec ho prodala za 1,7 mld. dolarů investiční skupině Blackstone.
RATING, AKCIE, RENTABILITA
Standard&Poor’s snížila úvěrový rating několika bank včetně Deutsche Bank. Agentura uvedla, že po zavedení unijní směrnice o řešení problémů bank v nouzi je nyní méně jisté, že by vlády poskytly v případě krize bankám mimořádnou pomoc. Úvěrová známka největší německé banky je nyní místo původní úrovně A na stupni BBB+, což je tři stupně nad spekulativním pásmem.
Akcie DB mají hodnotu poloviny účetní hodnoty banky, což naznačuje, že trh bance přiřazuje nižší hodnotu, než očekává management, že by dostal v případě likvidace firmy. Pikantní je, že nejlíp je na tom z hlediska poměru tržní a účetní hodnoty švýcarská UBS vyvedená z krize Cyanem. Její tržní hodnota naopak převyšuje účetní.
Z hlediska rentability, poměrem výsledku hospodaření banky a jejího vlastního kapitálu, je na tom v porovnání s předkrizovým stavem DB bídně. Výše její rentability vlastního kapitálu, která ukazuje, jak dobře investuje management peníze investorů, je na úrovni 2 %, což odpovídá zhruba desetině hodnoty tohoto ukazatele před krizí. Investoři do akcií Deutsche Bank dosáhli na velmi skromné výnosy.