bool(false)

Devět z deseti firem chce letos zvýšit mzdy. Pětina lidí si i tak hledá novou práci

Lidé na svých peněženkách pocítí, že se české ekonomice daří. Většina firem bude letos zvyšovat mzdy a plánuje i nábor nových lidí. Optimistů mezi manažery ale rapidně ubývá. Vyplývá to ze závěrů průzkumu Puls ekonomiky, který zveřejnila mezinárodní poradenská společnost KPMG.

Nejčastěji měnili zaměstnavatele lidé pracující v sektoru hotelnictví a stravování, což je již tradičně obor s nejvyšší mírou fluktuace zaměstnanců. Foto: Pixabay

V průběhu letošního roku chce devět firem z deseti zvýšit mzdy. Většinou půjde o navýšení do pěti procent. O deset procent zvýší mzdy až 35 % tuzemských podniků. Více než polovina podniků bude letos nabírat nové zaměstnance a v horizontu tří let chce 62 % českých firem přijmout další lidi.

ŠÉFOVÉ MAJÍ MÁLO OPTIMISMU

Čeští šéfové ale nehledí do letošního roku s velkým optimismem. Jen necelá třetina z nich (29 % dotázaných) věří, že se letos ekonomická situace meziročně zlepší. Téměř polovina (44 % očekává), že se nezmění a čtvrtina se obává, že se proti minulému roku zhorší.

Zatímco v roce 2015 byli Češi nejoptimističtější v zemích střední a východní Evropy, letos jsou na opačném konci pomyslného žebříčku optimismu. Propad míry optimismu v Česku je naprosto zásadní, před třemi lety totiž očekávalo zlepšení 57 %, letos již jen tři procenta. Pro srovnání – na Slovensku se situace téměř nezměnila.

DOBRÝCH ZAMĚSTNANCŮ JE MÁLO

Negativní výhled může souviset s napjatou situací na trhu práce, uvádí KPMG. Podle 66 % manažerů je to právě kvalifikovaná pracovní síla, co českým podnikům nejvíce pomáhá držet krok s konkurencí. Dobrých zaměstnanců je ale málo a má to dopad na fungování firem.

Pro sedm z deseti českých respondentů (72 %) je to s odstupem největší problém, který ohrožuje růst obratu podniků. Právě proto je udržení kvalitních zaměstnanců už tři roky nejvýznamnější oblastí, kterou se vedení firem zabývá. Tvrdí to téměř devět z deseti manažerů. Stejné množství z nich plánuje zvyšovat mzdy,

PĚTINA LIDÍ SI HLEDÁ NOVOU PRÁCI

S průzkumem KPMG Puls ekonomiky korespondují data zveřejněná v nejnovějším globálním průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad. Z té vyplynulo, že za uplynulý půlrok změnilo práci 18 % Čechů a že zhruba pětina lidí si aktuálně novou práci buď aktivně hledá, nebo se po zajímavých pracovních příležitostech u jiného zaměstnavatele poohlíží.

Jako nejčastější důvod pro změnu zaměstnavatele uvedli respondenti průzkumu nespokojenost se stávajícím zaměstnavatelem (26 %), získání lepších podmínek (21 %) a osobní důvody (21 %). Nejčastěji měnili zaměstnavatele lidé pracující v sektoru hotelnictví a stravování, což je již tradičně obor s nejvyšší mírou fluktuace zaměstnanců.

Z průzkumu dále vyplynulo, že se současným zaměstnavatelem jsou spokojeny dvě třetiny (65 %) českých zaměstnanců, z toho 16 % je spokojeno velmi. Nespokojenost vyjádřilo pouze osm procent respondentů a pouze jedno procento je zaměstnanců velmi nespokojených.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Chybí koncepce a stavebnictví netáhne

Současnou bariérou ve stavebnictví je právě nedostatek kvalifikované pracovní síly, říká Ing. Pavel Křeček, předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Jsme nejžádanější! chlubí se ČEZ. Opravdu?

Elektrárenská Skupina ČEZ se ráda chlubí. Třeba kolik elektřiny vyrobila. Nebo jaké výhody získaly domácnosti, které odebírají její proud. Nově se ČEZ pochlubil tím, jak si mladí lidé přejí pracovat právě …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru