Devět z deseti firem chce letos zvýšit mzdy. Pětina lidí si i tak hledá novou práci

Lidé na svých peněženkách pocítí, že se české ekonomice daří. Většina firem bude letos zvyšovat mzdy a plánuje i nábor nových lidí. Optimistů mezi manažery ale rapidně ubývá. Vyplývá to ze závěrů průzkumu Puls ekonomiky, který zveřejnila mezinárodní poradenská společnost KPMG.

Nejčastěji měnili zaměstnavatele lidé pracující v sektoru hotelnictví a stravování, což je již tradičně obor s nejvyšší mírou fluktuace zaměstnanců. Foto: Pixabay

V průběhu letošního roku chce devět firem z deseti zvýšit mzdy. Většinou půjde o navýšení do pěti procent. O deset procent zvýší mzdy až 35 % tuzemských podniků. Více než polovina podniků bude letos nabírat nové zaměstnance a v horizontu tří let chce 62 % českých firem přijmout další lidi.

ŠÉFOVÉ MAJÍ MÁLO OPTIMISMU

Čeští šéfové ale nehledí do letošního roku s velkým optimismem. Jen necelá třetina z nich (29 % dotázaných) věří, že se letos ekonomická situace meziročně zlepší. Téměř polovina (44 % očekává), že se nezmění a čtvrtina se obává, že se proti minulému roku zhorší.

Zatímco v roce 2015 byli Češi nejoptimističtější v zemích střední a východní Evropy, letos jsou na opačném konci pomyslného žebříčku optimismu. Propad míry optimismu v Česku je naprosto zásadní, před třemi lety totiž očekávalo zlepšení 57 %, letos již jen tři procenta. Pro srovnání – na Slovensku se situace téměř nezměnila.

DOBRÝCH ZAMĚSTNANCŮ JE MÁLO

Negativní výhled může souviset s napjatou situací na trhu práce, uvádí KPMG. Podle 66 % manažerů je to právě kvalifikovaná pracovní síla, co českým podnikům nejvíce pomáhá držet krok s konkurencí. Dobrých zaměstnanců je ale málo a má to dopad na fungování firem.

Pro sedm z deseti českých respondentů (72 %) je to s odstupem největší problém, který ohrožuje růst obratu podniků. Právě proto je udržení kvalitních zaměstnanců už tři roky nejvýznamnější oblastí, kterou se vedení firem zabývá. Tvrdí to téměř devět z deseti manažerů. Stejné množství z nich plánuje zvyšovat mzdy,

PĚTINA LIDÍ SI HLEDÁ NOVOU PRÁCI

S průzkumem KPMG Puls ekonomiky korespondují data zveřejněná v nejnovějším globálním průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad. Z té vyplynulo, že za uplynulý půlrok změnilo práci 18 % Čechů a že zhruba pětina lidí si aktuálně novou práci buď aktivně hledá, nebo se po zajímavých pracovních příležitostech u jiného zaměstnavatele poohlíží.

Jako nejčastější důvod pro změnu zaměstnavatele uvedli respondenti průzkumu nespokojenost se stávajícím zaměstnavatelem (26 %), získání lepších podmínek (21 %) a osobní důvody (21 %). Nejčastěji měnili zaměstnavatele lidé pracující v sektoru hotelnictví a stravování, což je již tradičně obor s nejvyšší mírou fluktuace zaměstnanců.

Z průzkumu dále vyplynulo, že se současným zaměstnavatelem jsou spokojeny dvě třetiny (65 %) českých zaměstnanců, z toho 16 % je spokojeno velmi. Nespokojenost vyjádřilo pouze osm procent respondentů a pouze jedno procento je zaměstnanců velmi nespokojených.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost už moc klesat nebude

Míra nezaměstnanosti v listopadu setrvala na úrovni 2,8 procenta, informovalo dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Vyrovnala tedy svůj rekord za celé období od druhé poloviny 90. let. Stále patrnější jsou …

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Omezuje výstřední zevnějšek pracovní uplatnění?

Někdy není vhodné, když pracovní pozici zastává někdo, kdo ve své roli nepůsobí věrohodně. Jestliže například zákaznice přijde do prodejny s dámskou obuví, očekává, že ji obslouží někdo jiný, než mladík s raperskou …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

Analýza
Nadprůměrně pozitivní ekonomický vývoj Česka a vysoká životní úroveň, která je na obdobné té v západoevropských zemích. To jsou lákadla pro kvalifikované pracovní síly ze zemí severní, západní a jižní Evropy. Od našeho vstupu do EU v roce 2004 v Česku značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších evropských zemí – za prací k nám přišlo 25 tisíc nových pracovníků.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru