Devět z deseti firem chce letos zvýšit mzdy. Pětina lidí si i tak hledá novou práci

Lidé na svých peněženkách pocítí, že se české ekonomice daří. Většina firem bude letos zvyšovat mzdy a plánuje i nábor nových lidí. Optimistů mezi manažery ale rapidně ubývá. Vyplývá to ze závěrů průzkumu Puls ekonomiky, který zveřejnila mezinárodní poradenská společnost KPMG.

Nejčastěji měnili zaměstnavatele lidé pracující v sektoru hotelnictví a stravování, což je již tradičně obor s nejvyšší mírou fluktuace zaměstnanců. Foto: Pixabay

V průběhu letošního roku chce devět firem z deseti zvýšit mzdy. Většinou půjde o navýšení do pěti procent. O deset procent zvýší mzdy až 35 % tuzemských podniků. Více než polovina podniků bude letos nabírat nové zaměstnance a v horizontu tří let chce 62 % českých firem přijmout další lidi.

ŠÉFOVÉ MAJÍ MÁLO OPTIMISMU

Čeští šéfové ale nehledí do letošního roku s velkým optimismem. Jen necelá třetina z nich (29 % dotázaných) věří, že se letos ekonomická situace meziročně zlepší. Téměř polovina (44 % očekává), že se nezmění a čtvrtina se obává, že se proti minulému roku zhorší.

Zatímco v roce 2015 byli Češi nejoptimističtější v zemích střední a východní Evropy, letos jsou na opačném konci pomyslného žebříčku optimismu. Propad míry optimismu v Česku je naprosto zásadní, před třemi lety totiž očekávalo zlepšení 57 %, letos již jen tři procenta. Pro srovnání – na Slovensku se situace téměř nezměnila.

DOBRÝCH ZAMĚSTNANCŮ JE MÁLO

Negativní výhled může souviset s napjatou situací na trhu práce, uvádí KPMG. Podle 66 % manažerů je to právě kvalifikovaná pracovní síla, co českým podnikům nejvíce pomáhá držet krok s konkurencí. Dobrých zaměstnanců je ale málo a má to dopad na fungování firem.

Pro sedm z deseti českých respondentů (72 %) je to s odstupem největší problém, který ohrožuje růst obratu podniků. Právě proto je udržení kvalitních zaměstnanců už tři roky nejvýznamnější oblastí, kterou se vedení firem zabývá. Tvrdí to téměř devět z deseti manažerů. Stejné množství z nich plánuje zvyšovat mzdy,

PĚTINA LIDÍ SI HLEDÁ NOVOU PRÁCI

S průzkumem KPMG Puls ekonomiky korespondují data zveřejněná v nejnovějším globálním průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad. Z té vyplynulo, že za uplynulý půlrok změnilo práci 18 % Čechů a že zhruba pětina lidí si aktuálně novou práci buď aktivně hledá, nebo se po zajímavých pracovních příležitostech u jiného zaměstnavatele poohlíží.

Jako nejčastější důvod pro změnu zaměstnavatele uvedli respondenti průzkumu nespokojenost se stávajícím zaměstnavatelem (26 %), získání lepších podmínek (21 %) a osobní důvody (21 %). Nejčastěji měnili zaměstnavatele lidé pracující v sektoru hotelnictví a stravování, což je již tradičně obor s nejvyšší mírou fluktuace zaměstnanců.

Z průzkumu dále vyplynulo, že se současným zaměstnavatelem jsou spokojeny dvě třetiny (65 %) českých zaměstnanců, z toho 16 % je spokojeno velmi. Nespokojenost vyjádřilo pouze osm procent respondentů a pouze jedno procento je zaměstnanců velmi nespokojených.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Červený diplom pro kariéru nestačí

Kdo ze školy nosí samé jedničky a památkou na vysokou mu je červený diplom, nemá i přes studijní úspěchy nalajnovanou stejně zářnou kariéru. Důležitější jsou jiné přednosti, například umění spolupráce s ostatními kolegy.

Počet volných pracovních míst je rekordní

Míra nezaměstnanosti v ČR v únoru poklesla z lednové úrovně 3,3 na 3,2 procenta. Důvodem poklesu je začínající rozjezd sezónních prací ve stavebnictví či zemědělství při stále ještě přetrvávající sezónní poptávce po …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Dopravní předpisy platí i za závorou

Poradna
Parkování mimo veřejné komunikace se může stát problémem. Zvláště pak, když dojde k poškození vlastního nebo cizího vozidla či spáchání dopravního přestupku, protože ohledně režimu na parkovištích a okrajových cestách se často neshodnou ani právníci. Někdo totiž tvrdí, že tzv. za závorou pravidla silničního provozu neplatí, jiní namítají, že je nutné je dodržovat i na parkovištích obchodních domů či nemocnic …

Investice s vůní benzínu

Kouzlu vozů z dob minulých podléhá stále více lidí, kteří shánějí hlavně socialistické veterány. V tom jim už rok …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru