Díky skokovému zvýšení cen obilovin v červnu přinášely akcie agropodniků nadprůměrné výnosy

Agropodnikání patřilo v červnu zatím k nejvýnosnějším segmentům akciového trhu. Jeho akcie poskočily o 8,1 procenta zejména díky výraznému posílení pšenice a sójových bobů, jejichž produkční výhledy kazí sucha na severní polokouli.
Nejznámějším jménem pro obyčejné investory zde bude patrně John Deere. Tento přední světový výrobce zemědělského vybavení je také dobrým příkladem toho, co se v těchto letech děje v zemědělství. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dlouhodobější výhled v oblasti zemědělství vypadá pro investory přitažlivě a přináší s sebou nové fúze a akvizice, které povedou ke zlepšení jednotkových ukazatelů.

Extrémní klimatické podmínky ženou ceny obilovin výš

Nedávné zprávy z komoditních trhů Commodity weekly: Best month in over a year (Nejlepší měsíc za více než rok) a COT: Speculators wrongfooted by grains surge (Spekulanti zaskočeni vzestupem obilovin) jasně ukazují, že byl červen doposud opravdu dobrý měsíc pro komodity vůbec a pro obiloviny zvlášť.

Sucho po celé severní polokouli se negativně podepisuje na očekávané produkci obilovin a jako by to nestačilo, děje se to právě ve chvíli, kdy jsou komoditní trhy ve stavu zvýšené pohotovosti kvůli návratu El Niña, který může celou situaci zhoršit ještě víc.

Růst cen obilovin vynesl celý sektor zemědělského podnikání na akciových trzích výš. ETF iShares Agribusiness UCITS posílil v červnu o 8,1 procenta a akciový trh obecně o 5,1 procenta.

Akcie agropodnikání výrazně posílily i při červnovém obchodování na americkém akciovém trhu a znatelně si pomohly zejména firmy podnikající ve skladování a přepravě zemědělských plodin, v zemědělských strojích, osivech a hnojivech.

Níže uvedená tabulka ukazuje deset největších majetkových investic ETC iShares Agribusiness UCITS. Nejznámějším jménem pro obyčejné investory zde bude patrně Deere. Tento přední světový výrobce zemědělského vybavení je také dobrým příkladem toho, co se v těchto letech děje v zemědělství.

Dochází totiž k integraci senzorů a pokročilé datové analýzy do zemědělských řešení, a vzniká tak nové odvětví, které bude v nadcházejících letech ještě hodně zajímavé.

Optimističtější výhledy pro zemědělství a více fúzí a akvizic

Zlepšující se dlouhodobé výhledy potravinářských komodit také zvýšily aktivitu v oblasti fúzí a akvizic. Viterra (dceřiná společnost Glencore, pozn. aut.) oznámila fúzi s firmou Bunge (americkým exportérem sójových bobů, který podniká v potravinářském průmyslu a obchoduje s obilovinami a hnojivy).

Vznikne tak agropodnik s hodnotou zhruba 34 miliard dolarů a tržbami kolem 100 miliard. Tato fúze je však vnímána jako ohrožení volného trhu a už proti ní vznesla protest argentinská vláda.

Pětiletý graf ETF iShares Agribusiness UCITS vs. ETF iShares Core MSCI World UCITS. Zdroj: Bloomberg

Již během pandemie náš tým upozorňoval, že ceny potravin už celá desetiletí takřka nepřispívaly k růstu inflace. Teď je však tlačí výš klimatická změna a chaotičtější počasí, které se podepisuje na zemědělské produkci.

Od roku 1990 stoupal index cen potravin UN Food and Agriculture World Food Price Index v ročním přepočtu pouze o dvě procenta, takže ceny potravin rostly méně než celková cenová hladina. Pokud bychom počítali až od počátku roku 2003, činil růst cen v ročním přepočtu čtyři procenta.

Vzhledem ke klimatické změně nepředstavuje tato a možná ještě o něco vyšší hladina nijak přehnané dlouhodobé očekávání, a tak vidíme vývoj cen v zemědělském sektoru dlouhodobě pozitivně.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB