EU má nová rozpočtová pravidla. Zadlužování členských zemí spíše usnadní

Názor
EU má nová rozpočtová pravidla. Pakt růstu a stability z 90. let se tak definitivně stává minulostí. Nová pravidla umožní ještě snazší zadlužování zemí EU, zejména pak eurozóny.
EU má nová rozpočtová pravidla. Pakt růstu a stability z 90. let se tak definitivně stává minulostí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hranice tří procent hrubého domácího produktu (HDP) coby maximálního přijatelného deficitu veřejných financí a hranice 60 procent HDP coby maximálního přijatelného veřejného zadlužení sice zůstávají, ale členské země EU budou mít více let než nyní na to, aby své rozpočty do uvedených mezí dostaly.

Stávající Pakt růstu a stability byl od konce 90. let porušen ve stovkách případů (třeba jen hranici 60 % HDP veřejného zadlužení nyní překračuje více než polovina zemí EU, pozn. aut.). Zvláště zeměmi eurozóny.

V řadě z nich se totiž po přijetí eura rozbujel morální hazard a přesvědčení, že je z případných potíží vytáhne Německo. Zemím eurozóny se tak zhoršuje rating úvěruschopnosti mnohem více než zemím EU, které eurem neplatí.

PSALI JSME:
Euro není automatem na solidní rating. Slovensko je toho důkazem

Příkladem je Slovensko, jež má nyní v očích ratingové agentury Fitch nejhorší hodnocení dluhu od roku 2005, tedy od doby před přijetím eura, přičemž rating Česka se za celou tu dobu neustále zlepšuje. Navíc, z 20 zemí eurozóny se v době, po kterou eurem platí, zhoršil rating dle Fitche hned 11 z nich (tedy 55 %). Ze sedmi zemí EU, které eurem naopak neplatí, se rating nezhoršil žádné (tedy 0 %).

Alespoň tedy v období od vzniku eura, čili od 1. 1. 1999. Hned šesti z těchto sedmi zemí (Dánsku, Švédsku, Česku, Polsku, Bulharsku a Rumunsku) se rating zlepšil, v případě jedné – Maďarska – je nyní shodný jako právě 1. 1. 1999.

Nová rozpočtová pravidla EU tak sama o sobě zvyšující se hrozbu prohlubující se dezintegrace, ba nakonec až rozpadu eurozóny neodvrátí. Budou muset být zároveň mnohem důrazněji než doposud vynucována. Je otázka, zda k tomu má Brusel dostatečné legislativní či sankční mechanismy.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ratingová agentura Standard & Poor's tleská Fialově vládě: Rating i výhled ponechává beze změny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Jestřábí vzkaz centrální banky

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci po čtvrtečním zasedání vyslala do trhu poměrně jestřábí vzkaz: Úrokové sazby budou klesat pozvolněji, než předpokládal hlavní scénář předchozí prognózy z počátku …

Trhy podceňují možnost recese

Silná ekonomika USA, trhy na maximech a příběhy úspěchů od vládních autorit vytvářejí silný optimismus. Ovšem to vše stojí na docela křehkém fundamentu, proto se nyní recesní scénář podceňuje.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změna v důchodech čeká i nebožtíky

Poradna
Není to velká změna, spíše opakující se shoda okolností. Květnový státní svátek totiž mnoha seniorům mění termín vyplacení důchodu. První máj sice žádnou komplikaci neznamenal, protože ještě letos se penze vyplácejí od 2. do 24. sudého dne v měsíci, ale druhý svátek už změnu přinese.