Evropská unie zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí. Čeští zemědělci by mohli být znevýhodněni

Názor
Evropská unie vážně zvažuje, že bude dotovat přepravu ukrajinského obilí skrze území svých členských států poté, co několik z nich už dříve v letošním roce jeho dovoz zakázalo. Jde o Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.
Čeští zemědělci mohou zůstat znevýhodněni, jelikož okolní země budou čerpat dotace za přepravu ukrajinského obilí, zatímco Česko ne. Ilustrační foto: Depositphotos.com

S těmito státy a ještě společně s Ukrajinou nyní Evropská komise dojednává konkrétní parametry a podmínky finanční podpory, uvádí polská rozhlasová stanice Polskie Radio. Výše dotace má podle informací rádia činit zhruba 30 euro za tunu přepraveného obilí.

Rusku se zatím daří paralyzovat ukrajinský zemědělský vývoz. Ten totiž v posledním měsíci, kdy už neplatí rusko-ukrajinská obilná dohoda, klesl o třetinu. Jde o úder ukrajinské ekonomice i světovému zásobování potravinami.

PSALI JSME:
Rusko zvyšuje, ale zároveň snižuje cenu pšenice ve světě

Ochromený je jak vývoz černomořskou cestou, který obilná dohoda umožňovala, tak také vývoz alternativní dunajskou cestou, neboť i tu Rusko vojensky atakuje. Právě proto stoupá význam další exportní cesty, té přes území států východní části EU, s nimiž tedy Brusel nyní takový transport dojednává.

Čeští zemědělci zákaz dovozu ukrajinského obilí podporují. Česká vláda se ale k uvedené pětici zemí nepřipojila. Nyní tak čeští zemědělci mohou zůstat znevýhodněni, jelikož okolní země budou čerpat dotace za přepravu ukrajinského obilí, zatímco Česko ne. Nebudou tedy nijak kompenzováni za to, že ukrajinské obilí stlačuje výkupní cenu na domácím trhu, zatímco zemědělci v okolních zemích takto kompenzováni budou.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
České úřady neodhalily závadnost zemědělského dovozu z Ukrajiny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.