
V roce 2022 se v Česku vyrobilo 538 tisíc tun pelet, tedy jen o 12 tisíc tun více než v předcházejícím roce 2021. Dosud se ale jen třetina českých pelet prodala na domácím trhu, většina putovala do Německa, Rakouska nebo Itálie.
Díky tomu byli někteří výrobci schopni přeplánovat domácí dodávky na úkor vývozů, takže pelety nakonec všichni domácí odběratelé dostali, byť se v některých případech prodloužila doba dodávek.
„Každoročně upozorňujeme, aby lidé nenechávali nákup paliv na začátek topné sezóny. Mezi zářím a listopadem 2022 byl nápor na závozy pelet a briket opravdu extrémní, takže ti, kteří to nechali na poslední chvíli, si v tomto období museli počkat,“ řekl Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta, který sdružuje většinu tuzemských pelet, briket i kotlů a kamen.
Tisíce nových kotlů, rozšiřování produkce
Nový kotel nebo kamna na pelety si v roce 2022 pořídilo přibližně osm tisíc domácností. Další tisíce lidí na výměnu čeká, protože se na ně už nedostalo. „Poptávka po peletách pro domácnosti ani nemůže růst rychlejším tempem, protože výrobci kotlů i topenáři se dostali na hranu svých kapacit,“ poznamenal Stupavský.
Loni na podzim ovšem s trhem zahýbalo ještě takzvané křečkování, kdy si zákazníci objednávali až trojnásobek své běžné spotřeby kvůli strachu, že nebude čím topit. V září 2022 se proto ceny pelet vyšplhaly až na 16 korun za kilogram, od října však kontinuálně klesají tempem zhruba jedné koruny za měsíc.
Letos v únoru cena klesla už pod deset korun za kilogram. „Nejnižší ceny očekáváme letos tradičně na přelomu dubna a května, tedy po skončení topné sezóny. Všem doporučujeme, aby si zásoby na příští zimu objednali právě na jaře,“ poradil Stupavský.
Zájem o dřevní pelety neustále exponenciálně roste, takže se v následujících letech domácí produkce výrazně navýší. Svoji peletárnu by časem měla každá větší pila. „Navýšit kapacitu peletárny nebo postavit novou, to není otázka týdnů. Zásadnější růst objemu výroby, který bude reagovat na tyto převratné události, tedy očekáváme až v následujících letech,“ sdělil Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta.
Nárůst solárních elektráren o 366 procent
Zájem o alternativní zdroje energie se projevuje také v ohromném zájmu o solární energetiku. Podle Solární asociace byl uplynulá rok co do počtu střešních instalací jednoznačně rekordní. Zprovozněno jich bylo téměř 34 tisíc o výkonu 289 megawatt, což představuje nárůst o 366 procent.
„Máme za sebou skutečně rekordní rok s nárůstem, který bude pokračovat i letos,“ řekl Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace. Současná „solární revoluce“ ale naráží na zásadní limit, kterým je nedostatek instalačních firem.
V roce 2022 bylo připojeno celkem 33 760 solárních. Oproti roku 2021, kdy bylo postaveno 9 321 elektráren, to představuje nárůst o 262 procent. I loni byly tahounem malé fotovoltaické elektrárny, tedy primárně domácí instalace.
Dobrý den. Jen se potvrdilo že nehorázné zvýšení ceny plynu lidi vyhnalo ke dřevu. A po topné sezóně uslyšíme sebechválu jak to vláda zorganizovala a nikdo nepadnul. Určitě to nebylo díky vládě ale snahou lidí se nenechat odrbat cenou za plyn. Děkuji za odpověď.