Fed ve středu zvýší úrokové sazby

Názor
Americká centrální banka (Fed) na svém středečním zasedání zvýší úrokové sazby o 50 bazických bodů. Zároveň oznámí způsob, jakým bude redukovat bilanční sumu. Ta by se podle našich předpokladů mohla po pěti počátečních měsících snižovat až o 90 miliard dolarů měsíčně, což by znamenalo více než bilion dolarů ročně.
Ve stejné situaci, jako nyní, se Fed nacházel i v letech 2017-2018, kdy také snižoval bilanci a zároveň zvyšoval úrokové sazby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To by samo o sobě představovalo razantní utahování měnových podmínek. Předpokládáme proto, že Fed se zvyšováním úrokových sazeb zastaví u 2,5 procenta, tedy u jejich neutrální úrovně. Rizika se ovšem koncentrují ve směru ještě výraznějšího utažení měnových podmínek.

Fed ve středu podle našeho odhadu přistoupí ke zvýšení klíčové úrokové sazby o 50 bazických bodů na 0,75-1,00 procenta. To odpovídá i tržnímu konsenzu. V delším horizontu jsou tržní očekávání ovšem podstatně agresivnější. V období do začátku února příštího roku je již v cenách zahrnut růst úrokových sazeb na úroveň tří procent.

My se však domníváme, že se sazby v příštím roce zastaví na úrovni 2,25-2,50 procenta. Důvodem je již zmíněná redukce bilanční sumy.  Bilanční suma je nyní ve srovnání s rokem 2018 dvojnásobná (zhruba 8,8 bilionu USD, pozn. aut.). Zároveň je ale průměrná délka splatnosti dluhopisů v portfoliu centrální banky kratší, což umožní snižovat bilanci rychleji, než tomu bylo v minulém období.

PSALI JSME:
Bilance Fedu se může snižovat až o bilion dolarů ročně

Z posledního zápisu Fedu vyplývá, že by centrální banka mohla měsíčně snižovat bilanci až o 60 miliard dolarů u vládních dluhopisů a o 35 miliard dolarů u cenných papírů krytých hypotékou (MBS). Nepředpokládáme však, že by Fed proces odstartoval hned s těmito objemy.

Náš odhad je, že začne s 12 miliardami dolarů u vládních dluhopisů a sedmi miliardami dolarů u MBS a během pěti měsíců navýší objem na celkových 90 miliard dolarů. To by znamenalo, že by se bilance mohla snižovat až o jeden bilion dolarů ročně, což je samo o sobě výrazné utahování měnové politiky.

Ve stejné situaci, jako nyní, se Fed nacházel i v letech 2017-2018, kdy také snižoval bilanci a zároveň zvyšoval úrokové sazby. Vliv redukce bilanční sumy ale podcenil a v roce 2019 již musel přistoupit k trojímu snížení úrokových sazeb. Tomu se podle našeho názoru bude chtít vyhnout, což je i důvod, proč předpokládáme, že Fed se zvyšováním klíčové úrokové sazby přes její neutrální úroveň (2,5 %) nakonec nepůjde.

Autoři jsou ekonomové Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na druhé čtvrtletí: Konec jednoho paradigmatu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.