Fintech transakce zažívají růst

Hodnota tzv. fintech transakcí v USA v první polovině roku 2019 vzrostla o 60 procent na 12,7 miliardy dolarů, i když se počet transakcí od první poloviny roku 2018 v podstatě nezměnil, což na světovém největším a nejaktivnějším fintech trhu signalizuje trend větších obchodů. Největší část financování, 29 %, plynula do startupů zabývajících se půjčkami, a dále do těch, které se zabývají platbami, a to 25 %.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve Velké Británii se fintech investice téměř zdvojnásobily na zhruba 2,6 mld. dolarů. Počet obchodů se zde zvýšil o čtvrtinu, což souvisí s tím, že pozornost investorů je nadále zaměřena na nové banky a platební společnosti.

Jako příklad lze uvést společnost Monzo, která letos v červnu získala 144 miliony dolarů, či Starling Bank, která v únoru ve dvou transakcích získala peněžní prostředky v hodnotě 211 milionů dolarů, startup TransferWise, který se zabývá převodem peněz, jenž uzavřel v květnu obchod v hodnotě 292 miliony dolarů a společnost WorldRemit, která získala v červnu 175 milionů dolarů.

Evropa dělá pokroky

Jiné evropské trhy též udělaly velké pokroky. Například investice do německých fintech firem se v první polovině letošního roku více než zdvojnásobily. V porovnání s týmž obdobím minulého roku ze 406 milionů dolarů na 829 milionů dolarů. Z toho 300 milionů dolarů získala nová banka N26 a 125 milionů dolarů tzv. insurtech společnost Wefox Group. Tyto transakce proběhly v lednu a v březnu.

Investice ve Švédsku se více než zečtyřnásobily, a to na 573 milionů dolarů, zatímco Francie získala v první polovině letošního roku 423 mil. USD, což je o téměř polovinu více, než v předchozím roce.

PSALI JSME:
Cestou fintech jdeme už roky, to slovo tehdy ještě ani neexistovalo, říká Daniel Döderlein z Auka

Singapur, fintechový ráj

Velké investice proběhly i v Tichomoří, přičemž hodnota transakcí v Singapuru se téměř zčtyřnásobila na 453 miliony dolarů a hodnota transakcí v Austrálii se více než ztrojnásobila na 401 milion dolarů. Investic do platebních startupů (28 %) a startupů poskytujících půjčky (25 %) byla v celosvětovém měřítku většina a u firem z oblasti insurtech to bylo 14 %.

Počet investičních transakcí do fintech firem vzrostl v porovnání s první polovinou roku 2018 zhruba o dvě procenta (na 1 561), ale aktivita byla na největších světových trzích odlišná.

Zatímco v USA byl počet transakcí stabilní a prudce rostl ve Velké Británii, v Číně a Indii byla situace zcela odlišná – Čína zažívala pád objemů téměř o polovinu a Indie o více než pětinu. Tyto poklesy však vyrovnal nárůst objemu jinde, včetně ostatních částí Asie. V Singapuru to byl nárůst počtu obchodů o 55 % a v Japonsku o 33 %, v Evropě se například ve Švédsku počet transakcí zdvojnásobil, v Německu byl zaznamenán nárůst o 27 %.

PSALI JSME:
Kalkulačka refinancované hypotéky Refinanso „fixluje“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.