Fintech transakce zažívají růst

Hodnota tzv. fintech transakcí v USA v první polovině roku 2019 vzrostla o 60 procent na 12,7 miliardy dolarů, i když se počet transakcí od první poloviny roku 2018 v podstatě nezměnil, což na světovém největším a nejaktivnějším fintech trhu signalizuje trend větších obchodů. Největší část financování, 29 %, plynula do startupů zabývajících se půjčkami, a dále do těch, které se zabývají platbami, a to 25 %.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve Velké Británii se fintech investice téměř zdvojnásobily na zhruba 2,6 mld. dolarů. Počet obchodů se zde zvýšil o čtvrtinu, což souvisí s tím, že pozornost investorů je nadále zaměřena na nové banky a platební společnosti.

Jako příklad lze uvést společnost Monzo, která letos v červnu získala 144 miliony dolarů, či Starling Bank, která v únoru ve dvou transakcích získala peněžní prostředky v hodnotě 211 milionů dolarů, startup TransferWise, který se zabývá převodem peněz, jenž uzavřel v květnu obchod v hodnotě 292 miliony dolarů a společnost WorldRemit, která získala v červnu 175 milionů dolarů.

Evropa dělá pokroky

Jiné evropské trhy též udělaly velké pokroky. Například investice do německých fintech firem se v první polovině letošního roku více než zdvojnásobily. V porovnání s týmž obdobím minulého roku ze 406 milionů dolarů na 829 milionů dolarů. Z toho 300 milionů dolarů získala nová banka N26 a 125 milionů dolarů tzv. insurtech společnost Wefox Group. Tyto transakce proběhly v lednu a v březnu.

Investice ve Švédsku se více než zečtyřnásobily, a to na 573 milionů dolarů, zatímco Francie získala v první polovině letošního roku 423 mil. USD, což je o téměř polovinu více, než v předchozím roce.

PSALI JSME:
Cestou fintech jdeme už roky, to slovo tehdy ještě ani neexistovalo, říká Daniel Döderlein z Auka

Singapur, fintechový ráj

Velké investice proběhly i v Tichomoří, přičemž hodnota transakcí v Singapuru se téměř zčtyřnásobila na 453 miliony dolarů a hodnota transakcí v Austrálii se více než ztrojnásobila na 401 milion dolarů. Investic do platebních startupů (28 %) a startupů poskytujících půjčky (25 %) byla v celosvětovém měřítku většina a u firem z oblasti insurtech to bylo 14 %.

Počet investičních transakcí do fintech firem vzrostl v porovnání s první polovinou roku 2018 zhruba o dvě procenta (na 1 561), ale aktivita byla na největších světových trzích odlišná.

Zatímco v USA byl počet transakcí stabilní a prudce rostl ve Velké Británii, v Číně a Indii byla situace zcela odlišná – Čína zažívala pád objemů téměř o polovinu a Indie o více než pětinu. Tyto poklesy však vyrovnal nárůst objemu jinde, včetně ostatních částí Asie. V Singapuru to byl nárůst počtu obchodů o 55 % a v Japonsku o 33 %, v Evropě se například ve Švédsku počet transakcí zdvojnásobil, v Německu byl zaznamenán nárůst o 27 %.

PSALI JSME:
Kalkulačka refinancované hypotéky Refinanso „fixluje“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.