Firmy mají poprvé na účtech v bankách více peněz, než kolik jim dluží

Názor
Minulý měsíc jsme s nemalým překvapením zjistili, že poprvé za třicet let měly ve třetím čtvrtletí tohoto roku firmy na úložkách v bankách víc peněz, než kolik dlužily. Všechno je jednou poprvé a dnes se sluší zdůraznit, že tenhle vývoj pokračuje, a kladný rozdíl ve prospěch firem jako vkladatelů, nikoli jako dlužníků, dále roste a dosáhl bezmála 54 miliard korun.
Firmy mají poprvé na účtech v bankách více peněz, než kolik jim dluží. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přitom to, že podniky i domácnosti reagují na zvýšení nejistoty, vyvolané epidemií covid-19, posilováním hotovostních rezerv, samo o sobě žádným překvapením není.

To dělají vždycky, ale co je překvapující, že jsou schopny vklady zvedat i v situaci, kdy se česká ekonomika ponořila znovu do recese, a některé obory podruhé v jednom roce zažívají zastavení provozu a obrat na úrovni pouhých jednotek procent oproti normálu.

Podle aktuální bankovní statistiky České národní banky (ČNB) přinesl říjen další vzestup korunových úložek i depozit v cizí měně, a to jak ve vztahu k nefinančním podnikům (o 28,7 mld. na 1 217,3 miliardy korun), tak i domácnostem (o 22,6 mld. na 2 755,9 miliardy korun), a živnostníkům (o 1,2 mld. na víc než 162 miliardy korun).

PSALI JSME:
Svěřili jste své peníze bance? Pak už nejsou vaše

Schopnost zvyšování hotovostní rezervy je velmi diferencovaná, a to i uvnitř jednotlivých oborů, kde se výrazně prohlubují rozdíly v tom, jak vysokými finančními prostředky na svých bankovních účtech disponují jednotlivé podniky.

Dvojí „lockdown“ nakonec dolehl, protože kdo může mít zavřenou prosperující hospodu nebo hotel? A tak zůstatky na účtech v oboru pohostinství, stravování a ubytování klesají. Nedivte se, že podnikatelé chtějí kompenzace za způsobený výpadek tržeb – i nový rozjezd stojí hodně peněz.

Banky sice zvyšují svůj objem půjček, ale v zásadě nemohou půjčit těm, kteří nemají čím ručit, jsou v pronájmu a byznys jim nejede. Koneckonců, odpovídají za peníze vkladatelů, kteří mají na účtech ty biliony.

PSALI JSME:
Banky už nechtějí peníze

V české ekonomice tradičně existoval tok finančních prostředků zprostředkovaný bankami od obyvatelstva, vytvářejícího čisté úspory, směrem k podnikatelským subjektům.

Převis vkladů domácností (bez živnostníků) nad úvěry je nadále vysoký, již v září překročil jeden bilion korun, navzdory tomu, že díky vysokému zájmu o hypotéky je rekordní i objem půjček bankovní soustavy domácnostem. Kladné čisté saldo již dlouhodobě vykazují i živnostníci.

Mírně, ale přece, rostou i úvěry všem segmentům, ale ve svém součtu mnohem méně, než vklady. Kde ten přebytek vkladů nad úvěry asi tak končí? Půjčuje si je vláda. Jak by se zeptal George Clooney, kdyby nedělal reklamu na kafe: „Who else?“

Autor ekonomický analytik České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé mají doma miliardy korun

×
  1. Ještě jsem neviděl majitele nějaké firmy jak jezdí do své firmy třeba Felicií. Mají penez víc než dost. Známý má malou prodejnu s autodíly.Jeho roční zisk je lehce přes 3 miliony korun.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii

Česká zbrojovka (CZG) tento týden oznámila výsledky za minulý rok. Jde o nejlepší výsledky v historii, které překonaly naše odhady. Zásadním je pro CZG velmi silná poptávka po zbraních a z toho vyplývající 25% …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru