Hlad po nemovitostech vydrží. Ať už pro vlastní bydlení nebo na investici

Názor
V listopadu 2020 byl objem hypotečních úvěrů, které banky prodaly, 26,9 miliardy korun. To je další rekordní měsíc v rekordním roce. Teď už je zcela jasné, že nejsilnější roky 2016 a 2017 budou překonány.
Hlad po nemovitostech vydrží. Ať už pro vlastní bydlení nebo na investici. Ilustrační foto: Pixabay.com

Chtěl bych k tomu dodat jedno „ALE“, které se jmenuje refinancování. Hypoindex neodlišuje nové a refinancované úvěry. V říjnu podle statistik České národní banky (ČNB) byl zdolán jiný rekord všech dob – a to v refinancování, které dosáhlo 5,8 miliard korun. Za listopad toto číslo budeme znát až na konci prosince, ale už teď se dá předpokládat, že i v listopadu bude objem refinancování obrovský.

Přispívají k tomu nízké úrokové sazby a to, že v důsledku výkladu ČNB si banky smějí účtovat při předčasném splacení pouze administrativní náklady. Toho logicky využívají spotřebitelé a je to voda na mlýn zprostředkovatelům.

Banky se ovšem musejí bránit dramaticky zvýšeným úrokovým rizikům při předčasném splácení hypoték, o které se nesmějí „podělit“ se spotřebiteli, a razantně začaly zkracovat období fixace úrokových sazeb. To je prokazatelně vidět ze statistik ČNB viz graf níže, kde fixace nad pět let stagnují a ostatní kratší rostou.

Považuji tuto situaci za velmi nešťastnou, protože se dlouhodobě obrátí právě proti spotřebitelům. Čím kratší fixace úrokových sazeb na trhu, tím větší úrokové riziko spotřebitelé ponesou. To není v zájmu nikoho. Ani spotřebitelů, ani bank, ani ČNB. Nazval bych to situací „lose, lose, lose“. Jedinou nadějí, jak tuto situaci napravit, je změna Zákona o spotřebitelském úvěru.

Budou rekordy v prodejích pokračovat i v příštím roce?

Pokud se podívám do historie, tak po neskutečně silném roce 2016 následoval další rekordní rok 2017, kdy se v obou letech prodalo hypotečních úvěrů za 226 miliard korun. Bude se tedy situace opakovat v příštím roce?

Za mě spíše ne. Hlad po nemovitostech vydrží. Ať už pro vlastní bydlení nebo na investici. Jejich ceny se ovšem podle mého názoru blíží spíše cenám prohibitivním neboli nedosažitelným. Zejména v Praze a ve velkých městech.

PSALI JSME:
Na evropské poměry jsou české hypotéky stále spíše dražší. Přesto je Češi rvou bankéřům z rukou

V příštím roce dojde ke zklidnění pandemické situace. Zejména díky možnosti očkování. To bude znamenat fyzický návrat do práce. Tím pádem už se nebudeme věnovat tolik sobě, svému bydlení, svým investicím. Budeme mít zase jednou normální starosti.

Zklidnění také oslabí touhu po nemovitostech jako „přístavu bezpečí“. A ještě jeden argument. Trh si teď právě sahá na své dno v úrokových sazbách. Trend se příští rok otočí a úrokové sazby začnou růst. Tím se poptávka po hypotečních úvěrech oslabí.

Průměrná úroková sazba podle Hypoindexu klesá už osm měsíců za sebou a dosáhla 1,98 procenta p.a. Pokles oproti říjnu byl malý – 0,04 procenta. Trend snižování byl nicméně zachován. Banky posledních několik měsíců stále zlevňovaly. Zažily dramatický rok s propadem svých zisků na polovinu. Hypoteční úvěry jim pomáhají alespoň trochu tyto propady zmírnit. Takže s menšími maržemi se snaží získat alespoň na objemech.

PSALI JSME:
Hypoteční trh má podle indexu našlápnuto k rekordu

Prostor pro další snižování úrokových sazeb je podle mého názoru vyčerpán. Mezibankovní trh, od kterého banky odvozují svoje úrokové sazby, se vrátil k růstu a bude banky tlačit ke zdražování. V pozadí také neustále číhají inflační tlaky. To vše mě vede k závěru, že nejde o to, jestli sazby porostou, ale kdy se tak stane. Jinými slovy, jsme u dna trhu (nebo velmi blízko).

Zmíním také kusy prodaných hypoték. Hypoindex hlásí 9 323 kusy prodaných v listopadu. Můj odhad za celý rok tedy zůstává na 90 tisících hypoték, což je o 21 procent méně, než v rekordním roce 2016. To ovšem více než vyvažuje průměrná výše hypotéky, která v listopadu dosáhla skoro 2,9 milionu korun. Takže další rekord…

Závěrem ještě výsledky stavebních spořitelen. Ty Hypoindex neobsahuje. Za letošek zatím hlásí úvěry na bydlení v objemu 64 miliardy korun, což bude znamenat silný rok i pro ně.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
U stavebního spoření od října klesnou úroky

×
  1. Pokud vydrží vláda rozhazovat peníze jak doposud , tak možná máte pravdu. pokud to sociální , téměř komunistické šílenství někdo rozumný zatrhne , tak budou ceny padat , že se nebudete vy ODBORNÍCI stačit divit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Antigenní testy jednou týdně jsou fajn, ale nezachytí počátek covidu

Rozhovor
Odborníci kritizují antigenní testy, protože ze své povahy nemocné primárně na vrcholu infekce, ale nezachytí počáteční stádium. „Nejen naši odborníci preferují raději PCR testy, které jsou přesnější, protože přímo detekují přítomnost virové RNA a odhalí tak nákazu již mnohem dříve,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz šéfka krevních laboratoří Synlab Kateřina Bílly Danyšová.
Rolovat nahoru