Hypoteční sazby na historických minimech, prostor pro pád zůstává

Kde se to zastaví? Bankéři sice už roky tvrdí, že sazby u hypoték jsou prakticky na dně a nemohou jít níž, ale přesto klesají. Podle Fincentra Hypoindexu se úroky v březnu v průměru dostaly na 1,97 procenta p.a. a očekává se další pokles. Toto očekávání podporují silná konkurence i projednávaná legislativa.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Za dalším pohybem úrokových sazeb směrem dolů je tvrdá konkurence a stále se zvyšující zájem o hypotéky. V březnu banky registrovaly 9 375 klientů, což je o 1 593 více než v únoru. Lidé si ve třetím měsíci letošního roku sjednali hypotéky v objemu 17,906 miliardy korun.

Projednávaná novela

Atraktivnost hypoték zvyšuje i připravovaná legislativa. Novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která je v současné době projednávána poslanci, zaručuje bezplatně možnost mimořádného splacení podstatné části hypotéky.

Jedná se o návrzích od jedné pětiny až po čtvrtinu jednou ročně. Tím by se klienti od příštího roku vyhnuli až desetitisícovým pokutám, které jim při předčasném splacení úvěru banky dosud účtují.

Zároveň budou muset finanční ústavy odhalit skutečnou cenu hypotéky – obdobně, jako se u spotřebitelských úvěrů uvádí roční procentní sazba nákladů (RPSN). Nyní banky uvádějí jen nejnižší úrokovou sazbu, od níž hypotéky poskytují. A to bez poplatků za správu účtu, pojištění nebo nákladů na vyřízení hypotéky.

Jakmile zákon vstoupí v platnost, budou muset uvádět jednu sazbu. Zájemce o hypotéku si tak bude moci lehce srovnat nabídky jednotlivých bank a současně je zde prostor snižováním interních nákladů snižovat reálné sazby úroků.

Dramatické snížení cen úvěrů

„Současné minimum průměrných sazeb nevydrží dlouho. Pokud dnes někdo s dostatečnými příjmy s požadavkem na hypotéku do 85 % hodnoty nemovitosti i na delší fixace nedostane sazbu pod 1,9 %, pak je ve špatné bance,“ uvádí Josef Raidl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Jak reagují banky? Například Česká spořitelna již dramaticky snížila cenu úvěrů na bydlení, u nichž je úroková sazba zafixována na deset let, až na 1,89 %. Zavazuje si tak klienta, který pak bez sankcí nebude moci deset let předčasně splatit část hypotéky.

Zákon o spotřebitelském úvěru sice umožní předčasné splátky i u hypoték sjednaných před jeho platností, ale až v době, kdy je bude možné refinancovat neboli při takzvané „otočce“. „Je to přesně kvůli novému zákonu. Chtějí mít hypotéky, které poběží co nejdéle,“ uvádí finančník, který si nepřál být jmenován. Podobně se vyjádřili i další bankéři.

Banky mají přebytek peněz

Spořitelna není jediná, kdo v poslední době přišel se zlevněním hypotečních úvěrů. Nižší sazby oznámila na konci března GE Money Bank, Sberbank nebo Reiffeisenbank. Zlevňování sazeb navíc může ještě pokračovat, protože zejména velké banky mají na svých účtech přebytek peněz, které se snaží rozpůjčovat téměř za každou cenu.

„Hypotéky jsou pro banky jedním z nejzajímavějších produktů. Jednak pro ně představují snadné a bezpečné zisky, jednak klienta nutí k dlouhodobému vztahu k bance,“ upozorňuje ekonomický expert ČSSD Martin Pros.

Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Sberbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

95 svateb a jeden pohřeb

S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně oprávněn požadovat informace od svatebčanů o tom, kolik stála svatební hostina, kde se konala a kolik lidí …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru